حدادعادل در ششمین اجلاس سالانه مجالس آسیایی:

ظرفیت مجالس آسیایی باید در جهت جلوگیری از خشونت‌های فرقه‌ای استفاده شود

مجلس

رئیس اسبق مجمع مجالس آسیایی، در مراسم آغاز به کار ششمین اجلاس سالانه این مجمع، گفت: ظرفیت مجالس آسیایی باید در جهت جلوگیری از خشونت‌ها فرقه‌ای استفاده شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، متن سخنرانی غلامعلی حدادعادل نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر  در مجلس و رئیس اسبق مجمع مجالس آسیایی در ششمین اجلاس سالانه مجالس آسیایی به شرح زیر است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
 
در آغاز مایلم خوشحالی خود را از برگزاری موفق ششمین اجلاس مجمع مجالس آسیایی در کشور دوست و برادر پاکستان ابراز کنم، مجلس پاکستان با تصمیم ارزشمند خود برای ریاست این اجلاس اقدام به موقع و شایسته ای در تحکیم جایگاه مجالس آسیایی به عمل آورد.
 
در این جا باید از تلاش های مجلس سوریه، که علیرغم مشکلات داخلی، ریاست مجمع پنجم را بر عهده داشت، صمیمانه تشکر کنم، من اطمینان دارم که ششمین اجلاس مجمع مجالس آسیایی با اتخاذ تصمیمات مهم و سازنده راه همگرایی و همکاری در آسیا را هموارتر خواهد کرد و دستاوردهای ارزشمندی در حوزه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و دیپلماسی پارلمانی به ارمغان خواهد آورد.
 
به طور حتم مطابق اهداف تعیین شده در منشور مجمع مجالس آسیایی، این نهاد هماهنگی فعالیت‌های پارلمانی برای تقویت آزادی و برابری، عدالت و رفاه اجتماعی، امنیت و ثبات، صلح و دوستی و همگرایی در آسیا را به عهده دارد. تصمیمات این مجمع که با اجماع اعضا حاصل می آید، نشان دهنده گرایش ها و جهت گیری های بزرگترین نهاد پارلمانی در آسیاست.
 
اعضای مجالس قانونگذاری نمایندگان مستقیم مردم هستند که با توجه به تنوع مناطق و قومیت ها و زبان ها و فرهنگ ها انتخاب می‌شوند، بر این اساس نمایندگان ارتباط گسترده و مستمری با متن جامع خود داشته و معرف افکار و آرمان‌ها و نیازهای هر ملتی هستند.
 
پارلمان ها با توجه به این نقش مهم خود از ظرفیت بالایی برای بهبود روابط بین الملل و کمک به توسعه اقتصادی و اجتماعی و پیشبرد صلح و دوستی و تقویت مردم سالاری و عدالت در جهان برخوردارند. با توجه به تکثر و تنوع شیوه های ارتباطاتی و جدی تر شدن نقش مردم در تصمیم سازی های کلان، دیپلماسی پارلمانی نقش برجسته تری در روابط بین الملل ایفا می‌کند.
 
اعضای محترم مجالس با بهره گیری از دیپلماسی پارلمانی، چه بسا توانسته اند مانع جنگ و خشونت شوند و دولت های خود را از درگیر شدن در عملیات نظامی و آتش افروزی بر حذر دارند، از طرف دیگر نمایندگان مجالس با آنکه نقش مهمی در عاقلانه و عادلانه کردن روابط بین الملل دارند اما در عمل ملاحظات خاص دولت‌ها را در اظهار نظر و ارائه طرح ها و پیشنهادها ندارند و این به نوع خود آزادی عمل بیشتری برای نمایندگان فراهم می آورد.
 
دیپلماسی پارلمانی می تواند برای دیپلماسی سنتی ظرفیت‌های جدیدی ایجاد کند و وسیله بهتری برای تبادل تجربه در زمینه همکاری‌های فرهنگی و سیاسی و گفتگوهای بین ادیان و فرهنگ ها فراهم کند، تقویت ارتباطات بین نمایندگان پارلمان‌ها در سطح آسیا شرایط مناسبی را برای درک اعضا از همدیگر فراهم می کند و زمینه‌ساز خلق ابتکارات جدید در مواجهه با چالش‌های جهانی و منطقه‌ای می شود.
 
با توجه به نقش مؤثر مجالس، پیشنهاد می کنم این جلسه ظرفیت عظیم خود را به کار گیرد تا پیشگام جلوگیری از خشونت‌ها و درگیری‌های فرقه ای و قومی در آسیا شود و نفوذ و دخالت بیگانگان در جنگ افروزی و کینه توزی را کنترل کند، اشغال، جنگ و تشدید خشونت‌های فرقه‌ای جزء تضعیف توان فکری و فرهنگی و اقتصادی کشورها ثمر دیگری ندارد و فقط چرخه اهریمنی وابستگی و فقر و خشونت و خون ریزی را به گردش در می آورد.
 
