محمدجواد ظریف در شورای وزیران سازمان همکاری اکو:

هدف توافقات؛ حذف کلیه تحریم‌های شورای امنیت است

سیاست خارجی,محمدجواد ظریف

قطعاً از ابتدا تا انتهای برنامه غنی‌سازی در خاک ایران ادامه پیدا خواهد کرد/ هدف توافقات در مرحله نهایی حذف کلیه تحریم‌های شورای امنیت است/ ما حاضر هستیم هر اقدامی برای رفع نگرانی‌های موجود انجام دهیم/ امکان باز شدن دارایی‌های ایران به ویژه در زمینه غذا و دارو فراهم شده است.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه سازمان اقتصادی اکو همواره در حوزه‌های مختلف فعالیت داشته است، گفت: این فعالیت‌ها به ویژه در زمینه حمل و نقل و ترانزیت موثر بوده و در حوزه دیگر بانک، بیمه و انرژی تلاش‌های زیادی شده است. این سازمان توانمندی زیادی دارد که نیاز به همکاری و همبستگی اقتصادی میان اعضاء احساس می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد جواد ظریف(وزیر امور خارجه) در بیست و یکمین شورای وزیران سازمان همکاری اکو با حضور در نشست با اصحاب خبری عنوان کرد: امروز سه دهه از حیات سازمان اکو می‌گذرد. در دهه هفتاد هجری و نود میلادی تحول عمده‌ای در این سازمان اتفاق افتاد و این سازمان بزرگ منطقه‌ای شکل گرفت که توانمندی زیادی در خود دارد.

وی با بیان اینکه سازمان اقتصادی اکو همواره در حوزه‌های مختلف فعالیت داشته است، گفت: این فعالیت‌ها به ویژه در زمینه حمل و نقل و ترانزیت موثر بوده و در حوزه دیگر بانک، بیمه و انرژی تلاشهای زیادی شده است. این سازمان توانمندی زیادی دارد که نیاز به همکاری و همبستگی اقتصادی میان اعضاء احساس می‌شود.

ظریف یاد آور شد: امیدوارم این همکاری‌ها در داخل کشورهای اسلامی و کشورهای جنوب صورت گیرد. ما به عنوان میزبان این احلاس علاقمند به فعالیت‌های آن هستیم چرا که می‌توانیم در دنیای امروز زمینه نقش‌آفرینی را برای کشورهای منطقه را ایجاد کنیم و به توسعه آنها و استفاده از ظرفیت‌ها و امکانات آنها کمک کنیم. امیدواریم در این سالی که ایران میزبان مقر دبیرخانه این اجلاس است فعالیت‌های خوبی در صحنه بین المللی داشته باشیم.

وزیر امور خارجه در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری که از جزئیات مربوط به تحریم‌های نفتی و بانکی می‌پرسید، گفت: در سند توافقات دیده شده است که هدف کار در مرحله نهایی حذف کلیه تحریم‌های شورای امنیت و همچنین تحریم‌های یک جانبه و چند جانبه است به شکل غیرقانونی و غیرعادلانه تحمیل شده که متاسفانه به مردم ضرر می‌زند اما هیچ گاه در روند برنامه‌های هسته‌ای تاثیری نداشته است.

وی افزود: ایران به تفاهم برای ضعف نگرانی‌های منطقی بر مبنای اینکه فعالیت‌های هسته‌ای ایران صلح آمیز باقی بماند همچنان پای بند است و ما گفتیم که رفع این نگر‌انی‌ها هدف خودمان نیز است.

ظریف افزود: قطعاً از ابتدا تا انتهای برنامه غنی‌سازی در خاک ایران ادامه پیدا خواهد کرد و درخصوص سایر برنامه‌ها نیز صحبت می‌کنیم. قطعاً بخش غنی سازی دست نخواهد خورد.

ظریف با تاکید بر اینکه ما حاضر هستیم هر اقدامی برای رفع نگرانی‌های موجود انجام دهیم، در ادامه گفت: این اقدامات را با کشورها بررسی می‌کنیم البته یک سال زمان وجود دارد اما ما می‌خواهیم بلند پروازانه و در شش ماه به این توافقات برسیم.

