نوبخت در نشست خبری/4/

استفاده از منابع خارجی در سال 93 گسترده‌تر از سال جاری است

دولت

ما از منظر خود عملکرد دولت قبل را ارزیابی نمی کنیم/ روز گذشته بنده نیز به همراه آقای فر جی دانا در جلسه کمسیون آموزش حضور داشتم/ رئیس جمهور در مصاحبه‌های خود به مواردی که بیشتر مورد توجه افکار عمومی باشد، اشاره خواهد کرد.

سخنگوی دولت گفت: در مباحث فناوری هسته‌ای در تمامی سفرهای رئیس جمهور و وزراء، کاملاً شاهد درخواست و اعلام آمادگی دیگر کشورها برای برقراری مناسبات بودیم و می‌توانیم بگوییم پیش‌بینی برای استفاده از منابع خارجی در سال 93 بسیار گسترده تر از سال جاری است.

به گزارش خبرنگار ایلنا محمد باقر نوبخت در ادامه سخنان خود در حاشیه جلسه هیات دولت در خصوص برخی انتقادات صورت گرفته مبنی بر این که جای صحبت از باز شدن فضای سیاسی کشور و افزایش آزادی‌های مدنی در گزارش صد روزه رئیس جمهور خالی بود، گفت: همان طور که رئیس جمهور بیان کرد این اولین گزارش دولت به مردم نبود. آقای روحانی پیش از آن از طریق رسانه‌های عمومی با مردم صحبت کرده بود ضمن این که این آخرین گزارش دولت نیز نخواهد بود.

وی با بیان این که قطعاً رئیس جمهور در آینده ای نزدیک بار دیگر با مردم سخن خواهد گفت، اعلام کرد: در هر یک از گزراشات صورت گرفته به فراخور انتظار عمومی به مبحثی خاص پرداخته می‌شود. شاید پرداختن به همه رویکردها در یک مصاحبه امکان ناپذیر باشد. قطعاً رئیس جمهور در مصاحبه‌های خود به مواردی که بیشتر مورد توجه افکار عمومی باشد، اشاره خواهد کرد.

در ادامه خبرنگاری به تفاوت های اعداد و ارقام گرفته شده توسط دولت و مرکز آمار در خصوص نرخ بیکاری اشاره کرد که نوبخت در پاسخ گفت: آمارهایی که از سوی مرکز آمار اعلام می‌شود شاخص های کلان و مشخص اقتصادی است. مثلاً روی نرخ بیکاری یا مشارکت تاکید می شود. اما تحلیل گران بازار کار به مستنداتی اشاره می کنند که این واقعیت ها در گزارشات مرکز آمار مدنظر نیست. ضمن این که ممکن است برخی مبانی اقتصاد دانان با مبانی بانک مرکزی متفاوت باشد و همیشه بین آمار این دو کاملا ً تفاوت های وجود دارد.

سخنگوی دولت در خصوص افزایش تعرفه‌های برق و نظارت دولت بر آن در سال 93 گفت: لایحه بوده 93 کاملاً شفاف است و قطعاً هیچ نوع افزایش قیمت غیر منطقی در لایحه بودجه 93 وجود ندارد.

وی در خصوص تحریم های اتحادیه اروپا پس از مذاکرات ژنو گفت: پس از حماسه سیاسی بزرگ مردم در 24 خرداد و شکل‌گیری دولت تدبیر و امید نه تنها در داخل کشور امید به بهبود شرایط قوت گرفت بلکه شاهد مراجعات مکرر از سوی صاحبان سرمایه و دولت ها بودیم تا مناسبات خود را با جمهوری اسلامی گسترده‌تر کنند و یا مناسباتی که پیش از این وجود نداشت را ایجاد ‌ نمایند‌. شاید پیش‌بینی آنها نیز این بود که با تدبیر دولت یازدهم روابط با دیگر کشورها بهبود یابد‌.

نوبخت افزود: به ویژه در مباحث فناوری هسته ای در تمامی سفرهای رئیس جمهور و وزراء، کاملاً شاهد در خواست و اعلام آمادگی دیگر کشورها برای برقراری مناسبات بودیم و می‌توانیم بگوییم پیش‌بینی برای استفاده از منابع خارجی در سال 93 بسیار گسترده‌تر از سال جاری است.

وی با بیان این که هم اکنون در خواست های متعددی از سوی سایر کشورها حتی در بخش خودرو داریم، گفت: آنچه در لایحه بودجه سال 93 دیده ایم حداقل هایی است که بر اساس همان آثار بودجه 93 را مد نظر قرار دادیم. اما تاثیرات مثبت قطعاً بیشتر خواهد بود، چرا که در بررسی های ما بخش قابل توجه‌ منابع سال 93 به ویژه در زمینه سرمایه گذاری‌های خارجی‌ مبنای محاسبه قرار نگرفت بنابراین شرایط خوبی را در صنعت خودرو و دیگر صنایع خواهیم داشت.

