رهبر حزب اسلام گرای النهضه تونس با تاكید بر عدم تمایل خود برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری آینده تونس عنوان داشت كه شرط برگزاری كنفرانس "دوستان سوریه" در كشورش عدم اتخاذ هر گونه تصمیمی در زمینه مداخله نظامی در سوریه است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، راشد الغنوشی، رهبر حزب اسلام‌گرای النهضه تونس در گفت‌وگو با روزنامه الجزایری الخبر، عنوان داشت: پیش‌بینی می‌كنیم كه اسلام‌گراها مانند دیگر كشورهای عربی در انتخابات پارلمانی الجزایر نیز پیروز شوند.

وی در ادامه افزود: با وجود شكاف میان برخی احزاب الجزایری معتقدیم كه نتایج مثبتی در انتخابات پارلمانی به دست خواهند آورد.

الغنوشی همچنین در خصوص كاندیداتوری‌اش در انتخابات ریاست جمهوری تونس عنوان داشت: قصدانجام این كار را ندارم، اگر می‌خواستم نامزد شوم در گذشته این كار را انجام می‌دادم.

وی در ادامه افزود: هیچ مانعی میان من و به دست آوردن پست‌های دولتی نیست چرا كه حزب النهضهٔ بزرگترین حزب به شمار می‌آید.

الغنوشی همچنین عنوان داشت: معتقدیم كه اقدامات سلفی‌ها در تونس امنیت این كشور را تهدید نمی‌كند و جامعه مدنی تونس می‌تواند با آنها از طریق گفت‌وگو همكاری كند.

الغنوشی همچنین عنوان داشت: آنچه كه در تونس به وقوع پیوسته است نتیجه حتمی تحولات منطقه به شمار می‌آید. شرایط در لیبی هنوز به ثبات لازم نرسیده است و سلاح‌های مختلف در این كشور دست به دست می‌شود.

الغنوشی درخصوص مساله سوریه نیز عنوان داشت: ما با موضع الجزایر در خصوص مخالفت با مداخله نظامی در سوریه موافق هستیم.

وی در ادامه افزود: وزیر خارجه تونس شرط كرده است در صورتی كه هیچ تصمیمی درخصوص مداخله نظامی در سوریه طی كنفرانس بین‌المللی دوستان سوریه اتخاذ نشود، تونس میزانی این كنفرانس را برعهده می‌گیرد و تمام طرف‌ها از جمله روسیه و چین باید در این كنفرانس شركت كنند.

الغنوشی هم‌چنین پیش‌بینی كرد كه دولت تونس شورای ملی مخالفان سوریه را به رسمیت بشناسد.