با قدرت جدید آل سعود آشنا شوید

تسنیم نوشت:

این روزها کمتر محفلی در عربستان دیده می‌شود که در آن سخنی از شاهزاده سعودی جوانی به نام «محمد بن سلمان»، کوچکترین فرزند ولی‌عهد نگوید. بسیاری او را از جمله شخصیت‌های خاندان سعودی می‌دانند که در آینده سخن بسیار برای گفتن خواهند داشت.
به گزارش پایگاه خبری العرب آنلاین، این روزها در عربستان در کمتر محفلی است که نامی از شاهزاده «محمد بن سلمان» سخن به نیاید، شاهزاده کم سن و سالی که تلاش می‌کند، در میان جوانان عربستانی به سرعت جای پایی برای خود باز کند و در عین حال سعی دارد، رد پایی از خود در پرونده‌هایی که همتایان سعودیش در آنها دست دارند، مثل مسائل مربوط به قتل و کشتار و خونریزی از خود برجای نگذارد.

شاهزاده محمد بن سلمان جزو جوان‌ترین شاهزادگان سعودی به شمار می‌آید که به مقام وزارت رسیده و این از عالی‌ترین و بالاترین مقامات دولتی و حکومتی در عربستان تلقی می‌شود.

وی تاکنون نشان داده که جزو شاهزادگانی است که به شدت تلاش می‌کند، از دایره حرف و حدیث‌های خاندان حکومتی عربستان به ویژه در این مرحله به دور باشد،‌ ولی در زیر پا گذاشتن مشکلات و پای گذاشتن به مراحل بعدی با ابزارهایی که او را در رسیدن به جایگاه و مقام‌های بالاتر میان کبوترها و عقاب‌های خاندان سعودی کمک کند، قدرتمند نشان داده است.

شاهزاده «محمد بن سلمان» همان طور که گفته شد، کم سن و سال‌ترین شاهزادگان سعودی به شمار می‌رود که به مقام وزارت رسیده و این بالاترین مقام حکومتی در این کشور است، وی رئیس دفتر پدرش شاهزاده «سلمان بن عبد العزیز»، ولی عهد سعودی است که نسبت به سایر برادرانش با اینکه از لحاظ مقام بالاتر از او به شمار می‌آیند، به پدرش نزدیک‌تر است.

وی امروز مسئولیت اداره دفتر ولی‌عهد عربستان را برعهده دارد و به عنوان مشاور ویژه شاهزاده سلمان بن عبد العزیز به فعالیت خود در دستگاه حکومتی سعودی ادامه می‌دهد، اما به دنبال آینده و جایگاهی بهتر برای خود در این حکومت است و با پشتوانه پدرش تلاش می‌کند مدارج ترقی در خاندان سعودی را طی کند.

برخی از اعضای خاندان سعودی او را به «عبد العزیز بن فهد» که به پدرش «فهد بن عبد العزیز»، پادشاه سابق عربستان بسیار نزدیک بود، تشبیه می‌کنند، ولی تفاوت‌های بزرگی بین این دو شخصیت وجود دارد، اگر چه در نزدیکی به پادشاه تشابه دارند.

محمد بن سلمان فارغ التحصیل دانشگاه ملک سعود شهر «ریاض»، پایتخت عربستان سعودی در رشته حقوق است و به انجام اقدامات دقیق و حساب شده مشهور است، او تلاش می‌کند، ضمن نفوذ در میان جوانان عربستانی و گوش سپردن به نصایح ولی‌عهد، از حضور در هر پرونده‌ای که نام و نشان وی در حال حاضر زیر سوال ببرد، خودداری کند.

محمد بن سلمان در اوایل دهه سوم عمر خویش به سر می‌برد و بسیاری در خاندان سعودی به جایگاهی که او به دست آورده، حسادت می‌کنند. برخی از مدعیان آشنا به مسائل و امور جاری در خاندان سعودی می‌گویند که او برای رسیدن به دفتر پدرش بسیاری را از سر راه خود کنار زده، آنها مدعی هستند که دشمنی زیادی بین او و پسر عمویش شاهزاده «سعود بن نایف»، پسر «نایف بن عبد العزیز»، ولی‌عهد سابق عربستان وجود دارد.

همچنین بسیاری از این مدعیان بر این باورند که او در چارچوب به دست گرفتن تمام امور در دربار حکومت سعودی تحرکاتی را آغاز کرده و در جایگاه خود هم اکنون با «خالد التجویری»، رئیس دربار پادشاه کنونی عربستان و منشی ملک عبد الله و مرد قدرتمند حکومت سعودی برابری می‌کند.

اخبار ضد و نقیض در مورد او بسیار است، برخی او را به تلاش برای تصرف اراضی حکومت در برخی مناطق عربستان متهم می‌کنند؛ ولی او از کنار همه این مسائل و حرف و حدیث‌ها با سکوت گذر کرده است. برخی القاب متعددی برای او عنوان می‌کنند و بر این باور هستند که او قدرت عبور به سمت جلو را دارد.

درباره این شاهزاده سعودی گفته شده که او همیشه همراه پدرش است و پدرش را از وزارت دفاع تا دربار پادشاهی و حتی در سفرهای خارجی همیشه همراهی می‌کند و در استقبال از رهبران و روسای جمهور کشورها در صف اول حضور دارد و در دیپلماسی از خط مشی «سعود الفیصل»، وزیر خارجه و در اعمال قدرت از مشی «بندر بن سلطان»، رئیس دستگاه اطلاعات عربستان سعودی تبعیت و پیروی می‌کند.

وی تلاش کرده که با تاسیس انجمن خیریه‌ای تحت عنوان «مشک» جوانان عربستانی را مورد خطاب قرار دهد و در آنها نفوذ کند، اهمیت این امر در این نهفته است که دریابیم بیش از 60 درصد جامعه عربستان سعودی را جوانان تشکیل می‌دهند.

تمام این اقدامات موجب شده تا بسیاری از کارشناسان امور عربستان تاکید که در آینده از شاهزاده «محمد بن سلمان» بیش از اینها خواهیم شنید و او صاحب تاثیرگذاری بیشتر و بیشتر در مجاری حکومتی خواهد شد و با آرامش، سکوت و بردباری بذرهایی را که امروز کاشته، فردا درو خواهد کرد.

52261

کد N3198