آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی:

باید سرمایه دانشجویان برای تداوم دستاوردهای انقلاب حفظ شود

سیاست داخلی

در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام، ادامه بررسی و تدوین سیاست‌های كلّی اقتصاد مقاومتی پیگیری شد و با تصویب هفت بند باقی مانده تدوین این سیاست‌ها به جزء یك بند به تصویب رسید.

در جلسه امروز -شنبه- مجمع تشخیص مصلحت نظام، ادامه بررسی و تدوین سیاست‌های كلّی اقتصاد مقاومتی پیگیری شد و با تصویب هفت بند باقی مانده تدوین این سیاست‌ها به جزء یك بند به تصویب رسید.

به گزارش ایلنا،‌ در ابتدای جلسه، آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با گرامیداشت و تجلیل 16 آذر، روز دانشجو و تبریك این روز به عموم مردم ایران بویژه دانشجویان و دانش‌آموزان گفت: باتوجه به گذشت 60 سال، واقعة 16 آذر قابل تحلیل و مداقّه بیشتر است.

وی با اشاره به كودتای 28 مرداد و سلطه رسمی آمریكا و انگلیس بر كشور و حكومت شبه نظامی كه رژیم پهلوی بر كشور حاكم كرده بود، گفت: در چنین شرایط سخت و خفقان‌آوری، دو یا سه كانون اصلی مبارزه در صحنه علیه شاه فعال بودند كه دانشگاهها و دانشجویان با روحیه قبل از كودتا، بازاری‌های مذهبی و انقلابی و نیروهایی از حوزه‌های علمیه و روحانیت در این عرصه نقش‌آفرین بودند، ولی افتخار واقعه 16 آذر و حركت انقلابی علیه سفر نیكسون برای برگزاری جشن پیروزی كودتا، با دانشجویان انقلابی آن زمان است كه شیرینی پیروزی كودتا را در ذائقة رژیم تلخ كردند.

وی اقدام دانشجویان در 16 آذر و شهادت سه تن از دانشجویان مبارز و انقلابی را سرمایه‌ای بزرگ برای ادامه مسیر انقلاب اسلامی تا حصول به پیروزی نهایی در سال 57 ذكر كرد و با تجلیل و گرامیداشت یاد شهدای 16 آذر تأكید كرد: امروز نیز باید سرمایه تحصیلی دانشگاهیان و دانشجویان برای تداوم دستاوردهای انقلاب و مسیر نظام اسلامی حفظ شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در ادامه سخنان خود، با ابراز تأسف از درگذشت آقای نلسون ماندلا، تاریخ زندگی سراسر مبارزه این سیاه‌پوست آزاده را برای آزادگان جهان بویژه جهان سومی‌ها، درس‌آموز عنوان كرد و گفت: مبارزه، مقاومت و تحمل 27 سال زندان، از ماندلا شخصیتی مبارز محبوب در كلّ جهان بویژه سیاه‌پوستانی كه به دلیل تبعیض نژادی و آپارتاید، تمام وجودشان را بغض و كینه علیه استعمارگران و استثمارگران سفید پوست پُر كرده بود ساخت.

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، با ذكر خاطراتی از سفر آقای ماندلا و همراهانش قبل از انتخابات نجات‌بخش آفریقای جنوبی و سفر خود به آفریقای جنوبی در زمان ریاست جمهوری ماندلا و سفر متقابل ایشان به تهران گفت: ماندلا در سفر به تهران به من گفت مهمترین نقطه آرمانی مردم آفریقای جنوبی، جمهوری اسلامی ایران است چون ایران در راه مبارزه علیه ظلم و دیكتاتوری، سرمایه زیادی گذاشته و خسارتهای فراوان دیده است.

وی با تأكید براینكه مرحوم ماندلا معتقد بود جمهوری اسلامی ایران سهم زیادی در پیروزی سیاه‌پوستان و شكست آپارتاید داشت گفت: این مهم جزء افتخارات انقلاب اسلامی محسوب می‌شود كه باید آنرا حفظ كنیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: روحیه ماندلا پس از پیروزی بر نژادپرستی، پرهیز از انتقام‌جویی و برقراری صلح و آرامش در كشور بود زیرا وی براساس مصالح و منافع ملّی آفریقای جنوبی معتقد بود، ضمن حفظ روحیه مقاومت و ظلم و استكبار ستیزی، باید از همه امكانات كشور برای سازندگی، توسعه و پیشرفت علمی و اقتصادی و فرهنگی استفاده كرد.

در ادامه جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام  كه علاوه‌بر اكثریت اعضاء وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس كمیسیون ویژه حمایت از تولید ملّی و نظارت براجرای سیاست‌های كلی اصل 44 قانون اساسی حضور داشتند ادامه بررسی و تدوین سیاست‌های كلّی اقتصاد مقاومتی پیگیری شد وموارد ذیل به تصویب رسید.

- سالم‌سازی فضای اقتصاد ملی و جلوگیری از اقدامات فعالیت‌ها و زمینه‌های فسادزا و رانت‌آفرین

- تقویت فرهنگ جهادی در ایجاد ارزش افزوده، تولید ثروت، بهره‌وری، كارآفرینی، سرمایه‌گذاری و اشتغال مولّد و اعطای نشان اقتصاد مقاومتی و جهاد اقتصادی به اشخاص دارای خدمات برجسته در این زمینه

- تبیین ابعاد اقتصاد مقاومتی و جهاد اقتصادی و گفتمان‌سازی آن بویژه در محیط‌های علمی، آموزشی و رسانه‌ای و تبدیل آن به گفتمان فراگیر و رایج ملی.

- پیشتازی اقتصاد دانش بنیان، پیاده‌سازی و اجرای نقشه جامع علمی كشور و ساماندهی نظام ملی نوآوری به منظور ارتقای جایگاه جهانی كشور و افزایش سهم تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان و دستیابی به رتبه اول اقتصاد دانش بنیان در منطقه در راستای تحقق سند چشم‌انداز.

- افزایش ذخایر راهبردی نفت وگاز كشور به منظور اثرگذاری در بازار جهانی نفت وگاز و تأكید بر حفظ و توسعه ظرفیت‌های تولید نفت و گاز، به ویژه در میادین مشترك.

- افزایش تولید از طریق تكمیل زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز، توسعه تولید كالاهای دارای بازدهی بهینه (براساس شاخص شدت مصرف انرژی) و بالا بردن صادرات برق، محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی با تأكید بر برداشت صیانتی از منابع.

- بهبود فضای كسب وكار و تسهیل و توسعه سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با هدف انتقال فناوری‌های پیشرفته، افزایش تولید و توسعه صادارت از طریق ایجاد نظام‌ها، قوانین و مقررات خاص و زیر ساخت‌های مشوق و رقابتی در مقایسه با رقبای منطقه‌ای از قبیل نظام مالیاتی و تأمین اجتماعی مناسب و ایجاد مراكز مالی بین‌المللی (بانك، بورس و بیمه)

 

 

کد N8869