آفتاب

13 Reasons Whyدو هفته از مرگ «هانا بیکر» می‌گذرد. مرگ او باعث به وجود آمدن جو نامناسبی در دبیرستانی که او در آن تحصیل می‌کرد می‌شود و اکثر بچه‌ها را درگیر خود می‌کنند. دوستان هانا بر روی کمد او گل و یادگاری آویزان می‌کنند و یادش را گرامی می‌دارند. در این میان اما دربارهٔ دلایل مرگ «هانا» نظرات مختلفی مطرح می‌شود…

 

داستان سریال 13 دلیل برای اینکه حول محور پسری به نام کلی جنسون و دوستش هانا بیکر که خودکشی کرده می‌گردد. در این مقاله از پلازامگ می‌خواهیم نگاهی به داستان و بازیگران سریال 13 دلیل برای اینکه بیندازیم و در انتها هم به تاریخ پخش فصل چهارم این سریال می‌پردازیم. در ویدیوی زیر هم می‌توانید تیزر تریلر فصل چهارم این مجموعه را تماشا کنید. این فصل پایانی سریال 13 دلیل برای اینکه است و بازیگران آن باید با این مجموعه خداحافظی کنند.

موضوع و هنرنمایی بازیگران سریال 13 Reasons Why مورد تقدیر و تحسین قرار گرفت؛ تا جایی که کاترین لانگفورد (Katherine Langford) برای بازی در نقش هانا بیکر نامزد جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر زن در سریال تلویزیونی درام شد.داستان سریال 13 Reasons Why از جایی شروع می‌شود که کلی جنسون که یک نوجوان 17 ساله است از مدرسه به خانه برمی‌گردد و در ایوان خانه‌اش جعبه اسرارآمیزی را می‌بیند. داخل جعبه 13 نوار است که توسط هم‌کلاسی مرحومش، هانا بیکر که دو هفته پیش خودکشی کرده است ضبط ‌شده‌اند. در این نوارها هانا به جزئیات تصمیمش برای خودکشی پرداخته است. اما کلی جنسون تنها کسی نیست که یکی از این جعبه‌ها دریافت کرده و به نظر می‌رسد که آن‌ها برای کسانی فرستاده شده‌اند که به نوعی در مرگ هانا مقصر بوده‌اند.با این حال برخی از سکانس‌های این فصل مانند سکانس خودکشی و تجاوز مورد نقد متخصصان سلامت روانی قرار گرفت. به همین دلیل از مارس 2018 نتفلیکس در ابتدای هر قسمت ویدیویی قرار داد تا در مورد محتوای سریال هشدارهای لازم را به بینندگان بدهد.

 

فصل 2 سریال 13 دلیل برای اینکه

فصل دوم این سریال در تاریخ 18 می 2018 (28 اردیبهشت 1397) و در 13 قسمت از نتفلیکس پخش شد و نسبت به فصل قبل با نقدهایی منفی مواجه شد. همزمان با پخش این فصل، نتفلیکس ویدیویی را با حضور بازیگران سریال 13 Reasons Why پخش کرد که در آن در مورد موضوعات سریال صحبت می‌کردند و در انتها شماره‌هایی هم اعلام می‌شد تا افرادی که درگیر افسردگی، اضطراب یا مشکلات سلامت ذهنی بودند بتوانند با استفاده از آن‌ها کمک بگیرند. داستان فصل دوم، ماه‌ها بعد از مرگ هانا بیکر می‌گذرد. همه کسانی که در نوارهای هانا به آن‌ها اشاره شده بود درگیر دادگاهی می‌شوند که در آن والدین هانا دادخواهی کرده‌اند. در این فصل با مادر و پدر هانا و مشکلات آن‌ها بعد از خودکشی دخترشان بیشتر آشنا می‌شویم. در این دادگاه داستان هانا از زبان دیگرانی که درگیر این ماجرا بوده‌اند هم گفته می‌شود. کلی هم که خودش را محافظ شکست‌خورده هانا می‌داند، سعی دارد در این مسیر به والدین هانا بیشتر کمک کند و از طرف دیگر فساد موجود در دبیرستانشان را نیز آشکار سازد.


فصل 3 سریال 13 دلیل برای اینکه 

فصل سوم هم 13 قسمت داشت و در تاریخ 23 آگوست 2019 (1 شهریور 1398) پخش شد و در همان ماه هم قرارداد فصل چهارم و پایانی این سریال نیز تجدید شد. داستان این فصل به حوادث 8 ماه بعد از فصل دوم می‌پردازد. در این فصل که دیگر هانا بیکر در آن حضور ندارد، یکی از دانش‌آموزان دبیرستان به نام برایس واکر کشته می‌شود و حالا تمرکز سریال بیشتر روی تحقیقات مربوط به آن است. اکثر نقدها به این فصل منفی بود و این نقدها بیشتر مربوط به فیلمنامه و داستان آن می‌شد. با این حال از لحاظ تکنیکی و هنرنمایی بازیگران مورد تحسین قرار گرفت.

 

داستان فصل 4 سریال 13 دلیل برای اینکه

فصل چهارم هنوز منتشر نشده است، اما چیزی که در حال حاضر می‌دانیم این است که قصه این سریال در حالی که شخصیت‌های آن از دبیرستان فارغ‌التحصیل می‌شوند ادامه دارد. هنوز سوالات زیادی بدون پاسخ مانده‌اند. به عنوان مثال هنوز مشخص نیست چه کسی برایس واکر را کشته است که انتظار داریم در فصل چهارم که فصل پایانی این مجموعه هم هست، به این سوال پاسخ داده شود.

از طرف دیگر هنوز مشخص نیست شخصیت برایس واکر در این فصل حضور دارد یا خیر. با اینکه این شخصیت کشته شده، اما از آنجایی که استفاده از فلش بک یکی از تکنیک‌های معمول در سریال 13 دلیل برای اینکه است، عجیب نیست که شاهد حضور دوباره برایس باشیم.

وبگردی