سقف شیشه ای نخستین پاساژ اروپایی در تهران متعلق به دوره پهلوی دوم که به پاساژ کریستال پالاس معروف بود، فرو ریخت تا یک مجتمع تجاری بزرگ، مهمترین پاساژ تاریخی لاله زار را از بین ببرد.

به گزارش خبرنگار مهر، کریستال پالاس یا قصر بلورین نام یکی از بناهای شهر لندن است که در سال ۱۸۵۱ میلادی ساخته شد. پس از آن نیز پاساژی در اوائل دوره پهلوی دوم در خیابان لاله زار تهران ساخته شد که سقف آن مانند سقف کریستال پالاس، شیشه ای بود.

در این باره، سید احمد محیط طباطبایی، تهران شناس با اعلام این خبر به خبرنگار مهر گفت: دور تا دور این پاساژ در دو طبقه مغازه های ایوانی شکل بود که حتی نام و عکس آن در کتابهای راهنمایان گردشگری به عنوان زیباترین سقف پاساژ در خیابان لاله زار نیز آمده است.

محیط طباطبایی گفت: این سقف هلالی شکل، اولین الگو از معماری مدرن و اروپایی بود که در تهران ساخته می شد به همین علت مهمترین پاساژ در خیابان لاله زار با سقفی زیبا شد. اما مدتی پیش سقف این پاساژ که نام دیگر آن پاساژ رزاق منش است، را از بین برده اند تا به جای آن، یک مجتمع تجاری بلند مرتبه بسازند.

مجتمع تجاری که محیط طباطبایی از آن نام می برد، همان مجتمعی است که از مدتها پیش بر خانه امین السلطان که پشت پاساژ کریستال پالاس است، سایه انداخته و قرار است بخشی از این خانه همراه با پاساژ تخریب شود.

همچنین تمام فضای زیبایی بصری پاساژ کریستال پالاس را مغازه های اطراف الکتریکی و تابلوهای تبلیغاتی اشغال کرده اند و به سختی می توان معماری بناهای تاریخی باقی مانده را دید.

گزارش از فاطیما کریمی

عکس از مرجان حاجی رحیمی