پژوهش‌های محققان دانشگاه کالیفرنیا حاکی از آن است که بیماری عفونی شایع در جهان به نام «تراخم» که منجر به نابینایی می‌شود، تنها با مصرف سالیانه «آزیترومایسین»، می‌تواند دو برابر تعداد بیمارانی را که قبلا از این داروها استفاده می‌کردند، درمان و از روند شیوع این بیماری پیشگیری کند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، محققان طی آزمایشی در اتیوپی که از بیشترین میزان شیوع بیماری «تراخم» در جهان برخوردار است، از آنتی بیوتیکی به نام «آزیترومایسین» استفاده کردند. روند این آزمایش بدین گونه بود که ابتدا محققان ۲۴ قبیله‌ای را که شیوع این بیماری در آن‌ها بسیار چشمگیر بود، انتخاب کردند، سپس آن‌ها را به دو گروه ۱۲ قبیله‌ای تقسیم کردند. به یک گروه هر شش ماه یک بار «آزیترومایسین» داده و برای گروه دیگر هر ۱۲ماه یک بار این آنتی بیوتیک استفاده شد.

نتایج این بررسی نشان داد: در هر دو گروه به میزان ۴۰ درصد از شیوع این بیماری کاسته شده است. این نتایج مبنی بر این است که به جای استفاده از این داروی بسیار گران در دوره‌های کوتاه مدت، می‌توان از آن در دوره‌های درازمدت استفاده کرد.

محققان طی این آزمایش همچنین دریافتند: ۵۰ درصد از کودکان این قبایل به سرعت به این بیماری مبتلا شدند که این امر حاکی از آن است که شیوع این بیماری در کودکان بسیار بیشتر از بزرگسالان است.

«تراخم» یک بیماری مسری چشم است که در مناطق فقیرنشین با سطح بهداشت پایین، مناطق گرم و خشک، آب و هوای همراه با گرد و خاک، کشورهای در حال توسعه و مناطق كم آب کم شایع‌تر است. از علائم آن می‌توان به سرخی و تورم سطح داخل پلک‌ها و پیدایش دانه‌های کوچک خاکستری رنگی اشاره کرد.

نتایج این پژوهش در مجله «Lancet» منتشر شده است.