وزیر کشور در گرامیداشت روز بسیج:

یشترین فشار سیاسی، اقتصادی و رسانه‌ای بر دوش مردم بوده است

دولت,رحمانی فضلی

قدرت ایستادگی ایران عامل به پای میز مذاکره آمدن قدرت‌های بزرگ و امضای توافقنامه شد/ فشار‌های وارد به قدرت‌ها موجب تناقض گویی‌های آن‌ها شده و این برای جمهور اسلامی یک افتخار است/ مردم ما با وجود تحت فشار بودن تحریم‌ها و به‌زعم غربی‌ها تحقیر‌ها؛ ایستادگی از خود نشان داده‌اند.

عبدالرضا رحمانی فضلی(وزیر کشور) در مراسم گرامیداشت روز بسیج در تالار همایش‌های وزارت کشور ضمن گرامیداشت روز بسیج گفت: بسیج برای ما شاید شناخته‌تر شده نسبت به نسل جوان امروزی است. در زمان پیروزی انقلاب اسلامی این توفیق را داشتند که در دانشگاه‌ حضور داشته باشند. در آن زمان مشاهده می‌کردیم که گروه‌های مختلف سیاسی فکری به دنبال جذب جوانان و دانشجویان بودند و ما نگران این بودیم که پس از پیروزی انقلاب از چه طریق می‌توانیم مردم را وارد عرصه‌های سیاسی اجتماعی بکنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، وزیر کشور با بیان اینکه امام خمینی با طرح بسیج با نام بسیج مسضعفین ۲۰ میلیونی بارقه‌های امید را در مردم را بیدار کرد، اظهار داشت در آن زمان رتبه‌های اولیه بسیج با ا مکاناتی کم اما روحیهٔ سرشار و کمک‌های مردمی شکل گرفت. یادم می‌آید در آن زمان که قرار بود مردم با نام نیروهای مردمی وارد میدان‌های جنگ بشوند من پاسدار بودم و امکاناتی نداشتیم. در طی بیانیه‌ای از مردم خواستیم که اسلحه‌هایی که در دست دارند به نیروهای انقلابی تحویل دهند. و پس از آن مشاهده کردیم گروه‌های بسیاری از مردم اسلحه‌های خود را با آنکه قدیمی بود تحویل می‌دادند.

وی در ادامه تصریح کرد: پشت آن اسلحه‌های قدیمی اسلحه‌های ایمان بود. امروز بسیج به عنوان یک فرهنگ و جریان سیال و پویا به تعبیر مقام معظم رهبری در حال حرکت است. امروز بسیج جزئی از زندگی و ایمان ماست و باید از این فرهنگ که منبعث از زندگی دینی مردم است و به خاطر آن هزینه‌های بسیاری داده شده است؛ حراست و حفاظت نمود.

رحمانی فضلی در ادامه با بیان اینکه هر کجا در طول انقلاب اسلامی به مردم نیاز داشتیم و به آن‌ها اعتماد کرده‌ایم و یا به آن‌ها تکیه کرده‌ایم؛ پیروز شده‌ایم، اظهار داشت: امروز بسیج در واقع به شکل یک نهاد و سازمان است اما در واقع جوشیده از مردم است که برای انقلاب تلاش و برای مردم جهاد می‌کند و باید تلاش کنیم بسیج را در عرصه‌ها و حوزه‌های گوناگون تقویت بکنیم.

وزیر کشور در ادامه با برشمردن ویژگی‌های بسیجیان خاطرنشان کرد: ایمان و اعتقاد قلبی به خدا ولایت پذیری؛ انقلابی بودن صحه صدر ایثار از خود گذشتگی و دوری از تنگ نظری از مهم‌ترین وظایف بسیجیان است و هر کس این‌ها را داشته باشد بسیجی است.