نوبخت ادامه داد: در خصوص بحث رفع تحریم‌ها نیز باید کمیته‌ای‌ تشکیل شود البته وزارت امور خارجه به محض امضای توافق نامه کارهای اجرایی را برای رفع برخی تحریم و یا محدود کردن آن آغاز کرده است. انشاء الله با گشایش هایی که هم اکنون در اقتصاد می بینیم، امید داریم تا تلاش دیپلمات های ما در جهت اجرایی کردن توافق نامه با شش کشور مرتبط موجب آثار مثبت بیشتری در اقتصاد و مناسبات سرمایه گذاری شود.

سخنگوی دولت در خصوص اعلام بانک مرکزی مبنی بر دادن فرصت به بدهکاران بانکی تا پایان دی ماه گفت: انشا ء الله در پایان این مهلت با عدد و رقم گزارش می دهیم که محصول این تصمیم چه بوده است.

در ادامه خبرنگاری در خصوص حضور فرجی دانا وزیر علوم در مجلس برای پاسخ به سوالات نمایندگان در خصوص بازگشت برخی دانشجویان ستاره دار به دانشگاهها و همچنین نامه دانشجویان بهایی به رئیس جمهور پرسید که نوبخت پاسخ داد: من نسبت به این نامه اطلاعی ندارم اما می توانم جزئیات آن را دریافت کرده و برای شما بازگو کنم. اما روز گذشته بنده نیز به همراه آقای فرجی دانا در جلسه کمسیون آموزش حضور داشتم و بیشتر مباحث این بود که اعضای کمسیون علاقه مند بودند که بدانند در لایحه بودجه سال 93 سهم آموزش عالی کشور چه قدر است.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که در جلسه روز گذشته مجلس با فرجی دانا در خصوص انتصابات اخیر وزارت علوم صحبتی نشد، گفت: تا زمانی که من در جلسه بودم این بحث صورت نگرفت البته شاید پس از این که بنده جلسه را ترک کردم صحبتی شده باشد که می توانم جزئیات آن را بپرسم.

وی در خصوص جزئیات سفر رئیس جمهور به ترکیه در 26 آذر ماه گفت: اجازه دهید آخرین جمع بندی ها صورت گیرد. هیات همراه رئیس جمهور تا چند روز پیش از این سفر مشخص خواهد شد.

خبرنگار دیگری با اشاره به گزارش رئیس جمهور که قرار است روز یکشنبه پیرامون برنامه ی پنجم در سال 90 در مجلس ارائه شود، گفت آیا این گزارش نیز در راستای گزارش 100 روزه است، که نوبخت پاسخ داد: طبق ماده 213 قانون برنامه پنچم، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور موظف است تا پایان شهریور هر سال چگونگی اجرای قانون برنامه را به رئیس جمهور ارائه کند و او در نطق بودجه آن را اعلام نماید. که این کار صورت گرفته است. ضمن اینکه آماری که در این گزارش به آن استناد شده آماری است که در دولت دهم تولید شده است و ما این آمار را از خودمان ارائه نکردیم این گونه نیست که ما از منظر خود عملکرد دولت قبل را ارزیابی کنیم.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در خصوص مصوبات دولت برای فعالیت های تولیدی گفت: مصوبه 17 شهریور 35 بند داشت که تعدادی مربوط به گمرک و تعدادی مربوط به نظام بانکی کشور بود که اجرا می شود. و بخش دیگر تکالیفی بود که برای معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور تعیین شد. بنابراین ما در این معاونت موظف شدیم که بررسی کنیم بدهی دولت به پیمانکاران در طرح های عمرانی چه قدر است.

نوبخت با بیان این که اگر ما تعهدات خود به پیمانکاران عمرانی را ادا نکنیم آنها نیز نمی توانند طرح های خود را بادقت انجام دهند، گفت: بیش از سه میلیون و 200 هزار خانوار از محل طرح های عمرانی در کشور ارتزاق می کنند، بنابراین اگر ما تعهدات دولت را انجام ندهیم، آنها نیز نمی توانند به این تعداد خانوار ادای وظیفه نمایند و در کشور مشکلات زیادی پیش خواهد آمد. بنابراین ما در معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی دولت چگونگی پرداخت این بدهی ها را به دولت پیشنهاد کرده بودیم. آن چه رئیس جمهور در گزارش 100 روزه خود به آن اشاره کرد بخشی مربوط به ما در معاونت برنامه ریزی و بخش دیگر مربوط به مرکز آمار ایران می باشد.

کد N6880