ماكارونی یكی از منابع غنی از كربوهیدرات‌ها است و به همین لحاظ می‌تواند نقش عمده‌ای را در برنامه غذائی خانواده ایفا كند. خوشبختانه این ماده غذائی كه امروز در انواع و اشكال گوناگون و با كیفیت خوب در كشور ما تولید می‌شود به واسطه بافت و طعم خاص خود مورد علاقه اغلب اعضای خانواده اعم از كودكان، جوانان، میانسالان و حتی سالمندان است.


برای تنوع بخشیدن به شیوه‌های پخت و كاربرد ماكارونی در اینجا روش تهیه سه نوع سالاد ماكارونی كه هر یك را می‌توان نه تنها به عنوان سالاد بلكه در نقش یك غذای اصلی كامل نیز مصرف كرد پیشنهاد می‌كنیم.

سالاد ماكارونی با لوبیا سبز

ـ مواد لازم:

۳۷۵ گرم ماكارونی صدفی

۲ پیمانه لوبیا سبز خرد شده

۲۵۰ گرم تن ماهی

۱ عدد فلفل دلمه‌ای قرمزرنگ، خرد شده به صورت خلالی

یك چهارم پیمانه روغن زیتون

یك چهارم پیمانه سركه سفید


ـ طرز تهیه:

ماكارونی را در ظرفی محتوی آب‌جوش و كمی نمك بجوشانید تا پخته و مغز آن نرم شود. توجه داشته باشید كه ماكارونی بیش از اندازه نرم و خرد نشود، آن را مطابق معمول آبكش كرده و با آب سرد بشویید. لوبیا سبز را با كمی آب بپزید تا حدی كه پخته ولی هنوز ترد باشد. آن را در یك آبكش خالی كنید تا آب اضافی لوبیا گرفته شود.


ماكارونی، لوبیا، فلفل دلمه‌ای و تن ماهی را در ظرفی مخلوط كنید. سركه و روغن زیتون در ظرف جداگانه‌ای مخلوط كرده كمی نمك و فلفل به آن بیفزائید. این سس را روی سالاد بریزید و هم بزنید تا سالاد كاملاً به آن آغشته شود. سالاد آماده سرو است.

سالاد ماكارونی با بادمجان و ریحان

ـ مواد لازم:

۵۰۰ گرم ماكارونی پیچی

۱۵۰ گرم بادمجان

۱۵۰ گرم فلفل دلمه‌ای خرد شده

۱۵۰ گرم گوجه‌فرنگی، خرد شده

۱۵۰ گرم كالباس سالامی، خرد شده به صورت نوار‌هائی به عرض ۱ سانتی‌متر

یك چهارم ریحان تازه

یك چهارم پیمانه روغن زیتون

یك چهارم پیمانه سركه سفید


ـ طرز تهیه:

ماكارونی را به روش معمولی پخته و آبكش كنید. بادمجان را شسته و در فر یا روی آتش زغال كبابی كنید. بهتر است بادمجان را با پوست بپزید. پس از سرد شدن بادمجان آن را به‌صورت حلقه‌های باریك ببرید.


ماكارونی، بادمجان، فلفل دلمه‌ای، گوجه فرنگی، كالباس سالامی و ریحان را در ظرفی ریخته مخلوط كنید. اگر برگ‌های ریحان درشت باشند كمی آنها را خرد كنید. روغن زیتون و سركه را با هم مخلوط كرده كمی نمك و فلفل به آن افزوده به سالاد اضافه كنید و هم بزنید تا كاملاً با سس مخلوط شود. سالاد را در ظرف مورد نظر ریخته و سرو نمایید.

سالاد ماكارونی با تن ماهی و زیتون

ـ مواد لازم:

۳۷۵ گرم ماكارونی باریك یا اسپاگتی

۳۷۰گرم تن ماهی

۲ عدد گوجه فرنگی متوسط خرد شده

یك دوم پیمانه زیتون سیاه بدون هسته

یك چهارم پیمانه روغن زیتون

یك چهارم پیمانه سركه سفید

یك قاشق غذاخوری خردل


ـ طرز تهیه:

اسپاگتی را به روش معمول پخته و آبكش كنید. تن ماهی را بدون گرفتن روغن آن در ماكارونی بریزید و یك دقیقه تفت دهید. زیتون و گوجه فرنگی را به آن افزوده و چندثانیه حرارت دهید تا همه مواد گرم شوند.سركه، روغن زیتون و خردل را مخلوط كرده با كمی نمك و فلفل هم بزنید تا سس یكنواخت شود. آن را به سالاد افزوده و سالاد را در ظرف مورد نظر بریزید. این سالاد را می توانید گرم یا سرد سرو كنید.