وزیر کشور در ادامه تاکید کرد: ما باید به عنوان بسیجی شرایط جامعه در هر مقطع و در هر زمان و مکان را بشناسیم و با توجه به آن اقضاعات و شرایط وظیفه‌شناسی کرده و براساس آن عمل کنیم.

رحمانی فضلی در ادامه گفت: بسیجی نباید تنگ نظرانه عمل کند؛ بخل بورزد و بسته نشان بدهد بلکه باید با گشاده رویی و مهربانی نزد مردم بپردازد. باید ایثار گر باشد و حق مردم تلاش بکند. ما به عنوان بسیحی باید قدر و منزلت این واژه را بدانیم چراکه به خاطر این واژه بسیاری شهید شدند و هزینه‌های بسیاری داده شده است. در واقع در بسیج صحه صدر ایثار اقتدار؛ و محاهدات حرف اول می‌زند.

وزیر کشور با بیان اینکه اقتدار جمهوری اسلامی ایران حاصل مجاهد ت مردم و بسیج است، افزود: اگر این سال‌ها را به خصوص از دهه هشتاد تاکنون؛ مشاهده کنیم می‌بینیم که بیشترین فشار و یاوه گویی‌های سیاسی اقتصادی و رسانه‌ای بر مردم آمده و اگر این فشار‌ها بر هر کشور دیگری وارد می‌شد. آن کشور هم اینک فرو پاشیده بود.

رحمانی فضلی در ادامه گفت: با شکست پروژه تغییر ساختار در دهه ۶۰ دشمنان انقلاب به پروژه تغییر رفتار در دهه هفتاد رسیدند که هر دو این پروژه به شکست انجامید اما آن‌ها از دهه ۸۰ پروژه کنترل و مدیریت انقلاب را کلید زده‌اند. و با انجام کارهایی نظیر گذاشتن رقبا در سطح منطقه، فعال کردن نهادهای سیاسی رسانه‌ای و در اوج کار‌هایشان تحریم‌های هسته‌ای و تحت فشار گذاشتن ما در مسئله هسته‌ای سعی در کنترل انقلابمان داشته‌اند.

وزیر کشور با اشاره به توافقات هسته‌ای صورت گرفته ادامه داد: در روزهای اول مذاکراتمان ۱۰ سال پیش ما برای یک سانتیفیوژ بحث می‌کردیم که بعداً به ۲۰ سانتیفیوژ رسید و اما اینک در کشورمان ۱۵۰۰۰ هزار سانتیفیوژ کار می‌کند و با خلوص غنی سازی ۵% مشغول به فعالیت هستند و مواد غنی شده ۲۰% ما نیز قرار است در داخل کشور کار بکند.

رحمانی فضلی، قدرت ایستادگی ایران را عامل به پای میز مذاکره آمدن قدرت‌های بزرگ و امضای توافقنامه دانست و تصریح کرد: قدرت ایران آنچنان بود که موجب شد آن‌ها توافقنامه را امضا کنند و امضای این توافقنامه موجب به وجود آمدن فشارهایی برایشان شده است که این فشار‌ها به تناقض گویی‌های آن‌ها منجر شده و این برای جمهور اسلامی یک افتخار است.

وزیر کشور، رهنمود‌ها و حمایت‌های مقام معظم رهبری را عامل اصلی پیروزی در مذاکرات هسته‌ای اعلام کرد و اظهار داشت: از آنجایی که در این ده سال اخیر ۷ سال آن به اشکال گوناگون درگیر پرونده هسته‌ای بوده‌ام؛ می‌دانم که اگر را هنمایی‌ها و درایت‌ها و مقام معظم رهبری نبود ما نمی‌توانستیم به موفقیت دست پیدا کنیم. وجود چنین رهبری که چنین راهنمایی‌هایی می‌کتد و از خطر‌ها نمی‌هراسد موجب سربلندی و افتخار است و ما قدردان چنین رهبری هستیم.

