• ۷بازدید

اخضر ابراهیمی: گمان نکنم اسد به ژنو بیاید

ایسنا نوشت:

فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب به سوریه در مصاحبه‌ای با تاکید بر اینکه از تشکیل دولت جدید در سوریه حمایت می‌کند خاطرنشان کرد: گمان نمی‌کنم اسد برای آمدن به ژنو2 در شرایط کنونی تمایلی داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اخضر الابراهیمی، فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب به سوریه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی "آرتی اس" خاطرنشان کرد: من از تشکیل دولت جدید در سوریه که مردم این کشور خودشان ماهیت آن را مشخص کنند، حمایت می‌کنم.

الابراهیمی در این مصاحبه خاطرنشان کرد: به نظر من تشکیل دولتی دموکراتیک و جدید که در آن مساله طائفه‌گرایی مطرح نباشد در سوریه واجب است و راه را به سوی آنچه از آن به عنوان "جمهوری جدید سوریه" یاد می‌شود خواهد گشود.

وی گفت: این حق مردم سوریه است که خودشان برای نظام جدیدی که بر کشورشان حکومت خواهد کرد و ماهیت دولت جدید تصمیم گیری کند.

فرستاده سازمان ملل علاوه بر این خواهان هرچه سریعتر درگیری‌ها در سوریه شده و اعلام کرد: در صورتی که درگیری‌ها در سوریه ادامه پیدا کند ما با یک سومالی بزرگ، رهبران جنگ و امیرانی در مناطق مختلف سوریه که هدفشان تقسیم این کشور است رو به رو خواهیم بود.

الابراهیمی خاطرنشان کرد: مردم سوریه خواهان حفظ وحدت کشورشان هستند و منطقه و جهان نیز نیازمند سوریه‌ای متحد است.

درباره ژنو2 نیز ا لابراهیمی گفت: امیدوارم ایران و عربستان در کنفرانس صلح ژنو2 که 22 ماه ژانویه برگزار می شود مشارکت کنند.

وی ادامه داد: گمان نمی‌ کنم بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در شرایط کنونی تمایلی برای آمدن به ژنو داشته باشد.

ابراهیمی ادامه داد: چیزی که در بیانیه ژنو1 آمده این است که هیاتی از دولت و نمایندگان مخالف برای تشکیل دولتی جدید که در دوره انتقالی اداره کشور را برعهده بگیرد مذاکره کنند.

وی ادامه داد: طرفین درگیر سوری در حال حاضر آمادگی خود برای صحبت از برقراری آتش بس تا پیش از برگزاری ژنو2 را اعلام نکردند و من هرروز از آن‌ها می‌خواهم که طرح‌هایی را ارائه دهند که برگزاری ژنو2 را آسان‌تر کند اما هنوز هیچ یک از این گروه‌ها جوابی به این خواسته من ندادند.

5252

وبگردی