دلیل اعتراض نمایندگان مجلس مشخص شد:منابع مالی برای 3هزار طرح به 246 طرح اختصاص داده شد

بودجه 93,محمدباقر نوبخت,مجلس نهم

سخنگوی دولت به اعتراض تعدادی از نمایندگان مجلس درباره بودجه 93 پاسخ داد.

به گزارش خبرآنلاین، محمدباقر نوبخت در جمع خبرنگاران با اشاره به اعتراض برخی از نمایندگان استان ها درباره کم شدن اعتباراتشان گفت: قطعا نمایندگان مردم این منطق دولت را می پذیرند که اگر اعتبارات عمرانی به صورت علی السویه توزیع می شد هیچکدام به ثمر نمی رسید البته آنچه ما بیان کردیم یک پیشنهاد است که روی میز مجلس است. ما می توانستیم علی السویه تقسیم می کریدم و کسی اعتراض نمی کرد.
وی افزود: دولت می توانست علی السویه برای همه این طرح ها بودجه در نظر بگیرد اما هیچ طرح عمرانی به ثمر نمی رسید. سخنگوی دولت با تشکر از مجلس گفت: مجلس به ما اجازه تخصیص بودجه داد بنابر این امسال ما مشکل کسری بودجه نخواهیم داشت.
سخنگوی دولت اظهارداشت: بودجه امسال منفی 7 و 3 دهم درصد رشد داشته و این برای این بود که واقع بینانه شود و بنیاد اقتصاد مقاومتی رعایت شود. ما ناگذیر شدیم بودجه عمرانی را 33 درصد کاهش دهیم و بنابر این به جای توزیع منابع بین 3هزار طرح به 246 طرح منابع اختصاص پیدا کرد که این باعث اعتراض نمایندگان شد.
نوبخت در پاسخ به سئوالی درباره احیای سازمان برنامه و بودجه گفت: رئیس جمهور این اختیار را دارد که این سازمان را احیا کند و نیازی به اجازاه مجلس ندارد.
نوبخت در پاسخ به سئوالی درباره انطباق لایحه بودجه 93 با اقتصاد مقاومتی گفت: بودجه انقباضی بسته شده تا واقع بینانه باشد و این معنی انطباق با اقتصاد مقاومتی است.

سخنگوی دولت گفت: دانشجویان متاهل، خبرنگاران، طلاب و هنرمندان جزو اقشاری هستند که ۲ سبد کالایی آخر سال دولت به آنها نیز داده خواهد شد.
سخنگوی دولت ‌در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به موارد مطرح شده در جلسه امروز دولت گفت: در این جلسه چگونگی ارائه سبد کالا در بهمن و اسفند مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
وی ادامه داد: دولت درباره افراد مشمول این دو سبد کالا نیز مصوبه‌ای داشت و دانشجویان متاهل، طلاب و خبرنگاران و هنرمندان نیز به اقشار دریافت کننده این سبد کالا اضافه شدند.
نوبخت ادامه داد: همچنین در خصوص اینکه توزیع سبدهای کالایی به همراه دیگر کمک‌ها حداقل فصلی یک بار صورت بگیرد، مصوبه‌ای تصویب شد. سخنگوی دولت با اشاره به ماموریت روحانی به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور برای افزایش تعداد سبدهای کالایی در طول سال اظهار داشت: توزیع سبدهای کالایی بیش از یک بار در طول فصل از مواردی است که در دستور کار قرار دارد.

وی در خصوص موضوع تنظیم لایحه بودجه نیز اظهار داشت: برخلاف سال جاری و بدلیل انعطاف‌پذیری بودجه، سال آینده کسری نخواهیم داشت.
وی خاطرنشان کرد: 37هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی سال 93، بطور مساوی برای 246 طرح عمرانی بزرگ اختصاص می‌یابد.
سخنگوی دولت درخصوص استعفای برخی نمایندگان در اعتراض به بودجه عمرانی استانها نیز گفت: اگر این منطق را بپذیرند که به طرحهای زیر 20درصد، کمتر اعتبار بدهیم، جای قهر و گلایه نمی‌ماند. البته بودجه دست خود مجلسی‌هاست.
نوبخت ادامه داد: سهم خوزستان از تملک دارایی سرمایه‌ای، 10درصد اعتبارات استانی است و مقام اول را دارد.
وی گفت: از نظر ما احیای سازمان مدیریت از اختیارات رئیس‌جمهور است و نیازی به مصوبه مجلس ندارد.

 

/2727

کد N13019