آیت الله جوادی آملی در دیدار با ظریف:

آمریکایی‌ها خیال نکنند، به آن‌ها اعتماد داریم

سیاست داخلی

در جریان مذاکرات هسته‌ای همواره با مسئولان دلسوز نظام خصوصا رهبری مشورت کنید و همواره یک گروه از دانشمندان و متخصصین هسته‌ای را در کنار تیم مذاکره کننده داشته باشید.

آیت الله جوادی آملی گفت: آمریکایی‌ها خیال نکنند اگر ما با آن‌ها مذاکره کردیم و دست دادیم یعنی اینکه به آن‌ها اعتماد داریم بلکه این از ادب، درایت و عقلانیت ماست که انسان مذاکره کند، دست بدهد و بعد انگشتانش را بشمرد!
به گزارش ایلنا، دکتر محمد جواد ظریف و هیئت همراه با سفر به شهر مقدس قم و حضور در محل بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و از حمایت‌ها و رهنمودهای ایشان در طول مذاکرات هسته‌ای تقدیر و تشکر کرد.
آیت الله جوادی آملی پس از استماع گزارش دکتر ظریف در خصوص توافقنامه هسته‌ای ایران و گروه ۵+۱، اظهار داشت: تجربه‌های تاریخی تلخ از حضور آمریکا در کشور ما، مانند کودتای ننگین ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ ما را کاملا به امریکایی‌ها بی‌اعتماد کرده است.
وی افزود: آمریکایی‌ها خیال نکنند اگر ما با آن‌ها مذاکره کردیم و دست دادیم یعنی اینکه به آن‌ها اعتماد داریم بلکه این از ادب، درایت و عقلانیت ماست که انسان مذاکره کند، دست بدهد و بعد انگشتانش را بشمرد!
این مفسر قرآن کریم تصریح کرد: این نظام، نظامی الهی است، لذا هرگز زیر بار ظلم نمی‌رویم و آزادانه زندگی می‌کنیم ودر عین حال که حقوق دیگران را به رسمیت می‌شناسیم دنیا نیز باید حقوق ما را به رسمیت بشناسد.
وی به بیان حدیثی از حضرت امیر علیه السلام پرداخت و گفت: حضرت امیر علیه السلام می‌فرمایند: اگر کسی حق دیگری را به رسمیت بشناسد و آن دیگری حق او را به رسمیت نشناسد، این بردگی است، و دین با بردگی موافق نیست.
آیت الله جوادی آملی اظهار داشت: ما در طول هشت سال دفاع مقدس به جهان ثابت کردیم که هیچ ترسی از دنیا نداریم، لیکن رعایت ادب یک وظیفه بین المللی و از دستورات رسمی دین مبین اسلام است لذا ما با دنیا با رعایت ادب و در عین حال عاقلانه و عالمانه تعامل می‌کنیم.
وی تیم مذاکره کننده هسته‌ای را به هوشیاری در برابر دشمن توصیه کرد و گفت: در جریان مذاکرات هسته‌ای همواره با مسئولان دلسوز نظام خصوصا رهبری مشورت کنید و همواره یک گروه از دانشمندان و متخصصین هسته‌ای را در کنار تیم مذاکره کننده داشته باشید.
آیت الله جوادی آملی با بیان این مطلب که فقه اسلامی اجازه ساخت بمب اتم را نمی‌دهد، گفت: ما انرژی هسته‌ای را برای پیشرفت و منافع مملکت خود می‌خواهیم و دین اجازه ساخت بمب اتم را به ما نمی‌دهد و ما نیز نیازی به این گونه سلاح‌ها نداریم، چون اعتماد و توکل ما به خدای سبحان است و خداوند خود حافظ خون پاک شهدایی است که برای برپایی این نظام شهید شده‌اند.

کد N3498