جلیلی: آمریکا نمی‌تواند ما را در NPT یک استثنا قرار دهد

تسنیم نوشت:

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آمریکا نمی‌تواند با تحمیل تکالیف بیشتر و حقوق کمتر ما را در NPT یک استثنا قرار دهد. اگر ملت ما قرار باشد استثنا باشد، استثنا در پافشاری در حقوق و ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی‌های آمریکاست.

سعید جلیلی دبیر سابق شورای عالی امنیت‌ملی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسم گرامی‌داشت روز دانشجو در دانشگاه تهران با طرح پرسش دیگری مبنی بر اینکه 16 آذر در چه مختصاتی اتفاق افتاد؟ اظهار داشت: 16 آذر 8 سال بعد از جنگ جهانی دوم اتفاق افتاد. چند قدرت به اتکای زور مناسباتی را برای جهان تعریف کرده بودند و انحصاراتی را نیز ایجاد کرده بودند.

دبیر سابق شورای عالی امنیت‌ملی با بیان اینکه امروز آمریکا و قدرت‌های بزرگ اندیشه‌های استکباری خود را در قالب یک اندیشه و تئوری به سمت کشورهای جهان سوم هدایت می‌کنند، اظهار داشت: عده‌ای به من و شما می‌گویند که عرصه سیاست‌خارجی عرصه ایدئولوژی و آرمان نیست. کشته شدن ده‌ها میلیون انسان در قرن اخیر نتیجه همین تفکر است. اینجاست که درک دقیق از رویکرد دشمن ضرورت پیدا می‌کند که آنها چگونه رفتار خود را در ادبیات رسانه‌ها شکل می‌دهند.

دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: وقتی صحبت از گزینه نظامی می‌شود، نشان‌دهنده این است که با دشمنی روبه‌رو هستیم که منطقش یک منطق مبتنی بر زور است و نه استدلال. از نظر آمریکا اگر چیزی خلاف نظر آنها عمل شود یعنی اینکه حمله نظامی صورت می‌گیرد و این منطق آمریکاست و اینکه می‌گوییم 60 سال عقب‌ماندگی آمریکا به این دلیل است که آمریکا 60 سال پیش نتوانست یک ملت را از حقوق خود منصرف کند و از دانشجویان ما تودهنی خوردند. امروز که جامعه ما یک نظام جمهوری اسلامی است، نظامی که جمهوریت آن پشتوانه اسلامیت آن است و اسلامیت آن حافظ جمهوریت آن است، یک قدرت بزرگ هستیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: در همین کشور وقتی کسانی خواستند رای مردم را وتو کنند، جمهوریت ملت را نادیده بگیرند، ولایت فقیه و اسلامیت نظام مانع وتوی رای مردم شد. مردم ما نظامی را شکل دادند که نظام را برای خود می‌دانند و همیشه پشتوانه نظام در همه عرصه‌ها و موانع بودند.

جلیلی خاطرنشان کرد: کسانی که بخواهند با شعارهای مدرن و با یک نگاه‌های لیبرالیستی همان تفکرات قرون وسطایی را برای محدود کردن آزادی‌های ملت در پیشرفت و فناوری  دنبال کنند، نشانگری همان کودنی و عقب‌ماندگی ذهنی آمریکاست و آمریکا باید بداند که ملت ما اجازه نمی‌دهد یک قدرت استکباری بخواهد حقوق ما را تضعیف کند. ملت ما اجازه نخواهد داد یک قدرت استکباری برای حقوق و آزادی ملت ما حدود و شروط تعیین کند.

به گفته وی معاهده NPT هیچ‌گونه محدودیتی را برای بهره‌برداری صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای، از جمله چرخه سود و غنی‌سازی ایجاد نکرده است.

دبیر سابق شورای عالی امنیت‌ملی تاکید کرد: ملت ما نمی‌پذیرد یک قدرت استکباری بخواهد تکالیف بیشتری را به مردم تحمیل کند و یا حقوق کمتری را به ملت‌مان بدهد. آمریکا نمی‌تواند با تحمیل تکالیف بیشتر و حقوق کمتر ما را در NPT یک استثنا قرار دهد. اگر ملت ما قرار باشد استثنا باشد، استثنا در پافشاری در حقوق و ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی‌های آمریکاست.

29219

 

 

کد N9125