وی ادامه داد: همانطور که برنامه هسته‌ای ما دست نخورده باقی می‌ماند، اقدامات طرف مقابل نیز محدود می‌شود و راه‌هایی که در زمینه اضافه شدن تحریم‌ها بود؛ از بین می‌رود و برخی ممانعت‌های غیرقانونی که اجازه نمی‌داد که دارایی‌‌های فروش نفت به داخل منتقل شود؛ از میان می‌رود. اما هم اکنون امکان باز شدن این دارایی‌ها به ویژه در زمینه غذا و دارو فراهم شده است و با این مذاکرات همه این موانع رفع خواهد شد. در کنار تحریم‌های غیرعادلانه بیمه نفتکش‌ها و پالایشگاه‌ها محدود شده‌اند که براساس سند موانع عمده در مسیر مبادلات نفتی مرتفع شد.

ظریف درخصوص پیشنهاد ایجاد اصلاحات در ساختار اکو توسط رئیس جمهور و اینکه چه زمانی این اصلاحات در دستور کار قرار خواهد گرفت، گفت: بیش از یک سال است که گروهی به عنوان شخصیت‌های برجسته برای بررسی دبیرخانه اکو مشخص شدند و پیشنهاداتی را ارائه کردند که این پیشنهادات در اجلاس کار‌شناسان ارشد بررسی شده و نیاز است تا مسیر برای اجرای تغییرات ساختاری در سازمان اکو هموار‌تر شود. پیشنهاد دکتر روحانی امروز در دستور کار است و در بیانیه نهایی تهران نیز به آن توجه شده است که امیدوارم این پیشنهادات مورد توجه قرار گیرد.

وی همچنین درخصوص دستاوردهای جلسات امروز شورای وزیران سازمان اقتصادی اکو نیز گفت: اگر نگاهی به بیانیه نهایی داشته باشیم که سند آن در اجلاس وزرا به تصویب رسید و در اختیار اصحاب رسانه نیز قرار خواهد گرفت، دستاوردهایی ذکر شده است که از جمله آن می‌توان به همکاری‌های تجاری، رفع محدودیت‌ها و برخی همکاری‌ها در زمینه انرژی اشاره کرد. قرار است تا اوت ۲۰۱۴ یعنی مرداد ماه سال ۹۳ پیشنهاد شخصیت‌های برجسته نیز مورد بررسی نهایی قرار گیرد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین یادآور شد: نکاتی که ذکر شد نه تنها حاصل جلسه امروز بلکه حاصل جلسه کار‌شناسان ارشد عضو اکو بوده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی براینکه فکر می‌کنید درنهایت توافقات نهایی ایران و گروه ۱+۵ به کجا ختم شود، گفت: معتقدم باتوجه به اینکه مردم ایران نشان دادند راهی جز مذاکره با ایران از راه احترام متقابل و موضع برابر وجود ندارد. آن‌ها چاره‌ای ناشتند جز اینکه وارد مذاکرات شوند که این باعث خوشبینی با چشم باز نسبت به آینده مذاکرات می‌شود. بنابراین اگر اراده سیاسی وجود داشته باشد هیچ مسئله حل نشدنی درباره موضوع هسته‌ای ایران وجود ندارد.

ظریف در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درخصوص اینکه آیا از ایران برای حل موضوع سوریه دعوت شده است، گفت: درصورتی که برای اینکار دعوت شویم یا اینکه دعوت نشویم؛ سعی می‌کنیم این مسئله را حل کنیم. چراکه حل موضوع سوریه از طریق سیاسی جزو اولین اولویت‌های سیاست خارجی ایران است.

خبرنگار دیگری از ظریف پرسید که آیا در مذاکرات ژنو درخصوص مسئله عمان نیز صحبتی شد که وی گفت: در این مذاکرات تنها بحث هسته‌ای ایران مورد بررسی قرار گرفت و مسائل دیگری مطرح نشد.

کد N483