منوچهر متکی با بیان اینکه انقلاب اسلامی یک فکر جدید است که جغرافیای طبیعی ندارد، بلکه جغرافیای انسانی دارد، اظهار کرد:‌ ترکیه یکی از مساعدترین محیط‌ها برای انقلاب اسلامی است.

منوچهر متکی که به مناسبت سی و چهارمین فجر انقلاب اسلامی در مسجد ابوذر تهران سخنرانی می‌کرد، با بیان این‌که انقلاب اسلامی به دلیل این‌که یک فکر جدید است، بنابراین در محیط‌های مساعد اثرگذار است، گفت: یکی از مساعدترین محیط‌ها برای انقلاب اسلامی، ترکیه است.

وی افزود: ترکیه یک دوره ۵۰۰ ساله حکومت عثمانی را تجربه کرده است که سرزمین‌های وسیعی را بر می‌گرفت، اما انقلاب آتاتورک ترکیه را محدود کرد. ترکیه که در گذشته یکی از قدرت‌های نظام بین‌الملل بود، امروزه حرفی برای گفتن در برابر غرب ندارد.

متکی همچنین افزود: شما مردم، انقلابی را به پیروزی رسانید که شکوه اسلامیت را ندا می‌دهد. ترک‌ها احساس می‌کنند، غرور فروخفته‌شان با انقلاب اسلامی بیدار شده است.

این فعال سیاسی در ادامه با بیان این‌که انقلاب اسلامی ایران از ارکان و محتوای بسیار بالا، آرمان‌های قوی و چشم‌اندازهای روشنی برخوردار است، خاطرنشان کرد: معمار انقلاب همه اخلاصش را برای این نهضت گذاشت.

وی در ادامه با اشاره به این‌که در ۱۵ خرداد ۴۲ فراگیری حضور مردم هنوز ایجاد نشده بود، اظهار کرد: اما این آگاهی در ۲۲ بهمن ۵۷ به وجود آمد.

متکی همچنین با اشاره به این‌که حکمرانی به کفر می‌ماند؛ اگرچه در انحراف و زوال و سیاهی‌ها اما با ظلم نمی‌ماند، خاطرنشان کرد:برخی گمان می‌کنند هر چه خشونت بیشتری داشته باشند، ماندگارترند، اما از این‌که غافلند، ظلم زیادی باعث نابودی می‌شود.

این فعال سیاسی افزود: شرایطی که از سال ۱۲۹۹ تا ۱۳۵۷ بر کشور حاکم بود، باعث شده بود کشور استقلال خود را در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی از دست بدهد و تحت سیطره انگلستان و آمریکا قرار بگیرد.

وزیر امور خارجه سابق کشورمان با بیان این‌که رضاخان همانند آتاتورک ماموریت مشترکی داشت، اظهار کرد: این دو ماموریت داشتند آثار اعتقادی مردم مسلمان این دو کشور را از بین ببرند و باورهای وارداتی را جایگزین کنند. برنامه‌های این دو این بود که همه مظاهر اسلامی از بین برود.

متکی با بیان این‌که اگر جوانی قبل از انقلاب طرح و ابداعی داشت، مورد تعقیب ساواک قرار می‌گرفت، تصریح کرد: اما امروز جنگنده قاهر ۳۱۳ توسط مخترعان ایرانی ساخته شد.

این فعال سیاسی در ادامه با اشاره به این‌که در دوره پیش از انقلاب اسلامی در حوزه نظامی جهت‌گیری به این سمت بود که باید نظام مدافع سیاست‌های اسرائیل باشد، اظهار کرد: ‌در حوزه فرهنگ نیز اساس کار غرب‌زدگی بود.

وی با بیان این‌که امام خمینی(ره) چشم‌اندازها را نشان داد، اظهار کرد: در مقابل نظام وابسته پهلوی، امام الگوی مستقلی ارائه داد که خود تصمیم می‌گیرد. این نگاه الهام‌بخش بود.

متکی همچنین افزود: امام(ره) دین‌مداری را با مفهوم درستش در میان جامعه آورد و مردم به یکدیگر اتصال داد.

این فعال سیاسی در ادامه با اشاره به این‌که جنگ تحمیلی نخستین جنگ در تاریخ معاصر ایران بود که طی آن حتی یک وجب از خاک ایران کم نشد، اظهار کرد: این امر به دلیل آگاهی بود که امام(ره) در میان مردم به وجود آورده بود، ملتی که متحول شود می‌تواند منبع تحول باشد.

وی با بیان این‌که مردمی که در ۹ دی و ۲۲ بهمن شرکت می‌کنند، مشکلی ندارند، خاطرنشان کرد: ملت هوشمندانه مطالبات خود را مطرح می‌کند و مسئولان موظفند که مطالبات را پاسخگو باشند، اما همین مردم آنجا که پای دین و انقلاب در میان باشد، مطالبات خود را کنار می‌گذارند و اجازه نمی‌دهند دشمن شاد شود.

این فعال سیاسی در ادامه گفت: در نظام جمهوری اسلامی ایران مسئولیت‌ها مشروط به چارچوب‌ها است و اینگونه نیست که مسئول در جایگاهی قرار بگیرد و از آن جایگاه تمام موانع انقلاب را به چالش بکشد.

وی با بیان این‌که سه عامل اسلام، امام خمینی(ره) و مردم انقلاب را به وجود آوردند، اظهار کرد: بعد از انقلاب هم همین سه عامل نگهدارنده انقلاب هستند.

وی در پایان با بیان این‌که بزرگ‌ترین هدیه امام خمینی(ره)، استقلال ملت ایران بود، خاطرنشان کرد: ما با اعتقاد راسخ به آرمان‌های امام(ره) معتقدیم به دینی تکیه داریم که عزت و شرف ماست.