به‌لحاظ اوضاع بد اقتصادى از سال ۱۸۷۰ به بعد (هنگامى‌که امپراطورى عمان از هم پاشيد و مستعمرات آفريقائى يعنى پشتوانه اقتصاد عمان از اين کشور جدا گرديد) سلطان مسقط فقط با حمايت نيروهاى انگليس ادامه حيات مى‌داد و تا زمان جنگ جهانى اول اين کمک به‌وسيله نيروى دريائى که از هندوستان اعزام مى‌شد، صورت مى‌گرفت. در سال ۱۹۲۰ انگلستان شروع به آموزش گروه‌هائى در مسقط نمود که در آن افسران انگليسى و نيروهائى از عمان و بلوچستان پاکستان و ايران شرکت داشتند. در خلال جنگ جهانى دوم انگليسى‌ها اقدام به احداث چهار فرودگاه در صلاله، جزيره مصيره، بيت الفلج و عذبيه نزديک مسقط کردند. در سال ۱۹۵۰ هنگامى‌که نيروهاى انگليسى و سلطان عمان در عمليات عليه طرفداران امامت شرکت داشتند، انگلستان مصمم شد که به روابط نظامى خود با عمان سروسامان بدهد. در سال ۱۹۵۸ بريتانيا و سلطان به توافق دست يافتند که در مقابل اجاره دادن جزيره مصيره به انگلستان، حمايت کامل نظامى و حفظ سلطنت به‌عهده انگليسى‌ها گذاشته شد.


وضع يادشده در تمام سلطنت سلطان سعيد ادامه داشت و در تمام قيام‌هاى داخلى نيروهاى انگليس بودند که با کمک به نيروهاى بسيار محدود عمانى - بلوچلى سلطان، وى را حفظ مى‌کردند. به‌‌طور کلى مى‌توان گفت تا قبل از کودتاى قابوس اين کشور ارتش مجهز و منظمى نداشت بلکه نيروهاى انگليسى مستقيماً در اين کشور حضور داشتند.


پس از روى کار آمدن سلطان قابوس که تحصيلات نظامى خود را در دانشکده افسرى سنت‌هورس انگلستان به پايان رسانده بود، انگليسى‌ها شروع به تشکيل يک ارتش جديد و منظم و مجهز به تسليحات روز در عمان نمودند. چون افراد عمانى به سبب اختلاف شيوخ با دولت مرکزى نمى‌توانستند مورد اعتماد رژيم باشند لذا در ابتدا مثل گذشته اکثر نيروهاى انسانى ارتش عمان را پاکستانى‌هاى بلوچ و غير بلوچ مزدور تشکيل دادند. در سال‌هاى بعد پس از جلب اعتماد بعضى از شيوخ قبايل از طريق ارعاب و تطميع آنها، کم‌کم افراد عمانى نيز وارد ارتش شدند.


اطلاعات غير رسمى حاکى است که ارتش عمان در سال ۱۹۸۴ حدود ۵۰۰/۱۹ نفر پرسنل نيروى زميني،۲،۰۰۰ نفر پرسنل نيروى دريائي، ۲،۰۰۰ نفر پرسنل نيروى هوائى و بيش از ۳،۵۰۰ نفر پليس و غيره داشته است. علاوه بر اين حدود پنج هزار نفر نيروهاى مردمى (القرق الوطنيه) متشکل از افراد قبيله‌هاى ظفار در حال خدمت مى‌باشند. شيوخ اين افراد که در جريان جنگ ظفار در برابر پول و زور دولت تسليم قابوس شدند، افرادخود را به‌عنوان به اصطلاح جبران خطاى گذشته خود براى دفاع از تخت و تاج قابوس در اختيار وى گذاشتند.


نيروهاى مسلح عمان بين سال‌هاى ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۵ دستاوردهاى نظامى مثبتى داشته است و امنيت کشور را تأمين کرده‌اند. نيروهاى جديدى تشکيل شده‌اند و آموزش نظامى در نيروهاى سه‌گانه بيشتر گرديد. بعد از پايان جنگ ظفار در سال ۱۹۷۵ بازسازى نظامى کشور بيشتر شد و در نيروى زمينى در سال ۱۹۷۴ اولين مجموعه نيروهاى مهندسي، توپ‌خانه و تانک به نيروهاى مسلح اضافه گرديد و در مانورهاى نظامى به نمايش گذاشته شد.

