دفتر حامد كرزی:

آمریكا سوخت و تداركات ارتش و پلیس افغانستان را قطع كرده است

سیاسی

شورای امنیت ملی افغانستان، قطع سوخت و تدارکات توسط آمریکا را «وسیله فشار توسط آمریکا» به منظور وادار کردن افغانستان «به چشم‌پوشی از شرایطش» برای امضای قرارداد امنیتی با آمریکا خوانده است.

دفتر ریاست‌جمهوری افغانستان از قطع سوخت و دیگر تدارکات ارتش و پلیس ملی افغانستان توسط آمریکا خبر داده است.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، دفتر ریاست‌جمهوری افغانستان در یک نامه خبری که در وبسایت خود منتشر کرد، نوشته است که وزرای دفاع و کشور در جلسه شورای امنیت ملی به ریاست «حامد کرزی» رئیس‌جمهوری افغانستان از قطع سوخت و تدارکات چند واحد از ارتش و پلیس ملی این کشور توسط آمریکا خبر دادند.

در این نامه تاکید شده که شورای امنیت ملی افغانستان این اقدام آمریکا را خلاف تعهدات قبلی‌ خود دانسته است.

شورای امنیت ملی افغانستان، قطع سوخت و تدارکات توسط آمریکا را «وسیله فشار توسط آمریکا» به منظور وادار کردن افغانستان «به چشم‌پوشی از شرایطش» برای امضای قرارداد امنیتی با آمریکا خوانده است.

پس از پایان لویه‌ جرگه مشورتی و حمایت این جرگه از امضای قرارداد امنیتی با آمریکا در هفته گذشته، حامد کرزی شرایط جدیدی را برای امضای این موافقت‌نامه اعلام کرد و گفت که امضای موافقت‌نامه را به پس از انتخابات ریاست‌جمهوری موکول می‌کند.

وی در سخنرانی اختتامیه لویه‌ جرگه و بعد در دیدار با «سوزان رایس» مشاور امنیت ملی «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که تامین صلح و امنیت در افغانستان، آغاز دوباره گفت‌وگوهای صلح با طالبان، آزادی زندانیان طالبان از گوانتانامو و برگزاری انتخابات «شفاف» را از شرایط جدیدش برای امضای موافقت‌نامه امنیتی با آمریکا خوانده است.

دولت آمریکا خواهان امضای این موافقت‌نامه تا پایان سال جاری میلادی است و اعلام كرده است که امضای این موافقت‌نامه به آمریکا اجازه می‌دهد تا برای ادامه حضور نیرو‌هایش در افغانستان پس از خروج کامل نیروهای نظامی در پایان سال ۲۰۱۴ میلادی برنامه‌ریزی کند.

آن‌ها همچنین استدلال می‌کنند که امضای این موافقت‌نامه باعث تامین اطمینان و اعتماد در میان افغان‌ها می‌شود که به شدت نگران اوضاع افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی از این کشور هستند.

نیروهای آمریکایی تا کنون در مورد قطع سوخت و دیگر مواد تدارکاتی به نیروهای ارتش و پلیس افغانستان اظهار نظری نکرده‌اند.

کد N5259