در سرآغاز فصلنامه، هدف از انتشار آن «معرفی مشتركات فرهنگی ایرانیان ارمنی و سایر ایرانیان به طور عام و شناساندن بزرگان دانش و فرهنگ ارمنی و آثار آنان، به ویژه در ارتباط با فرهنگ ایران زمین و ارایه جلوه‌هایی از فرهنگ ارمنی به پژوهندگان و خوانندگان علاقه‌مند» عنوان شده است.

صفحات نخستین پنجاهمین شماره «فصلنامه پیمان» با نوشته‌هایی درباره دكتر آرمن حق نظریان، آغاز می‌شود. حق نظریان، معمار و باستان‌شناس ارمنی بود كه سراسر زندگی و سرمایه خود را بر سر پاسداری و جلوگیری از تخریب بناهای تاریخی ارمنی در منطقه شرق تركیه صرف كرد. در ابتدا، مقاله‌ای از شاهن هوسپیان، با عنوان «به یاد دكتر آرمن حق نظریان»، دیده می‌شود.

در این نوشته به فعالیت‌های بی‌وقفه حق نظریان و دشواری‌هایی كه بر سر راه او وجود داشت، اشاره شده است. آنگاه گزارشی از مراسم بزرگداشت دكتر حق نظریان در باشگاه آرارات تهران آمده است. این گزارش به قلم كارینه داوتیان است. چاپ مقاله‌ای محققانه از دكتر حق نظریان با عنوان «مسجد كبود ایروان»، خواننده را با شیوه پژوهش‌های باستان‌شناسی و علمی این شخصیت نام‌آور ارمنی آشنا می‌كند.

«كارهای خیرخواهانه مرز نمی‌شناسد» متن سخنرانی گئورگ وارطان در مراسم افتتاح مدرسه مجنونیانس در ارومیه است كه در صفحات بعدی فصلنامه آورده شده است. این مدرسه توسط خانواده مجنونیانس، برای استفاده هموطنان غیرارمنی، ساخته شده است. در همین شماره ژیلبرت مشكنبریانس «گنجینه اجمیادزین» را موضوع تحقیق خود قرار داده است.

اجمیادزین مهم‌ترین شهر مذهبی ارمنستان است كه از قرن چهارم میلادی، مركز مذهبی ارمنیان بوده است. مشكنبریانس در مقاله خود به بررسی مجموعه تاریخی اجمیادزین می‌پردازد. اشیاء این مجموعه توسط ارمنیان، از گوشه و كنار جهان، گردآوری شده و به این شهر اهدا شده است.

ساركیس بیتزاك از چهره‌های برجسته هنر نقاشی مینیاتوری ارمنی، در اوایل قرن چهاردهم میلادی است كه آگاهی‌های چندانی از زندگی او در دست نیست، اما آثار مینیاتوری به‌جای مانده از او از نمونه‌های والای هنر ارمنی به‌شمار می‌رود.

آرپی مانوكیان در مقاله خواندنی «ساركیس بیتزاك، هنرمندی برخاسته از فرهنگ كیلیكیه» به بررسی هنر او و جایگاه آثار بیتزاك می‌پردازد و از این رهگذر خواننده را با یكی از نقاشان چیره‌دست ارمنی آشنا می‌كند. به ویژه تاكید نویسنده بر شیوه خاص و بدیع بیتزاك و نوآوری‌های او در هنر نقاشی است.

شناخت «كلیساهای خشتی ارومیه» را می‌توان با خواندن مقاله‌ای با همین عنوان از بهروز خان‌محمدی به‌دست آورد. او می‌نویسد كه در شهرستان ارومیه، در طول دوره‌های تاریخی، حدود ۴۰ كلیسای ارمنی ساخته شده است، اما بسیاری از آن‌ها به مرور زمان از بین رفته‌اند. بررسی خان‌محمدی درباره كلیساهای بازمانده این منطقه است. بناهای مورد بررسی او عبارتند از: كلیسای سورپ نیشان، هوهانس، حضرت مریم روستای عیسی لوی، سورپ سركیس و كلیسای روستای دیگاله.

دكتر محمد ملك‌محمدی نیز در مقاله‌ای به «بررسی تاریخ تحول زبان ارمنی» پرداخته است. او زبان ارمنی را از زبان‌های منفرد خانواده هند و اروپایی دانسته كه در هیچ یك از زیر گروه‌های زبان‌های هند و اروپایی قرار نمی‌گیرد و به تنهایی معرف شاخه‌ای جداگانه است. نویسنده، به كوتاهی، درباره خاستگاه و پیدایش ارمنیان، جایگاه زبان ارمنی در میان زبان‌های هند و اروپایی، برخی ویژگی‌های این زبان، تاریخ تحول زبان ارمنی و نیز گویش‌ها و الفبای زبان ارمنی می‌پردازد.

«حروف ابجد ارمنی» نیز عنوان نوشته‌ای از گارگین فتایی در این شماره از «فصلنامه پیمان» است. حروف ابجد شیوه‌ای برای مرتب‌سازی حروف الفبا بر اساس اعداد است.

عابد تقوی، مقاله تاریخی «نقش ارمنیان در تكوین هویت ملی ایران عصر صفوی» را ارایه كرده است. نویسنده در مقاله خود كوشیده تا با بهره‌گیری از منابع مكتوب و رویكرد تحلیل تاریخی، به نقش ارمنیان در تكوین هویت ملی ایران عصر صفوی و جایگاه آن‌ها در توسعه سیاسی اقتصادی شهرهای این دوره بپردازد.

به همین گونه خواننده در بخش ادبیات فصلنامه، مقاله‌ای از سیدحسن امین درباره «قصیده ترساییه خاقانی» خواهد خواند. این قصیده با مطلع «فلك كژ روتر است از خط ترسا/ مرا دارد مسلسل راهب آسا» آغاز می‌شود؛ به همین دلیل است كه به قصیده ترساییه مشهور شده است.

در بخش‌های پایانی فصلنامه، ادوارد هاروتونیان به معرفی دو كتاب «پزشكان در قلمرو فرهنگ و هنر» و «دانشنامه ایرانیان ارمنی» پرداخته است. هشت صفحه انتهایی فصلنامه نیز به چاپ رنگی زیبایی از بناها و اشیاء اجمیادزین اختصاص یافته است. این عكس‌ها مكمل مقاله مشكنبریانس درباره گنجینه اچمیادزین است كه در همین شماره از فصلنامه چاپ شده است. رو و پشت جلد این شماره از پیمان، طرح بخشی از پرده محراب قلم كاری موزه اجمیادزین، متعلق به ۱۸۰۵ میلادی است.

شماره ۵۰ «فصلنامه فرهنگی پیمان» (سال سیزدهم) به سردبیری آرمینه آراكلیان و زیر نظر هیأت تحریریه، در ۱۷۶ صفحه و به بهای ۲۵۰۰ تومان چاپ و در اختیار پژوهندگان و خوانندگان علاقه‌مند به تاریخ و فرهنگ ارمنیان قرار گرفته است. «فصلنامه پیمان» به صاحب امتیازی و مدیر مسوولی موسسه ترجمه و تحقیق هور منتشر می‌شود.