نيروى زمينى

تا چندى پيش کليه فرماندهان نيروهاى سه‌گانه و رئيس ستاد هماهنگى نيروهاى مسلح و ديگر مشاغل مهم ارتش و وزارت دفاع و همچنين قواى امنيتى و انتظامى را افسران عالى‌رتبه انگليسى تشکيل مى‌دادند اگر چه در ظاهر نامى از آنها برده نمى‌شد. ولى اخيراً مقامات فرماندهى و ديگر پست‌ها به افسران عمانى سپرده شده است و نيروهاى رده پائين نيز از افراد بومى انتخاب مى‌شوند. در اين رابطه ضمن تعويض فرمانده نيروى زمينى و رئيس ستاد، دولت اعلام کرد که پرسنل پاکستانى ارتش تا سال ۱۹۹۰ کنار گذاشته و جاى آنها را افراد بومى خواهند گرفت.


- تا سال ۱۹۸۶ رئيس ستاد مشترک ارتش يک افسر انگليسى به‌نام ک.دينسون بود که تغيير کرده و خميس‌بن‌حميد‌الکلباني به اين سمت برگزيده شده است.


- فرماندهى نيروى زمينى نيز تا سال ۱۹۸۵ با ژنرال انگليسى به‌نام جى‌بى‌.بى‌واس بود، اما در حال حاضر به سرلشگر على‌بن‌راشد‌الکلبانى‌ محول شده است.


- فرمانده نيروى دريائى دريادار اچ‌مالکو انگليسى بود، که به دريابان شهاب بن طارق‌آل سعيد پسر عموى سلطان قابوس محول شده است.


- فرمانده نيروى هوائى سرتيپ خلبان ا.ب.بنت بود که در حال حاضر به سرلشگر خلبان محمدبن‌محفوظ‌ العارضي محلول گرديده است.


- وزير امور دفتر کاخ و رئيس دفتر فرمادهى عالى نيروهاى مسلح عمان سپبهد على بن‌ ماجد العمري مى‌باشد.


- بازرس عمومى پليس و گمرکات سپهبد هلال بن خالد الموالي مى‌باشد. البته حضور افسران عالى‌رتبه فقط در پست‌هاى فرماندهى خلاصه نمى‌شود بلکه در کليه ادارات و رده‌هاى ارتش و قواى انتظامى حدود ۹۵۰ افسر انگليسى به‌طور چشمگيرى به فعاليت مشغول مى‌باشند. نيروى زمينى عمان از تانک‌هاى اسکوپيون و چيفتن و موشک زمين به زمين ميلان و توپ‌هاى ۱۳۰ ميليمترى و توپ‌هاى سو‌ ۱۰۰ و هويتزر استفاده مى‌کند.

نيروى دريائى

نيروى دريائى بيش از ديگر نيروها اهميت دارد. در حال حاضر از ناوچه‌هاى گشتى و جنگى مجهز به موشک‌هاى اگزوسه ۴۰ ميليمترى با برد هفتاد کيلومتر و ناوچه‌هاى مجهز به توپ و ناوچه‌هاى نفر بر و تدارکاتى استفاده مى‌کند. اين نيرو از ناوچه‌هاى رزمى و قايق‌هاى گشتى‌ و کشتى‌هاى نفربر و تدارکاتى برخوردار است. نيروى دريائى عمان داراى دو پايگاه اصلى در مسقط و در رأس‌المسندم مشرف بر تنگه هرمز مى‌باشد. البته از پايگاه دريائى صلاله و مصيره که در اختيار آمريکا گذاشته شده نيز بهره مى‌برد. يک پايگاه بزرگ دريائى نيز در ساحل ايالت باطنه احداث گرديده که در حال تکميل شدن است و بزرگ‌ترين و مجهزترين پايگاه منطقه به‌شمار خواهد آمد. تعداد افسران انگليسى در نيروى دريائى دو برابر افسران عمانى است که پست‌هاى بالا را اشغال کرده‌اند. ضمناً اکثر کشتى‌ها نيز ساخت بريتانيا است. دولت عمان پس از پيروزى انقلاب اسلامى ايران توجه زيادى به نيروى دريائى خود نمود تا شايد بتواند در امور امنيتى منطقه نقش بيشترى بپذيرد لذا از لحاظ تجهيزات از نيروى دريائى مدرن و مجهزى برخوردار است. ضمناً برعکس سال‌هاى گذشته که تجهيزات و تسليحات نيروهاى نظامى ارتش عمان را کلاً وسايل انگليسى تشيکل مى‌داد، اخيراً مقاديرى تجهيزات آمريکائى و فرانسوى نيز خريدارى شده است.