وزیر کشور در ادامه گفت: عامل دوم موفقیت مردم هستند. دولت‌ها در طی این سال‌ها رفته‌اند، تعویض شده‌اند ولی این مردم بوده‌اند که ایستاده‌اند و ایستادگی آن‌ها با تبعیت از رهبری بوده است. مردم ما با وجود تحت فشار بودن تحریم‌ها و به‌زعم غربی‌ها تحقیر‌ها ایستادگی از خود نشان داده‌اند.

رحمانی فضلی با بیان اینکه امروزه دعوای غرب با ایران درباره علم پیشرفت و درجهٔ آن است، اظهار داشت: آن‌ها می‌گویند ما باید ایران را کنترل کنیم تا به تکنولوژی بر‌تر پیشرفت توسعه و انرژی هسته‌ای دست پیدا نکنند. که پشت این حرف یک سوی آن تحلیل و روی دیگرش اعتراف به رشد و پیشرفت ایران است.

وی با بیان اینکه ایران در سطح منطقه حرف اول را می‌زند؛ اظهار داشت: در شرایط کنونی ایران کشوری فعال با ثبات و اثرگذار است که موجب شده است تا کشورهای غربی برای انجام کار‌هایشان در سطح منظقه نیازمند به ما باشند. اگر به وضعیت منطقه نگاهی بیندازیم مشاهده خواهیم کرد که هیچ حادثه منطقه‌ای بدون نظر ایران صورت نمی‌پذیرد که در این مورد می‌توان به مسئله افغانستان؛ عراق؛ لبنان فلسطین و سوریه اشاره کرد.

رحمانی فضلی با بیان اینکه ایران فقط در دو حادثه جنگ جهانی اول؛ جنگ جهانی دوم نتوانست تاثیر گذار باشد،؛ اظهار داشت: ما فقط در این دو حادثه تاثیر گذار نبودیم و منجر به تحقیر و وابسته‌تر شدنمان شد اما دیگر نمی‌گذاریم ایران بی‌اثر باشد. آمریکا پیش بینی کرده بود که با فرو پاشی شوروی لبیرالیسم و دموکراسی در خودش تجلیل می‌شود و تبدیل به قدرت بلامنازع دنیا می‌شود اما آنچه در عمل اتفاق افتاده تضعیف امریکا و قدرت گرفتن ایران شده است.

رحمانی فصلی در ادامه گفت: ما با دقت و تیز بینی شرایط را رصد می‌کنیم و فریب امریکا را نمی‌خوریم. توافقات صورت گرفته با حمایت رهبری و مردم بوده است و نه خواست و نظر آنان.

وزیر کشور با بیان اینکه الویت اول کشور توسعه و اقتصاد است؛ اظهار داشت: اقتصاد در شرایط موجود تبدیل به حاشیه آرشیو ما شده است و اگر به نام گذاری سالهای اخیر توسط قام معظم رهبری توجه کنیم می‌بینیم که باید برای حل مسائل اقتصادی و معیشتی مردم حرکت کرد و امید واریم با حمایت مردم این مسئله را حل کنیم.

وزیر کشور با بیان اینکه دو وظیفه اصلی بسیجیان در شرایط موجود تولید و کار زیاد و همچنین وحدت و انتظام ملی است، اظهار داشت: ما باید بتوانیم با کار و تولید زیاد به حل مسائل اقتصادی بپردازیم و وحدت و انسجام را در داخل کشور درونی کنیم.

رحمانی فضلی به حماسه مردم در راهپیمایی ۱۳ آبان اشاره کرد و گفت: حرکت ملت در ۱۳ آبان باعث شد تا دشمنان ایران دچار تردیدهای جدی نیز بشنوند چون آن‌ها حوادث قبل از ۱۳ آبان و انتخابات را این طور تحلیل کرده بودند که به دلیل فشار اقتصادی و تحریم‌ها؛ ایران به پای میز مذاکرات آمده اما حضور مردم در ۱۳ آبان باعث حمایت از دولت و سر در گمی آن‌ها شد.

کد N505