به گزارش خبرگزاری فرانسه، سازمان جهانی تجارت در نشست اخیر خود در بالی، توافقنامه ای تاریخی را به امضا رساند که به زعم بسیاری از کارشناسان، این سازمان برای اولین بار به تعهدات خود عمل کرده است.

در واقع، توافقنامه بالی که نخستین توافقنامه از زمان تأسیس سازمان تجارت جهانی در سال ۱۹۹۵ است، گامی مهم به سمت تحقق برنامه گسترده آزاد سازی مبادلات تجاری به شمار می رود که سال ۲۰۰۱ در دوحه پایتخت قطر آغاز شد، اما تاکنون اجرا نشده است.

سازمان جهانی تجارت، ثروتی را که بسته بالی به ویژه با ایجاد هزارن شغل می تواند تولید کند، هزار میلیارد دلار ارزیابی کرد.

گیتا ویرجاوان وزیر بازرگانی اندونزی و رئیس نشست وزیران سازمان تجارت جهانی در بالی، در این رابطه اعلام کرد: توافق بالی طلوعی تازه برای سازمان تجارت جهانی است. در واقع، کاری که ما در اینجا انجام دادیم، واقعا خارق العاده است و پیشرفتی تاریخی به شمار می رود.

توافقنامه بالی تنها کمتر از ۱۰ درصد برنامه وسیع اصلاحاتی را که در دوحه پایه‌ریزی شد، تشکیل می دهد اما بسیاری از مسئولان گفته بودند در صورت شکست در این نشست، بیم دارند آینده سازمان تجارت جهانی و چند جانبه گرایی در کل به خطر بیفتد.

مجموعه تدابیر موسوم به «دوحه لایت» شامل سه بخش است که عبارت از کشاورزی با تعهد دوباره برای کاهش یارانه‌ها برای محصولات صادراتی، کمک به توسعه که معافیت فزاینده تعرفه‌های گمرکی برای محصولات وارداتی از کشورهای عقب مانده را پیش بینی می کند و تسهیل مبادلات که هدف از آن کاهش کاغذبازی در مرزها است.

سیمون اِوِنت کارشناس سازمان تجارت جهانی در دانشگاه اس تی گَلِن سوییس با لحنی طعنه آمیز گفت: این توافقنامه‌ای درخور استقبال اما محدود است. ما از «دوحه» به «دوحه لایت» و «دوحه لایت بدون کافئین» رسیدیم.

وی افزود: در این توافقنامه هیچ پیشرفت جدی درباره یارانه‌های کشاورزی برای محصولات صادراتی، تجارت الکترونیک یا یارانه‌های مربوط به صادرات پنبه حاصل نشده است.

گفتنی است، از زمان تأسیس سازمان تجارت جهانی در سال ۱۹۹۵ این نخستین بار است که توافقنامه‌ای در این سازمان تصویب می شود.

روبرتو آزوِدو وزیر بازرگانی برزیل درست پس از تصویب رسمی متن این توافقنامه توسط وزیران ۱۵۹ کشور عضو سازمان تجارت جهانی که در بالی اندونزی گردهم آمده بودند گفت:‌ برای نخستین بار در تاریخ، سازمان تجارت جهانی واقعا به وعده‌هایش عمل کرد. وی افزود: ما کلمه «جهانی» را دوباره در سازمان تجارت جهانی قرار دادیم که من به آن افتخار می کنم.