رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملکان از تاسیس اولین پژوهشکده انگور کشور در شهرستان ملکان توسط این دانشگاه خبر داد.

موسی ارشد در آستانه هفته پژوهش با اشاره به پیشرفتهای دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملکان به خصوص در زمینه‌های پژوهشی و کسب امتیازهای لازم افزود: واحد دانشگاهی ملکان در حال حاضر استحقاق تبدیل شدن به یک واحد بزرگ را دارد.

وی با اشاره به امتیاز ۱۱۰ و درجه کوچک دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملکان از بدو تاسیس تا سال ۸۸، گفت: در سال ۸۸ امتیاز این واحد به ۲۴۹.۵ و درجه متوسط ارتقا یافته است.

وی افزود: پیش بینی می‌شود امتیاز واحد ملکان تا پایان امسال به ۶۰۰ نیز افزایش یابد، لذا این واحد دانشگاهی با توجه به فراهم بودن زمینه و امکانات لازم از جمله فضاهای عمرانی و پژوهشی و پیشرفتهای علمی و پژوهشی و همچنین برخورداری از هیات علمی مورد نیاز مستحق ارتقا به درجه واحد بزرگ است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملکان از برگزاری موفقیت آمیز دومین همایش منطقه‌ای تربیت بدنی و علوم ورزشی در اول آذرماه در این واحد دانشگاهی خبر داد و گفت: این همایش با مشارکت واحدهای دانشگاهی ارومیه، اردبیل، شاهین دژ، مهاباد و مرند و همچنین ادارات آموزش و پرورش، ورزش و جوانان، شورای اسلامی و شهرداری ملکان برگزار شد.

وی با بیان اینکه تعداد ۱۵۰ مقاله از سراسر کشور به دبیرخانه دومین همایش منطقه‌ای تربیت بدنی و علوم ورزشی ملکان ارسال شده بود، اظهار کرد: تعداد ۷۲ مقاله جهت ارائه در این همایش پذیرش شده بود که از این میان تعداد ۱۸ مقاله به صورت سخنرانی و ۵۴ مقاله نیز بصورت پوستر در این همایش ارائه شد.

ارشد از انتشار پنج جلد کتاب توسط اعضای هیات علمی واحد ملکان طی یکسال گذشته خبر داد و گفت: کتابهای فیزیک عمومی توسط غلامرضا علیوند، آشنایی با شبیه ساز opnet و آشنایی با کامپیوتر برای دانشجویان حسابداری توسط شایسته طباطبایی و کارگاه کامپیوتر توسط بابک آقایی منتشر شده است.

وی در ادامه از خرید تعداد ۱۷۰۰ جلد کتاب از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سال جاری برای واحد ملکان خبر داد و گفت: کار فهرست بندی تعداد ۱۰ هزار جلد کتاب در کتابخانه این واحد به اتمام رسیده و این کتابخانه با بهره مندی از حدود ۲۱ هزار جلد کتاب در موضوعات مختلف به بیش از ۱۶۰۰ دانشجوی عضو خدمات ارائه می‌کند.

ارشد، عقد قرارداد اجرای هفت طرح پژوهشی با اعضای هیات علمی را یکی دیگر از فعالیتهای واحد ملکان در حوزه پژوهشی دانست و خاطرنشان کرد: طی همین مدت ۹ مقاله با درجه ISI نیز مورد تشویق قرار گرفته است.

وی از فعالیت دوباره باشگاه پژوهشگران جوان در واحد ملکان با حضور استادان و دانشجویان علاقه‌مند خبر داد و افزود: این باشگاه از مدتی قبل و با ۲۶ عضو فعالیت خود را از سر گرفته است.

رئیس شورای پژوهشی واحد ملکان، تاسیس انجمن علمی کامپیوتر با ۵۰ عضو فعال از دانشجویان این واحد را نیز یادآور شد و افزود: در آینده نزدیک و به محض کسب مجوزهای لازم انجمن‌های برق و تربیت بدنی نیز در این واحد دانشگاهی تاسیس خواهند شد.

ارشد از شهرستان ملکان به عنوان اولین تولید کننده انگور در استان آذربایجان شرقی و دومین تولید کننده انگور در کشور یاد کرد و گفت: دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملکان نیز بمنظور ارتقای راندمان تولید و حمایت از تولید که سالیانه بالغ بر ۲۵۰ هزار تن انگور در ۱۱ هزار هکتار تاکستان‌های منطقه تولید می‌شود و همچنین ارائه خدمات پژوهشی به سایر تاکستان‌های کشور اقدام به تاسیس پژوهشکده انگور در شهرستان ملکان کرده که در همین راستا پی گیری مراحل اداری آن در جهاد استان در دست انجام بوده و نقشه برداری از محل پژوهشکده با مقیاس UTM به اتمام رسیده و گزارشی از روند تاسیس این پژوهشکده نیز به سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی ارسال شده است.

وی از اعلام آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملکان با دستگاه‌های دولتی منطقه در حوزه پژوهش و فناوری خبر داد و تصریح کرد: این واحد دانشگاهی با در اختیار داشتن چهار سایت کامپیوتری مجهز به ۳۵ دستگاه کامپیوتر و دستگاه‌های ویدئو پروژکتور و همچنین در اختیار داشتن آزمایشگاه‌های مختلف دامپزشکی، برق و غیره آماده همکاری و تعامل با همه ادارات و نهادهای شهرستان ملکان است.

ارشد همچنین از قهرمانی تیم منتخب واحد ملکان در مسابقات آزاد رباتیک در واحد میاندوآب بعنوان یکی دیگر از افتخارات این واحد در عرصه پژوهشی یاد کرد و افزود: ثبت اطلاعات دانشگاه در پایگاه رتبه بندی جهان اسلام (ISC)، راه اندازی سایت جامع همایش‌ها، برگزاری ۵۶ جلسه دفاعیه برای دانشجویان رشته‌های کارشناسی ارشد، اخد مجوز وایرلس کردن محوطه دانشگاه و ایجاد سایت جامع استادان، حقوق و دستمزد، فارغ التحصیلان و... از دیگر اقدامات این حوزه طی یکسال گذشته بوده است.

وی اخذ مجوز جهت انتشار مجله علمی، راه اندازی کارگاه‌های سیستم عامل و شبکه کامپیوتر، تهیه کتابچه دانشگاه، راه اندازی سایت ویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی و تشویق صاحبان مقالات ISI را از برنامه‌های آتی حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملکان برشمرد.