ملاقات معاونان وزیران خارجه ایران و فنلاند درباره خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌یی

سیاست خارجی

عراقچی هم‌چنین بر جهان‌شمولی معاهدات منع سلاح‌های کشتار جمعی به‌ویژه الحاق بدون قید و شرط رژیم صهیونیستی به این معاهدات بین‌المللی و برگزاری این کنفرانس در چارچوب سازمان ملل تأکید کرد.

سید عباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه با همتای خود لایاوا، معاون وزیر امور خارجه فنلاند به عنوان تسهیل کننده کنفرانس خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌یی و دیگر سلاح‌های کشتار جمعی ملاقات و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایلنا، در این ملاقات ابتدا لایاوا آخرین تحولات از جمله مشورت‌های انجام شده مربوط به این کنفرانس را ارائه کرد. سپس معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ضمن تأکید بر این که کشورمان در سال 1974 ایده خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌یی را در چارچوب سازمان ملل متحد پیشنهاد کرده است، افزود: تحقق این ایده یک هدف راهبردی برای جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورهای منطقه خاورمیانه است و به وضوح مشخص است که تأسیسات هسته‌یی خارج از پادمان رژیم صهیونیستی و ملحق نشدن این رژیم به پیمان منع اشاعه سلاح‌های هسته‌یی (NPT) و دیگر سلاح‌های کشتار جمعی شامل کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی (CWC) و کنوانسیون منع سلاح‌های بیولوژیک (BWC) عامل اصلی تحقق منطقه خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌یی و دیگر سلاح‌های کشتار جمعی است.

سید عباس عراقچی هم‌چنین بر جهان‌شمولی معاهدات منع سلاح‌های کشتار جمعی به‌ویژه الحاق بدون قید و شرط رژیم صهیونیستی به این معاهدات بین‌المللی و برگزاری این کنفرانس در چارچوب سازمان ملل تأکید کرد.

بر اساس مصوبه کنفرانس بازنگری NPT در سال 2010، کشورهای عضو این معاهده نسبت به برگزاری کنفرانس خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌یی و دیگر سلاح‌های کشتار جمعی تا پایان سال 2012 به توافق رسیدند. ولی به دلیل کارشکنی‌های رژیم صهیونیستی این کنفرانس در تاریخ مقرر برگزار نشد. مشورت‌های لایاوا به عنوان تسهیل کننده این کنفرانس با کشورهای منطقه از جمله کشورهای عربی ادامه خواهد یافت.

کد N4249