شركت كنندگان در كنفرانس به اصطلاح "دوستان سوریه" با تاكید بر ضرورت توقف خشونت‌ها در این كشور، به رسمیت شناخته شدن شورای مخالفان سوریه را خواستار شدند. با این حال آنها نتوانستند درباره خواست برخی طرف‌های عربی و غربی برای گشودن راه مداخله نظامی و مسلح كردن مخالفان حكومت اسد به توافق برسند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبكه الجزیره، كنفرانس دوستان سوریه با حضور نمایندگانی از نزدیك به۷۰ كشور جهان در تونس برگزار شد و در بیانیه پایانی این كنفرانس كه توسط رفیق عبدالسلام، وزیر امور خارجه تونس قرائت شد، شركت كنندگان بر توقف خشونت‌ها تاكید كردند و به رسمیت شناخته شدن شورای مخالفان سوریه را به عنوان نماینده رسمی "ملت سوریه" خواستار شدند.

در بیانیه پایانی كنفرانس همچنین از شورای امنیت خواسته تا اقدامات لازم را برای توقف خشونت‌ها در سوریه انجام دهد و شركت كنندگان متعهد شدند تا تلاش خود را برای افزایش فشارها و تحریم‌ها بر نظام حاكم بر سوریه و همپیمانان آن به كار گیرند.

شركت كنندگان در این نشست با تاكید بر ضرورت كمك رسانی به آسیب دیدگان سوریه خواستار ورود فوری سازما‌های كمك رسان به مناطق آسیب دیده در حمص و الزبدانی شدند و از تلاش‌های صورت گرفته برای ایجاد "گذرگاه‌های امن انسانی" تشكر كردند.

عبدالسلام در ادامه اعلام كرد: توافق‌هایی درخصوص ایجاد گذرگاه‌های امن برای انتقال كمك‌های انسان دوستانه به سوریه حاصل شده و اردن و تركیه آمادگی خود را برای انجام این امر اعلام كرده‌اند.

درخصوص به رسمیت شناخته شدن شورای مخالفان سوریه وزیر امور خارجه تونس گفت: كشورهای عربی و غربی به احتمال زیاد در دو نشست‌ عالی دوستان سوریه كه در تركیه و فرانسه برگزار می‌شود، شورای مخالفان سوریه را به عنوان نماینده رسمی ملت سوریه به رسمیت خواهند شناخت.

وی در ادامه افزود: ما در این زمینه هنوز در میانه راه هستیم و سرنوشت این روند در كشورهای دیگری از جمله تركیه و فرانسه رقم خواهد خورد.

عبدالسلام ادامه داد: در نشست تونس شورای مخالفان سوریه به عنوان نماینده "ملت" سوریه به رسمیت شناخته شده و نه نماینده رسمی این كشور و به همین دلیل باید شورای مخالفان سوریه هماهنگی و اتحاد درونی خود را گسترش دهد.

وزیر امور خارجه تونس همچنین با بعید دانستن دخالت نظامی در سوریه گفت: ورود سلاح به سوریه یك امر بسیار خطرناك است و در مناطق مجاور تاثیر سوء می‌گذارد و هدف كنونی از تلاش‌ها درخصوص سوریه انتقال دموكراتیك قدرت در این كشور و جلوگیری از تكرار سناریوهای منطقه در این كشور است.

وی درباره نیروهای حافظ صلح نیز گفت: نشست تونس اشاره‌ای به این موضوع نكرد اما اگر تصمیمی نیز در این باره گرفته شود یقینا فرماندهی آن باید به عهده كشورهای عربی باشد.

از سوی دیگر آلن ژوپه، وزیر امور خارجه فرانسه اعلام كرد كه تشكیل نیروهای حافظ صلح بین‌المللی و عربی برای سوریه نیازمند اجازه شورای امنیت است و شورای امنیت باید چراغ سبز در این خصوص نشان دهد.

وی با تاكید بر اینكه این مساله در كنفرانس تونس مطرح نشد، گفت: اگر اوضاع سوریه به زودی بهبود نیابد یقینا همه گزینه‌ها برای این كشور مطرح خواهد بود و مرحله بعدی در این كشور باید حتما آغاز شود.

در این نشست منصف المرزوقی، رئیس جمهوری تونس نیز خواستار تشكیل نیروهای حفظ صلح عربی برای برقراری امنیت در سوریه شد و اعلام كرد كه بشار اسد و نزدیكان وی می‌توانند به روسیه پناهنده شوند و در آنجا از مصونیت قضایی برخوردار باشند.

شیخ حمد بن جاسم آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر نیز ابراز امیدواری كرد كه نشست دوستان سوریه سرآغازی باشد برای پایان یافتن خشونت‌ها در این كشور و مدعی شد كه این امر جز با تشكیل نیروهای عربی و بین‌المللی میسر نخواهد بود و باید گذرگاه‌های امن برای ورود كمك‌های انسانی به سوریه حتما تشكیل شود.

سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان نیز با ادعای اینكه نظام حاكم سوریه مشروعیت خود را از دست داده، گفت: آنچه كه امروز در سوریه رخ می‌دهد بسیار تاسف برانگیز است و نباید در قبال آن سكوت كرد و هیچ راهی در سوریه برای پایان دادن به وضعیت كنونی وجود ندارد جز اینكه قدرت در این كشور باید منتقل شود و این امر یا با رضایت انجام می‌شود و یا با زور.

نبیل العربی، دبیركل اتحادیه عرب نیز از اینكه سوریه به میدان خونین درگیری‌ها تبدیل شود هشدار داد و از دولت این كشور خواست تا خشونت‌ها در سوریه را متوقف كند.

احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه تركیه نیز اعلام كرد كه استانبول میزبان دومین نشست كنفرانس دوستان سوریه خواهد بود و تاكید كرد كه تركیه همواره در كنار ملت سوریه ایستاده است.

وی در ادامه با تاكید بر اینكه تصمیم‌های اتحادیه عرب و سازمان ملل پیام روشنی به نظام سوریه است، خواستار افزایش تلاش‌ها برای حمایت از طرح اتحادیه عرب و اجرای آن در سوریه شد.

برهان غلیون، رئیس شورای مخالفان سوریه نیز با تاكید بر اینكه "كنفرانس تونس خواسته‌های ملت سوریه را برآورده نكرده"، گفت: ما همگی در اینجا جمع شدیم تا آنچه را كه ملت سوریه می‌خواهند و برای آینده ملت سوریه لازم است انجام دهیم.

وی در ادامه عنوان داشت: وضعیت انسانی در سوریه بسیار نگران كننده است اما ما همچنان به مخالفت‌های خود با دولت ادامه می‌دهیم.

كاترین آشتون، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا نیز با تاكید بر همكاری‌های بین‌المللی برای ایجاد یك راه‌حل مسالمت‌آمیز برای برون رفت از وضعیت كنونی گفت: همه طرف‌های بین‌المللی باید برای یافتن راهی كه خواسته‌های ملت سوریه را بتوان برآورده كرد، تلاش می‌كنند و زمینه را برای مرحله بعدی در سوریه آماده می‌كنند.

وی همچنین از مخالفان سوریه خواست تا وحدت را میان خود افزایش دهند و اعلام كرد كه وحدت میان مخالفان سوریه مساله اساسی برای موفقیت اجرای طرح مرحله انتقالی در این كشور است.

كاترین آشتون با تاكید بر حمایت اتحادیه اروپا از طرح اتحادیه عرب در خصوص سوریه گفت: ما از تعیین كوفی عنان، دبیركل پیشین سازمان ملل به عنوان نماینده مشترك سازمان ملل و اتحادیه عرب در سوریه حمایت می‌كنیم و می‌دانیم كه ماموریت سختی در پیش خواهد داشت. اما ما در اتحادیه اروپا كاملا پشتیبان او هستیم.

رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا با تاكید بر اینكه این اتحادیه برای همكاری با جامعه جهانی جهت فرستادن كمك‌های بشر دوستانه به سوریه آمادگی كامل دارد، گفت: حتما باید خشونت‌ها در سوریه متوقف شود و كمك‌های انسانی هر چه زودتر به این كشور ارسال شود.

وی همچنین با تاكید بر ضرورت افزایش تحریم‌ها علیه سوریه گفت: ما روز دوشنبه تحریم‌های بیشتری را علیه نظام سوریه اعمال خواهیم كرد.

هیلاری كلینتون، وزیر امور خارجه آمریكا نیز با این اتهام كه دولت و مقامات سوریه مسئولیت حوادث این كشور را به عهده دارند، گفت: ادامه خشونت‌ها از سوی نیروهای سوریه امری غیر قابل قبول است و نظام سوریه اگر به خواسته‌های بین‌المللی توجه نكند یقینا بهای سنگینی خواهد پرداخت.

وی هم‌چنین اعلام كرد كه واشنگتن ۱۰ میلیون دلار برای كمك به طرح كمك‌های انسانی به سوریه اختصاص داده است.

باراك اوباما، رئیس جمهوری آمریكا نیز در پیامی برای این كنفرانس از جامعه بین‌المللی خواست به ارسال پیام‌های هشدار برای رئیس جمهوری سوریه جهت كنار رفتن و استفاده از هر ابزار قابل دسترس برای ممانعت از خشونت‌ها در سوریه اقدام كند.

اوباما گفت: وقت آن رسیده است كه رژیم سوریه بركنار شود. جامعه بین‌المللی باید از تمامی ابزارهای قابل دسترس برای جلوگیری از خشونت‌ها و كشتار مردم استفاده كند. جامعه بین‌المللی باید پیامی واحد و آشكار برای اسد ارسال كند مبنی بر اینكه زمان انتقال فرا رسیده است.

در كنفرانس تونس، با وجود دعوت برگزارکنندگان، نماینده‌های روسیه و چین حضور نداشتند.