وزیر امور خارجه در دیدار با اعضای جامعه مدرسین قم:

مبنای قدرت در دنیا تغییر كرده است

دولت

اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در جلسه‌ای با وزیر امور خارجه کشورمان دیدار داشتند.

اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در جلسه‌ای با وزیر امور خارجه کشورمان دیدار داشتند.

به گزارش ایلنا، در این جلسه که دیشب- جمعه شب- در دفتر جامعه مدرسین در قم برگزار شد، اعضای جامعه مدرسین با حضور محمدجواد ظریف به بررسی ابعاد مختلف بیانیه ژنو و مسائل کلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران پرداختند.

در این نشست، برخی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تقدیر از توجه ویژه هیأت مذاکره‌کننده ایرانی به عزت و حکمت مورد تأکید مقام معظم رهبری و مردم شریف ایران، از وزیر امور خارجه درخواست کردند ضمن شفاف‌سازی همه مذاکرات و بیانیه‌ها به نقشه دشمنان و اهداف سوء آنان دقت ویژه‌ای داشته باشند.

اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با توصیه به وزیر امورخارجه مبنی بر رعایت عزتمندی در مذاکرات هسته‌ای تاکید کردند؛ معتقدیم حمایت‌های مقام معظم رهبری سرمایه مهمی برای شماست و شما نیز لازم است دقیقا دیدگاه‌ها و منویات ایشان را که در بر گیرنده درخواست مردم انقلابی است لحاظ کنید.

در ادامه تعدادی از اعضای جامعه مدرسین برخی از ابهامات و نکات موجود در متن بیانیه را مطرح کردند و از دکتر ظریف درخواست کردند در این زمینه توضیحات لازم را ارائه دهد.

در ادامه، محمدچواد ظریف در ابتدای صحبت‌های خود به چارچوب حاکم بر دستگاه دیپلماسی اشاره کرد و گفت: باور ما این است که مبنای قدرت در دنیا تغییر یافته است و دیگر قدرت نظامی و اقتصادی نمی‌تواند آخرین حرف باشد.

وی افزود: قدرت نرم در سال‌های اخیر مطرح شده است که حتی ما چنین قدرتی را معتبر نمی‌دانیم، بلکه باور و اعتقاد ما قدرت معنوی است و همین قدرت معنوی است که سایر قدرت‌ها را تحت تاثیر قرار داده است.
وزیر امور خارجه خاطر نشان کرد: قدرت معنوی نظام جمهوری اسلامی ایران نیز بر گرفته از حمایت‌ها و مقاومت‌های مردمی است و در گفتمان جمهوری اسلامی ایران قدرت معنوی حرف نخست را می‌زند.

ظریف ادامه داد: استراتژی ما این است که نباید اجازه بدهیم ایران بعنوان یک تهدید برای منطقه مطرح شود.
در ادامه، وزیر امور خارجه به تشریح روند مذاکرات ژنو پرداخت و گفت: اولویت نخست ما عزت جمهوری اسلامی ایران بود که بر همین اساس به وزیر امور خارجه آمریکا صراحتا گفتم ملت ایران به غرب هیچ اعتمادی ندارد و مشکل مردم ایران با شما عدم رعایت عزت مندی است و باید این مشکل را حل کنید.

وی در عین حال بر رعایت دقیق خطوط کلی ترسیم شده از سوی مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: به ملت عزیز ایران اطمینان می‌دهم همه این خطوط ترسیم شده، مد نظر تیم مذاکره کننده بوده و خواهد بود. ما هر چه داریم از انقلاب است و آماده‌ایم همه داشته‌های خود را برای آن هزینه کنیم.

در خاتمه وزیر امور خارجه از جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درخواست نمود کارگروه مشترکی میان حوزه و دانشگاه (متخصصین روابط بین‌الملل) تشکیل گردد تا در راستای گفتمان معنایی در جامعه بین‌الملل به عنوان قدرت جمهوری اسلامی ایران به طرح و نظریه بپردازند.

 

کد N4125