ضیغمی بدون شک تولید و پخش برنامه های سرگرمی، تفریحی براساس آداب و سنن و شاخص های استان جزو دستور کار سیمای محلی خراسان شمالی است و هم چنین ایجاد روحیه امید، نشاط و خود باوری در مردم، یکی از مأموریت های رسانه ملی محسوب می شود. به همین منظور رسانه ملی وظیفه سنگینی به دوش دارد. سیمای محلی خراسان شمالی با وجود نوپا بودنش برنامه های متنوعی را ساخته است. برنامه سازان هم در راستای تولید برنامه های روتین گام های مثبتی برداشته اند تا رضایت مردم را جلب کنند. با آغاز فصل پاییز برنامه «پاییزانه» که برنامه ای روتین و زنده است توسط این مرکز تولید و پخش می شود. محمد رضا و محمد تقی علی آبادی تهیه، تدوین و کارگردانی برنامه را بر عهده دارند.این برنامه مجری خوب و توانمند نیز دارد و آن کسی نیست جز «جواد عابدی» بازیگر سینما و تلویزیون که با بازی های طنز و شیرینش در آثار «مهران مدیری» لحظات خوشی را به خانه هایمان آورد و هم اکنون با این برنامه میهمان مردم استان ماست.

● سکانس اول:

برنامه «پاییزانه» از حال و هوای نشاط آوری برخوردار است و آیتم های متعدد و متغیری مطابق با موضوع و مناسب های روز تهیه و روانه آنتن می کند. دکور اصلی یا همان لوکیشن ضبط برنامه در محوطه مرکز (جایی که دکور برنامه «ضیافت نور» برپا بود) واقع شده است. بعد از ورود به صدا و سیمای مرکز خراسان شمالی با آقایان شمس آراء (مدیر سیمای مرکزی) و دریجانی (مدیر تولید سیمای مرکز) رو به رو شدم ضمن سلام و احوال پرسی دریجانی خبر کسب رتبه برتر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با اثر تلویزیونی مستند داستانی «مرگان» از مرکز خراسان شمالی در جشنواره اتحادیه رادیو و تلویزیون های آسیا و اقیانوسیه (ABU) را داد که با شنیدن این خبر به خود بالیدم و شمس آراء نیز در ادامه افزود: ایران در این جشنواره ها خیلی خوب و موفق عمل می کند و این موفقیت ها سبب افتخار ماست. همان گونه که گرم صحبت بودیم «محمد تقی علی آبادی» به سمت ما آمد و با خوش رویی از ما استقبال کرد.

● سکانس دوم:

از آن ها جدا می شوم و به ساعت خود نگاه می کنم ۱۵ و ۵۴ دقیقه است به سمت دکور برنامه می روم که وسط دکور با بنری بزرگ از خزان پاییز تزیین شده است. سمت راستم دیوارهای رنگارنگ در کنار یکدیگر تنالیته همگونی را تشکیل داده اند که چند قاب عکس روی یکی از دیوارهای آن نصب شده است. همین سمت درختی تکیده و خشک قرار دارد. سمت دیگرم نیز پرده آبی رنگی نصب شده است و یک صندلی سفید رنگ نیز برای مجری برنامه همین سمت در نظر گرفته شده است.

همان طور که به دکور برنامه نگاه می کنم متوجه ورود جوانی به نام «علی سبحانی» می شوم و از او می پرسم که قصد انجام چه کاری را دارد، او که دستیار صدابردار است می گوید: منتظر مجری و تصویربردار برنامه هستم تا بی سیم های آن ها را وصل و چک کنم تا بتوانند از این طریق با استودیو پخش ارتباط برقرار کنند.وی می افزاید: هم چنین دو میکروفن، یکی برای مجری و دیگری میهمان برنامه در نظر گرفته شده و صدای آن ها از طریق میکسر دریافت و پخش می شود.

