استان يزد در فلات مرکزى ايران به ‌سبب موقعيت جغرافيايي، داراى آب و هواى اقليمى گرم و خشک بيابانى است؛ اما شرايط محلي، دگرگونى‌هاى محدودى را در آن پديد آورده است؛ از يک سو، ارتفاعات شيرکوه شعاع وسيعى از منطقه را تحت تأثير عوامل مثبت قرار داده، به گونه‌اى که در دره‌ها و کوهپايه‌هاى آن هوا نسبتاً ملايم و داراى آب و هواى ييلاقى است. از سوى ديگر، وجود کويرهاى نمک و دشت‌هاى وسيع و لخت و عريان در مرکز و مشرق استان، بر ميزان درجهٔ خشکى و شدت شرايط کويرى آن افزوده است.


در اين استان، نوسان دما در تابستان و زمستان و حتى در شب و روز زياد است. درجهٔ حرارت هوا در طول سال بين حداقل بيست درجهٔ سانتيگراد زير صفر تا چهل و شش درجهٔ سانتيگراد بالاى صفر در نوسان است. از اين رو، استان يزد داراى دو فصل است: فصل بلند گرما (اسفند تا مهر) و فصل کوتاه سرما (از آبان تا اواخر بهمن).


معمولاً سردترين ماه‌هاى سال اين استان، دى و بهمن و گرم‌ترين آن تير است. اين استان در فصل تابستان، داراى روزهاى بسيار گرم و شب‌هاى اغلب خنک و دلنشين است. در تابستان با اين که هوا در کفه‌هاى کويرى و بيابانى گرم و آزاردهنده است، ولى در ارتفاعات شيرکوه، دره‌ها خنک و خوش آب و هوا است و اغلب خانواده‌هاى يزدى در اين فصل به آن نواحى مى‌‌روند.