ظریف در دیدار با وزیر امور خارجه امارات:

هرگونه تهدید برای کشورهای منطقه را ضد خود تلقی می‌کنیم

صلح، پیشرفت و بهروزی منطقه نیز برای همگان است و هر چه زمینه‌های پیشرفت، گسترش و توسعه افزون‌تر باشد؛ توسعه، رفاه، صلح و آرامش برای همه بیشتر می‌شود.

وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و امارات بر ضرورت آغاز فصل جدیدی از مناسبات دو جانبه و چند جانبه تاکید کردند.
به گزارش ایلنا، محمد جواد ظریف و شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان همچنین پیرامون آخرین تحولات منطقه بویژه سوریه و افغانستان تبادل نظر کرده، رایزنی و همکاری در منطقه را مورد توجه قرار دادند.
وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران برای روابط دو جانبه با همسایگان بویژه کشور دوست و برادر امارات اهمیت زیادی قائل است.
وی با اشاره به اینکه به اعتقاد ما این منطقه متعلق به همه کشورهای منطقه می‌باشد، افزود که صلح، پیشرفت و بهروزی منطقه نیز برای همگان است و هر چه زمینه‌های پیشرفت، گسترش و توسعه افزون‌تر باشد؛ توسعه، رفاه، صلح و آرامش برای همه بیشتر می‌شود.
ظریف تصریح کرد: ما هر گونه پیشرفت را برای کشورهای این منطقه توفیقی برای خود و هرگونه خطر و تهدید برای کشورهای منطقه را ضد خود تلقی می‌کنیم.
وی افزود که امنیت و توسعه منطقه را جدایی ناپذیر می‌دانیم و روابط خود با کشورهای منطقه را در این قالب می‌بینیم.
ظریف با اشاره به اینکه زمینه برای گسترش روابط جمهوری اسلامی ایران و امارات فراوان است، فضای مساعد موجود برای گسترش همکاری‌ها را یاد آور شد و آمادگی کشورمان را برای افزایش همکاریهای فی ما بین در کلیه زمینه‌ها اعلام داشت.
وزیر امور خارجه امارات نیز در این دیدار با اشاره به چشم انداز و افق جدید برای روابط دو کشور، گفت: ما با جمهوری اسلامی ایران همسایه هستیم، اما به این سطح اکتفا نمی‌کنیم و می‌خواهیم شریک جمهوری اسلامی ایران باشیم.
وی با اشاره به اینکه فرصتهای همکاری زیادی داریم که می‌توانیم در مورد آن‌ها گفتگو کنیم، اضافه کرد: ما در امارات همواره شریک ایران بوده‌ایم و امروزه نیز قصد داریم شریکی قوی‌تر از گذشته باشیم.
وزیر امور خارجه امارات خاطرنشان ساخت که این علایق ریشه در تاریخ و گذشته‌های دور دارد و امروز تجدید شده و می‌خواهیم در آینده نیز گسترده‌تر شود.
شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان با اشاره به اینکه به اعتقاد ما امنیت، آرامش و پیشرفت هر کشور در منطقه بر سایر کشورهای منطقه تاثیر گذار است، از تلاشهای بعمل آمده برای موفقیت مذاکرات هسته‌ای در ژنو تقدیر کرد و گفت: این مسئله بر کل کشورهای منطقه تاثیر مثبت داشته و امیدواریم که اثرات مثبت آن بر ایران و منطقه منعکس شود.
زمینه‌های جدید فعال‌تر شدن بخشهای خصوصی دو کشور، تقویت همکاری‌ها در حوزه‌های مختلف تجاری، اقتصادی، انرژی، انرژیهای تجدید پذیر، محیط زیست و تشکیل کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در آینده‌ای نزدیک از دیگر محورهای گفتگو و توافقات دو وزیر در این دیدار بود.
در این دیدار که همچنین پیرامون تحولات جاری در منطقه از جمله اوضاع در افغانستان و سوریه رایزنی شد، دکتر ظریف وخامت اوضاع انسانی ناشی از در گیری‌ها، تروریسم، افراط گرایی و فتنه فرقه گرایی را از مشکلات اصلی کشورهای منطقه دانست و تصریح کرد که همه کشورهای منطقه باید بصورت جمعی برای مقابله با این پدیده‌های شوم همکاری نمایند.
وزیر امور خارجه امارات نیز با اشاره به تحولات سوریه و افغانستان بعنوان چالشهای بزرگ منطقه، مخاطرات فرقه گرایی و افراط گرایی را خاطر نشان ساخت و بهترین و تنها راه برای رفع این مشکلات را راه حل سیاسی توصیف کرد.

کد N2904