دریادار جره:

ناوگروه بیست و هشتم ارتش فردا بمبئی را ترک می‌کند/ نجات کشتی لیبریایی از چنگ دزدان دریایی 

نیروهای مسلح

ناوگروه بیست و هشتم نیروی دریایی ارتش متشکل از ناوشکن جمهوری اسلامی ایران البرز، ناو پشتیبانی رزمی بندرعباس، زیردریایی سنگین یونس فردا بندر بمبئی هندوستان را به سمت بنادر مهم جنوب شرق آسیا ترک می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی نیروی دریایی ارتش، ناوگروه بیست و هشتم نیروی دریایی ارتش متشکل از ناوشکن جمهوری اسلامی ایران البرز، ناو پشتیبانی رزمی بندرعباس، زیردریایی سنگین یونس و یک فروند بالگرد 212 پس از حضور در بندر بمبئی مأموریت خود را به سمت یکی دیگر از بنادر مهم کشورهای جنوب شرق آسیا ادامه می دهد.
 
بر اساس این گزارش، دریادار دوم سیاوش جره معاون عملیات نیروی دریایی ارتش ضمن اعلام این خبر، با تأکید بر اینکه ناوگروه بیست و هشتم از جمله سنگین ترین ناوگروه هایی بوده است که تاکنون به دریاهای آزاد اعزام شده گفت: زیردریایی یونس که این ناوگروه را همراهی می کند، در نیمه اول سال 1390 نیز با 66 روز دریانوردی در اولین مأموریت خود توانست در دریای سرخ حضور یابد.
 
وی حضور واحدهاي زير سطحي نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران را نشان از افزايش توانمندي کشور در کاربري نيروي دريايي به عنوان يک نيروي راهبردي و تأمين و حفاظت از منافع نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در دريا دانست و افزود: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که بنا بر تدبیر فرماندهی معظم کل قوا، امروز تبدیل به یک نیروی راهبردی شده است، با استفاده از تمام توان خود در سطح، هوا و زیر سطح بیشترین نقش را در تامین امنیت خطوط مواصلاتی دریایی کشور در آبهای آزاد و بین المللی دارد؛ جایی که بیشترین تبادل تجاری دنیا در آنجا انجام می‌شود.
 
دریادار دوم جره ادامه داد: در جریان حضور این ناوگروه در هندوستان، ژنرال «شکهار سینها» فرمانده نیروی دریایی غرب هند، ضمن بازدید از ناوگروه نیروی دریایی ارتش و تجلیل از آمادگی این یگانها خصوصا زیردریایی یونس اظهار داشته است، من فرمانده یکی از زیرسطحی‌های مشابه یونس نیز هستم و می‌دانم که جمهوری اسلامی ایران در نگهداری و استفاده از این زیردریایی چقدر موفق بوده است.
 
گفتنی است، ناوگروه بیست و هشتم نیروی دریایی ارتش، پیش از این در طول مسیر، ضمن اعلام آمادگی برای پاسخ به درخواست کمک یک فروند کشتی تجاری پاکستانی، یک کشتی لیبریایی را که عازم بندر فوجیره امارات بود را از چنگ دزدان دریایی نجات داد.