محققان پارک فناوری پردیس سامانه اکسیژن ساز برای هواپیماها و بیمارستان‌ها تولید کردند که می‌تواند اکسیژن با خلوص ۵۰ تا ۹۷ درصد تولید کند و در حال حاضر در صنایع نظامی کشور کاربردی شده است.

علی اکبر حبیبی- مجری طرح در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه این سامانه با عنوان سامانه اکسیژن ساز داخل کابین خلبان OBOGS طراحی و ساخته شده است، گفت: این سامانه یکی از فناوری‌های به روز است که در انواع هواپیماها کاربرد دارد.

وی با اشاره اهمیت این سامانه اظهار داشت: خلبانان تا ارتفاع ۵۰ هزار پا از سطح دریا نیاز به اکسیژن دارند که با استفاده از این سامانه اکسیژن مورد نیاز خلبانان تامین می‎شود و دیگر نیاز به نصب کپسول اکسیژن نخواهد بود.

حبیبی به بیان عملکرد این دستگاه پرداخت و یادآور شد: هوا از دو جزء اصلی اکسیژن و نیتروژن تشکیل شده است و این سامانه هوا مستقیما از موتور هواپیما دریافت و وارد مخزن می‌شود.

وی با بیان اینکه در داخل مخزن این سامانه ماده معدنی زئولیت وجود دارد، ادامه داد: زمانی که هوا وارد این مخزن می‌شود زئولیت موجود در مخزن اکسیژن را از نیتروژن جداسازی می‌کند و اکسیژن وارد کابین خلبان و نیتروژن به بیرون هدایت خواهد شد.

مجری طرح اضافه کرد: این سامانه قادر به تولید اکسیژن از خلوص ۵۰ تا ۹۷ درصد است از این رو علاوه بر هواپیما می‌توان در بیمارستان‌ها نیز استفاده کرد.

به گفته وی این سامانه بر روی انواع هواپیمای مسافربری و عملیاتی قابل نصب است از این رو این محصول برای استفاده در هواپیماهای نسل ۲۰۰۳ به قبل در حال بومی سازی و مناسب سازی است.

حبیبی از تجاری سازی این محصول خبر داد و اظهار داشت: دانش فنی این سامانه در اختیار کشورهای روسیه و آمریکا بوده است که با بومی سازی آن در کشور، این سامانه به صنایع نظامی عرضه شده است.