هنر ویژه انسان نحوه پرداختن به اختلافات و تفاوت‌ها است، انسان‌های شایسته نه اختلاف می کنند و نه آن را پایه جنگ و خشونت قرار می دهند، در وضعیت‌های اختلاف برانگیز است که جوهره انسانی هر کس ظهور می‌یابد. به میزانی که در شرایط اختلاف برانگیز، خرد و گذشت و تحمل به کار گرفته شود فرآیندهای تعامل سازنده و گفتگوی متمدنانه جاری می شود.
 
زندگی انسانی با تعارض و تزاحم و اختلاف سرشته شده است، هیچکس به تنهایی در جهان نمی تواند حیاتی سالم و موفق داشته باشد. خوشبختی هر کس در گرو خوشبختی دیگری است. این حوزه های اختلاف انگیز طیف گسترده ای از مسائل اقتصادی و سیاسی و اجتماعی و فرهنگی را در بر می گیرد، از طرف دیگر نباید این نوع اختلافات را در زندگی فردی و یا جمعی، ملی و یا جهانی گسترش و بر طبل خشونت و نفرت کوبید.
 
ضرورت حیاتی و نیاز اخلاقی بشر امروز تحمل و گفت‌وگو و همکاری است تا بتوان جامعه‌ای پر از عدالت بنیاد بنا کرد، کسانی که خود را برتر از دیگران می‌بینند و با اتکاء به قدرت مادی خود برای خویش حقانیت قائلند و می‌کوشند ارزش‌ها و روش‌های خود را به زور به دیگران تحمیل کنند، تنها خشونت و نفرت را گسترش می‌دهند و بنیاد تمدنی خود را سست می کنند. اعتماد متقابل و پایبند به رأی مردم و التزام به اخلاق خرد و تعهد به دوستی و صلح است که زمینه گفت‌وگو و زندگی شرافتمندانه انسان را فراهم می آورد.
 
بردباری دینی و پرهیز از تکفیر مسلمانان و برخورد محترمانه با اختلافات فکری نه تنها راه را بر تفرقه میان مسلمانان می‌بندد، بلکه مانع بروز و رشد رویکردهای افراطی و خشونت‌گرا می‌شود، قرآن کریم مسلمانان را به اصل گفتگوی منطقی و بردبارانه با دیگران دعوت کرده است تا امکان رسیدن به حقیقت میسر شود، از این رو مسلمانان باید به حل اختلافات خود از طریق گفتگوی سالم و مراعات آداب منطقی و اخلاقی گفتگو بپردازند و گام های عملی در این راه بردارند.
 
آسیا زادگاه ادیان بزرگ الهی و تمدن‌های عظیم بشری بوده است، متأسفانه جریان های خشونت‌گرا در غرب با کینه ورزی تاریخی نسبت به اسلام همه توان فرهنگی و رسانه ای خود را برای تصویرسازی منفی علیه اسلام، القای ناکارآمدی حکومت‌های مردم سالار دینی، اسلام هراسی و اسلام ستیزی به کار گرفته است. وظیفه علما و اندیشمندان جهان اسلام در شرایط کنونی مقابله با این تلاش ها از طریق نمایش چهره رحمانی و واقعی اسلام و تبیین اهداف و آرمان های مردم سالاری دینی است.
 
آسیا از لحاظ ساختاری و فرهنگی از موقعیت ممتاز و ویژه ای در جهان برخوردار است. این منطقه از نظر راهبردی وسیع‌ترین قاره و دارای حساس‌ترین نقاط ژئواستراتژیک در کره زمین است، اکنون بیش از دو سوم جمعیت جهان در آسیا زندگی می کنند که این خود نیروی کار بسیار ارزشمندی را برای توسعه سریع اقتصادی فراهم می آورد، آسیا از لحاظ منابع سرشار طبیعی و ذخایر عظیم انرژی در بالاترین جایگاه جهانی قرار دارد.
 
در پایان لازم می‌دانم از جناب آقای مشاهد حسین و نیز از دبیر کل مجمع، جناب آقای دکتر نژادحسینیان و همکاران محترمشان، سپاسگزاری کنم. ریاست ششمین دوره مجمع مجالس آسیایی توسط سید نیز حسین بخاری ریاست مجلس سنای پاکستان را تبریک گفته و موفقیت ایشان را در هدایت مدبرانه امور خواستارم، امیدوارم که در نشست امسال، پیشرفت خوبی را در مباحثات، برنامه ریزی‌ها و پی‌گیری اقدامات شاهد باشیم.
 
مجمع مجالس آسیایی نهادی منطقه ای در حوزه آسیا است که با پیشنهاد دولت جمهوری اسلامی ایران در سال 2007 تاسیس شد و در حال 41 عضو دارد که در مسیر همگرایی منطقه ای، با یکدیگر همکاری دارند.
 
اجلاس مجمع مجالس آسیایی از روز (یکشنبه 17 آذر) تا (چهارشنبه 20 آذر) در پاکستان در حال برگزاری است.