معاون اجرایی رئیس جمهور درباره حكم دیوان عدالت اداری مبنی بر ۴ سال انفصال وی از خدمات دولتی گفت: حكم دیوان درباره تخلف، جرم، جنایت و سوءاستفاده مالی نیست.

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، حمید بقایی عصر امروز در نشست خبری كه با حضور خبرنگاران حوزه میراث فرهنگی در محل سالن جلسات سازمان میراث فرهنگی برگزار شد، اظهار داشت: این نشست پیرو اخبار نه چندان دقیقی است كه در تعدادی از رسانه‌ها درباره حكم انفصال ۴ ساله بنده از خدمات دولتی منتشر شده است.

وی در ادامه افزود: از مدت‌ها قبل احكام متعددی از سوی دیوان عدالت اداری درباره خروج آثار تاریخی ثبتی از فهرست آثار ثبت شده ملی صادر می‌شده است كه در حال حاضر نیز حدود ۵۰ حكم از دیوان عدالت اداری از سال‌های گذشته در سازمان میراث فرهنگی موجود است.

معاون اجرایی رئیس جمهور تأكید كرد: ما مطابق قانون موظف به اجرای احكام دیوان عدالت اداری هستیم و طی بخشنامه‌ای به تمام استان‌ها اعلام كرده‌ایم كه احكام دیوان عدالت اداری درباره خروج آثار ثبت شده از فهرست آثار تاریخی ملی را اجرا كنند این حكم هم درباره یكی از آثار ثبت‌شده تاریخی است كه ما حكم را اجرا كردیم و هیچ‌گونه استنكافی انجام نشده است.

ثبت آثار تاریخی "انشایی و اعلامی " است

بقایی با تأكید بر اینكه ثبت آثار تاریخی حكم انشایی و اعلامی دارد، گفت: زمانی كه دیوان عدالت اداری حكمی برای خروج اثر تاریخی از فهرست آثار ثبت شده ملی اعلام می‌كند ثبت آن اثر در میراث فرهنگی "باطل " می‌شود كه به طور نمونه می‌توانیم به سرای دلگشا در بازار تهران اشاره كنیم كه سال گذشته با حكم دیوان عدالت اداری تخریب شد.

حكم انفصال ۴ ساله بنده از خدمت برای ۶ ماه پیش است

معاون اجرایی رئیس جمهور درباره حكم انفصال خدمت خودش از سوی دیوان عدالت اداری گفت: این حكم كه توسط یكی از شعب دیوان عدالت اداری صادر شده متعلق به ۶ ماه پیش است زمانی كه رئیس سازمان میراث فرهنگی بودم این حكم قطعی است و نسبت به آن اعتراض كرده‌ام.

حكم دیوان درباره یك بنای تاریخی در شیراز است

بقایی گفت: این حكم مربوط به خروج یك بنای تاریخی در شیراز از فهرست آثار تاریخی ملی بوده است كه با شكایت یك فرد از سوی دیوان عدالت اداری صادر شده است. در حالی كه ما كاملاً حكم دیوان عدالت اداری را در این مورد اجرا كردیم و هیچ استنكافی انجام نشده است.

وی تأكید كرد: ‌در اعتراض به حكم دیوان عدالت اداری به عنوان شخص حقیقی داشته‌ام، اعلام كرده‌ام اولاً‌ هیچ استنكافی انجام نشده است و حكم دیوان به اجرا درآمده و از سوی دیگر سیر حقوقی این پرونده انجام نشده و هیچ‌گونه ابلاغی برای بنده صادر نشده است.

معاون اجرایی رئیس جمهور یادآور شد‌: این حكم قطعی نیست و همان موقع ما درخواست تجدیدنظر به دیوان عدالت اداری ارائه كردیم.

هیچ احضاریه‌ای برای من نیامده است

بقایی با اشاره به اینكه به لحاظ حقوقی كاملاً حكم دیوان عدالت اداری را اجرا كرده‌ایم و مستندات حقوقی آن موجود است، گفت: باید حكم به طرف نیز ابلاغ شود و بنده هیچ احضاریه‌ای را دریافت نكرده‌ام. اواخر سال ۸۹ نیز به این حكم اعتراض كرده‌ام.

