سرکوب تظاهرات حامیان اخوان المسلمین

مرسی ممنوع الملاقات شد

اخوان المسلمین,محمد مرسی,مصر,آفریقا

همشهری آنلاین: وزارت کشور مصر اعلام کرد اجازه هیچ گونه دیداری با محمد مرسی در زندان برج العرب داده نمی‌شود این در حالی است که پلیس مصر از بازداشت ۳۰ تظاهرکننده حامی مرسی در شهرها و استان‌های مختلف این کشور خبر داده است.

جهان > آفریقا- همشهری آنلاین:
وزارت کشور مصر اعلام کرد اجازه هیچ گونه دیداری با محمد مرسی در زندان برج العرب داده نمی‌شود این در حالی است که پلیس مصر از بازداشت ۳۰ تظاهرکننده حامی مرسی در شهرها و استان‌های مختلف این کشور خبر داده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، طرفداران اخوان المسلمین مصر روز جمعه بار دیگر در قاهره و شمار دیگری از استان‌های این کشور تظاهراتی را در حمایت از محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنار شده مصر برگزار کردند. شرکت کنندگان در این تظاهرات با سر دادن شعارهایی بازگشت "مشروعیت" و محمد مرسی به قدرت را خواستار شدند.

در این تظاهرات که تحت عنوان "هفته لبیک ای شهید" برگزار شد شرکت کنندگان دست نوشته‌هایی را در مخالفت با "کودتای نظامی مصر" و تصاویر تظاهرکنندگان کشته شدن در میدان "رابعة العدویة" حمل می‌کردند.

در تظاهرات مذکور که به دعوت "ائتلاف حمایت از مشروعیت"، متشکل از گروه‌های حامی اخوان المسلمین مصر برگزار شد نیروهای امنیتی و پلیس مصر تلاش کردند تا تظاهرکنندگان را با استفاده از گاز اشک آور متفرق کنند که در این میان ده‌ها تن از تظاهرکنندگان دچار حالات خفگی و یا زخمی شدند.

علاوه بر این ده‌ها تن از تظاهرکنندگان توسط نیروهای پلیس در قاهره بازداشت شدند.

در شهر "المحلة الکبری" در استان "الغربیه" مصر نیز درگیری‌هایی میان طرفداران و مخالفان محمد مرسی به وقوع پیوست. در جنوب قاهره نیروهای امنیتی تلاش کردند جمعی از تظاهرکنندگان حامی اخوان المسلمین را که در اطراف یکی از پارک‌ها تجمع کرده بودند متفرق کردند که این مساله به درگیری پلیس با تظاهرکنندگان انجامید.

وزارت کشور مصر نیز اعلام کرد که 30 تن از تظاهرکنندگان در قاهره و 43 تن دیگر که این وزارتخانه از آن‌ها به عنوان "اغتشاش گر" یاد می‌کرد در هفت استان مصر بازداشت شدند.

در استان‌های المنوفیه و الاسکندریه نیز تظاهرات مشابهی در اعتراض به بازداشت تظاهرکنندگان مصری برگزار شد.

شرکت کنندگان ضمن محکوم کردن "کودتای نظامی" و در دست داشتن نمادهای میدان "رابعة"، آزادی هرچه سریعتر بازداشت‌شدگان را خواستار شدند.

در استان‌های سوئز، الفیوم و پورت سعید نیز تظاهرات مشابهی برگزار شد که تظاهرکنندگان پایان "حکومت نظامی"، محاکمه سران "کودتا" و قصاص عاملان کشتار تظاهرات حامیان اخوان المسلمین را خواستار شدند.

از سوی دیگر خبرگزاری آسوشیتدپرس، اعلام کرد که وزارت کشور مصر اعلام کرده اجازه هیچ گونه دیداری با محمد مرسی که در زندان برج العرب زندانی است نمی‌دهد.

این خبرگزاری به نقل از سخنگوی وزارت کشور مصر گزارش داد: محمد مرسی چهار پیام تحریک‌آمیز برای خشونت علیه دولت موقت ارسال کرده است.

مرسی پیشتر نیز در پیامی که توسط وکلای وی اعلام شد تاکید کرده بود، در صورتی وی که مجددا به قدرت برسد، مصر ثبات خود را باز خواهد یافت.