● سکانس سوم:

ساعت ۱۶ و ۱۲ دقیقه است که کم کم سر و کله تصویربردارها پیدا می شود و مشغول بر پا کردن دوربین های خود می شوند. در این هنگام متوجه ورود «جواد عابدی» مجری این برنامه می شوم که با کتی کرم رنگ و با ظاهری آراسته و زیر دستی به دست وارد می شود و به محض ورود با همه شروع به خوش و بش می کند. البته ناگفته نماند که چند روزی برای گرفتن گفت و گو با او با تهیه کننده برنامه در تماس بودم و صبح روز پنج شنبه ۱۶ مهر ماه نیز هنگامی که جناب عابدی همراه تهیه کننده و تصویربردار برای تهیه گزارش روز جهانی کودک به مدرسه جنب دفتر روزنامه ما آمده بودند آشنا شدم و قرار گفت و گوی ویژه ای درباره سینما را برای بعد از اجرای این برنامه گذاشتم و بعد از گپی با تهیه کننده به سمت صندلی خود رفت تا سبحانی میکروفن و بی سیم او را نصب و چک کند. در این حین او مطالبی که برای امروز در نظر گرفته را از روی زیر دستی اش مرور می کند و خنده از لب بر نمی چیند و با ورودش فضای سرد لوکیشن را گرما می بخشد. از مانیتور کنار یکی از ۳ دوربین مستقر در لوکیشن برنامه سیمای خراسان رضوی که پیام بازرگانی پخش می کند را می بینم.

● سکانس چهارم:

رأس ساعت ۱۶ و ۳۵ دقیقه تیتراژ برنامه «پاییزانه» روانه آنتن می شود. در تایم پخش تیتراژ «جواد عابدی» چشمان خود را می بندد تا برای اجرا تمرکز کند. به محض پایان یافتن تیتراژ با شعر «ای نام تو بهترین سرآغاز بی نام تو نامه کی کنم باز»، برنامه را آغاز می کند و می گوید: بسم ا... الرحمن الرحیم. سلام و صد سلام به شما بیننده خوب خراسان شمالی. دوباره اومدیم تا میهمان خونه های گرم شما باشیم و ...آیتم نخست موسیقی است که پخش می شود، مجری اجرای راحت و بیان شیوا و روانی دارد و آیتم بعدی که «و اما امروز» نام دارد را معرفی می کند. علاوه بر تصویربردارها، محمد رضا و محمد تقی آبادی هم در لوکیشن حضور دارند و در خلال برنامه در راه استودیو پخش و محل لوکیشن در حال رفت و آمد هستند تا همه چیز به خوبی اجرا شود. مجری بینندگان را به تماشای آیتم «رد پای مهر» دعوت می کند.

● سکانس پنجم:

در خلال پخش آیتم میهمان برنامه امروز «انسیه موسوی» کارشناس مسئول دفتر کودکان و نوجوانان بهزیستی استان وارد می شود و به سوی مجری می رود. یک صندلی هم برای او روی سن می گذارند و سبحانی میکروفنش را وصل و چک می کند. موسوی با عابدی درباره موضوع برنامه صحبت می کند و آیتم میهمان پخش می شود و در ادامه «گزارش روز» که راجع به روز جهانی کودک است روانه آنتن می شود.

● سکانس ششم:

