پژوهشگران چینی به رهبری «زیانگ جی لیانگ» از مرکز ملی علوم و فناوری نانو نشان دادند که نانو ذرات کوچکتر از ۱۰ نانومتر با کارایی بیشتر در تومورها جمع شده و نفوذ بیشتری در آنها دارند. از این یافته می‌توان در بهبود روش‌های درمان سرطان استفاده کرد.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، زمانی که این جریان قطع شود، انتقال نانومواد تنها از طریق نفوذ انجام می‌شود. بیشتر نانوموادی که برای تست‌های بالینی ساخته شده‌اند، دارای ابعادی در حدود ۱۰۰ نانومتر هستند. این ابعاد مانع از نفوذ آنها به تومور می‌شوند و تنها به چندلایه اول سلول‌های تومور می‌رسند.

در این پروژه، نانوذرات طلا به ابعاد دو، شش و ۱۵ نانومتر سنتز شده است که با مولکول تیوپرونین دارای گروه عاملی تیول، پایدار شده است. زمانی که این نانوذرات به تومور سرطان پستان تزریق شده، نانوذرات دو نانومتری ده برابر بیشتر از نانوذرات ۱۵ نانومتری به درون تومور نفوذ کردند. دلیل این امر احتمالا مربوط به چرخه طولانی گردش خون می‌شود. نانوذرات ۱۵ نانومتر توسط سیستم ایمنی شناسایی شده و در مواردی دفع می‌شوند، اما نانوذرات دو نانومتر تا ساعت‌ها می‌توانند در این چرخه حرکت کنند.

نتایج این تحقیق در قالب مقاله‌ای تحت عنوانSize-Dependent Localization and Penetration of Ultrasmall Gold Nanoparticles in Cancer Cells, Multicellular Spheroids, and Tumors in Vivo در نشریه «ACS Nano» به چاپ رسیده است. این مقاله حاوی مطالبی است که می‌تواند در توسعه نانومواد جهت استفاده در فرایند تشخیص و درمان به‌ کار گرفته شود.