درخواست شاهزاده سعودی از بشار اسد

تسنیم نوشت:

یک شاهزاده سعودی اذعان کرد که از رئیس جمهوری سوریه تقاضا کرده برای توقف پخش فیلم «پادشاه شن‌ها» ساخته یک کارگردان سوری که به زوایای پنهان شخصیت بنیانگذار پادشاهی عربستان سعودی می‌پردازد، وساطت کند.
به گزارش پایگاه خبری جهینه نیوز، شاهزاده «طلال بن عبد العزیز»، رئیس برنامه رشد و توسعه خلیج فارس افشا کرد که از «بشار اسد»، رئیس جمهوری سوریه درخواست کرده است، برای توقف پخش فیلم «پادشاه شن‌ها» ساخته کارگردان سوری که هم اکنون در لندن در حال پخش است و به زوایای پنهان شخصیت بنیانگذار پادشاهی عربستان سعودی می‌پردازد، وساطت کند.

شاهزاده طلال در این خصوص در صفحه «توئیتر» خود نوشت که از دوست مشترکی میان خود و بشار اسد درخواست کرده که از اسد بخواهد با میانجیگری خود مانع از پخش این فیلم در دمشق شود و ابراز امیدواری کرده بود که بشار اسد به خاطر اقدامات خیرخواهانه‌ای که «عبد العزیز آل سعود»، بنیانگذاری پادشاهی عربستان سعودی برای سوریه انجام داده بود و ملت و کشور سوریه نمی‌توانند، آن را فراموش کنند!! دستور به عدم پخش این فیلم دهد.

فیلم پادشاه شن‌ها از شخصیت ملک عبد العزیز بن عبد الرحمن الفیصل آل سعود، موسس پادشاهی عربستان سعودی سخن می‌گوید که توسط «نجده انزور» ساخته شده و در آن این کارگردان سوری به بررسی تاریخ مملو از وحشت و قتل و کشتار ملک عبد العزیز و خاندانش و ریشه‌یابی آن و رابطه کنونی آن با حوادث جاری در عرصه کنونی بین المللی می‌پردازد.

در بخشی از این فیلم انزور به توافقنامه‌ای می‌پردازد که ملک عبد العزیز با انگلیسی‌ها امضا کرد و به موجب آن، انگلیسی‌ها برای براندازی حکومت «آل الرشید» که بر ریاض حاکم بود و خلاصی از عثمانی‌ها برای بسط نفوذ غرب در منطقه به حمایت مالی و نظامی از عبد العزیز پرداختند و رهاورد تمام این اقدامات توافقنامه «سایکس پیکو» بود که بین انگلیس و فرانسه امضا و موجب تقسیم منطقه بین این دو کشور استعمارگر شد.

همچنین این فیلم به زوایای پنهان رابطه مستحکم و عمیق انگلیس با سلطان عبد العزیز و چگونگی رسیدن عبد العزیز به قدرت در عربستان به کمک انگلیسی‌ها می‌پردازد.

در بخش دیگری از این فیلم نیز انزور به توافقات جاری میان وهابی‌ها و آل سعود درباره تقسیم قدرت در عربستان پرداخته است.

52261

کد N11605