در این بین فرصتی مهیا می شود تا با یکی از کارگردان ها و تهیه کننده برنامه گفت و گویی در مورد برنامه داشته باشیم. «محمد تقی علی آبادی» که سابقه ۲ فعالیت را در صدا و سیمای خراسان رضوی در کارنامه خود دارد می گوید: به مدت ۲ سال است که در خدمت هم استانی های خود هستم.وی با اشاره به این که در پی درخواستی که مدیران سیما برای تدارک برنامه ای مطابق با فصل پاییز داشتند، طرحی ارائه دادم که مورد تصویب قرار گرفت می افزاید: این طرح بنا به درخواست مدیر کل مرکز «مهدوی زاده» با آیتم های متنوع، متفاوت و مختلف تهیه می شود تا مردم استان زندگی روزمره خود را در برنامه شاهد باشند.وی با اشاره به تولید آیتم های متنوعی هم چون «ردپای مهر» و «آن روزها» اظهار می دارد: به دلیل کمبود نیروی انسانی خوب اندکی دچار روزمرگی شده ایم یعنی آیتم های برنامه را به روز تهیه و پخش می کنیم، اما سعی ما بر این است حداقل چند روز زودتر آیتم ها آماده شوند تا در پخش دچار مشکل نشویم.«علی آبادی» با بیان این که آشنایی دیرینه اش با «جواد عابدی» منجر به دعوت و همکاری او برای اجرای این برنامه شده است خاطر نشان می کند: در رابطه با اجرای «عابدی» در این برنامه پیشنهادی به مدیران مرکز دادم که با استقبال آن ها رو به رو شد به همین منظور از او تقاضا کردیم که اجرای برنامه «پاییزانه» را بر عهده بگیرد که «جواد عابدی» با بزرگواری مثال زدنی پذیرفت و بسیار فراتر از حد انتظار و توقع با ما همکاری می کند. من نیز از طریق رسانه شما تشکر ویژه و مخصوصی از او دارم.«علی آبادی» با اشاره به تعهد ۴۵ روزه اجرای این برنامه ادامه می دهد: احتمال دارد که پخش برنامه تا پایان آذر ماه ادامه داشته باشد.وی اظهار می کند: طی این مدت اندکی که برنامه پخش شده برنامه بیننده خود را پیدا کرده است. حضور چهره طنز و موفقی چون «جواد عابدی» به عنوان مجری این برنامه در استقبال مردم از برنامه بی تأثیر نیست، هر چند که ما هم در آیتم های برنامه سعی کرده ایم کیفیت حفظ شود تا هم تراز با شخصیت عابدی باشد.پس از گفت و گو با او به ساعت خود نگاه می کنم ۱۷ و ۴۰ دقیقه و دم دمای غروب و لحظات پایانی برنامه است و مجری همه را به خدای بزرگ می سپارد و سپس اذان مغرب به افق بجنورد ساعت ۱۷ و ۴۶ دقیقه پخش می شود. میکروفن و بی سیم عابدی را باز می کنند و همه عوامل فنی در پشت صحنه به یکدیگر خسته نباشید می گویند و مشغول جمع کردن دوربین ها و وسایل خود می شوند.مجری برنامه به سمت خارج از لوکیشن و به سوی شمس آرا، دریجانی و علی آبادی می رود و با آن ها گفت و گو می کند.

● سکانس هفتم:

به سراغ دیگر تهیه کننده، تدوین گر و کارگردان برنامه «پاییزانه» محمد رضا علی آبادی می روم. این کارگردان جوان که دانش آموخته رشته بازیگری تئاتر است با بیان این که نخستین فعالیت خود را در این مرکز با تهیه نماهنگ آغاز کرده، برنامه های روتینی چون «سفره آسمانی» و «جنگ بهار بهار» از جمله دیگر فعالیت های خود ذکر می کند و می گوید: جواد عابدی از بازیگران مطرح و برجسته سینما و تلویزیون و انسان متواضع، فروتن و بزرگواری است، مردم هم او را به عنوان بازیگر می شناسند.وی می افزاید: معتقدم یک بازیگر می تواند یک مجری خوب باشد، این را تجربه ثابت کرده است و «جواد عابدی» با اجرای این برنامه یک بازی دیگر را در زندگی خود تجربه می کند و قصد ما از دعوت این بازیگر اجرای متفاوت در برنامه بود تا برنامه مورد توجه مردم قرار بگیرد.«علی آبادی» عنوان می کند: امیدوارم طی این یک ساعت برنامه مورد توجه مردم قرار بگیرد و ما بتوانیم نگاه مردم استان را به برنامه خودشان جلب کنیم زیرا تمام تلاش ما جلب رضایت مردم استان است.هوا تاریک شده است و به سمت جواد عابدی می روم تا گفت و گویی که وعده داده بود را در دفتر دریجانی (مدیر تولید) انجام دهم البته این گفت و گوی خودمانی با یک فنجان چای و به مدت یک ساعت به طول انجامید که در شماره بعدی صفحه سینما و تلویزیون می خوانید.