به حكم دیوان عدالت نمی‌توان وجهه سیاسی داد

وی در پاسخ به پرسش یكی از خبرنگاران مبنی براینكه طی روزهای اخیر برخی از نمایندگان از جمله رسایی و توكلی خواستار برخورد قضایی با اطرافیان احمدی‌نژاد از جمله شما و مشایی شده‌اند، آیا اعلام این حكم در رسانه‌ها ارتباطی با آغاز برخوردهای قضایی با شما دارد؟ اظهار داشت: این حكم یك حكم معمولی كاری در حوزه میراث فرهنگی است و وجهه سیاسی به آن نمی‌شود داد.

معاون اجرایی رئیس جمهور درباره اینكه اگر با درخواست تجدیدنظر حكم دیوان عدالت اداری این حكم به نفع شما صادر نشود، چه اتفاقی رخ می‌دهد، گفت: این حكم هنوز قطعی نیست و در دادگاه تجدیدنظر رسیدگی می‌شود. اگر چنین اتفاقی افتاد آن موقع درباره‌اش صحبت می‌كنم.

بقایی در پاسخ به اینكه چرا میراث فرهنگی در مقابل دیوان عدالت اداری كوتاه می‌آید و اجازه می‌دهد تا آثار تاریخی با حكم دیوان عدالت اداری تخریب شود، گفت: ما امكان خرید تمام آثار تاریخی را نداریم و از سوی دیگر موظف به اجرای احكام دیوان عدالت اداری هستیم.

برخی سایت‌ها "خالی‌بند " هستند

وی درباره انتشار خبر "انفصال خدمت ۴ ساله‌‌ بقایی " در برخی سایت‌های خبری گفت: آنها دروغ گفته‌اند، برخی سایت‌ها یك مشت خالی‌بند هستند. سایت‌ها طوری كار كرده‌اند كه گویی تخلفاتی از سوی ما صورت پذیرفته است. این حكم كجایش تخلف است؟

معاون اجرایی رئیس جمهور ادامه داد: این حكم برای تخلف، جرم، جنایت و سوءاستفاده مالی نیست. یك حكم اداری است درباره خروج آثار از ثبت آثار تاریخی ملی است.

بقایی با اشاره به اینكه طی ۵ سال گذشته ۱۷ هزار اثر تاریخی به ثبت ملی رسیده است، گفت: طی ۷۰ سال گذشته تنها ۱۳ هزار اثر ثبت شده بود.

فردا سر كار حاضر می‌شوم

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبنی بر اینكه آیا با صدور این حكم شما مكلف به استعفا از سمت‌های دولتی خود هستید؟ گفت: نخیر. این حكم قطعی نیست و فردا سر كارم حاضر می‌شوم.

معاون اجرایی رئیس جمهور درباره اینكه چرا این نشست خبری در محل سازمان میراث فرهنگی برگزار شده‌ است، اظهار داشت: امروز آخرین روزی است كه در این سازمان هستم و این جلسه را در این ساختمان برگزار كردم.

اعلام برخی اخبار خاله ‌زنك‌‌بازی است

معاون اجرایی رئیس جمهور درباره وضعیت انتقال كانون جهانگردی و اتومبیلرانی از زیرمجموعه سازمان میراث فرهنگی به نهاد ریاست جمهوری گفت: این كانون در ارتباط با دستگاه‌های مختلفی، برای اجرای برخی تصمیمات با مشكل برمی‌خورد به همین دلیل كانون را به زیرمجموعه نهاد ریاست جمهوری منتقل كردیم تا اقدامات سریع‌تر انجام شود.

بقایی ادامه داد:‌ این انتفال ۶ ماه پیش صورت گرفته و ربطی به الآن ندارد.

وی در پاسخ به اینكه چرا این موضوع پس از گذشت ۶ ماه تازه اطلاع‌رسانی می‌شود؟ گفت: مگر باید هر چیزی را اطلاع‌رسانی كرد. این خاله‌ زنك‌بازی است كه چرا اعلام نكردیم، حیف است كه رسانه‌های ما خودشان را درگیر این تصمیمات اداری كنند باید نتایج را بررسی كنند.