ترمینال شهر ستان خوی ، افزایش ذخیره سازی و توسعه انبار نفت خوی،سد مخزنی كلوانس خوی و مجتمع مسكونی ۲۱۶ واحدی استیجاری خوی در كنار ۳۰پروژه شاخص و مهم آذربایجان غربی به همراه بیش از ۹۰۰ پروژه تولیدی، عمرانی و خدماتی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فنآوری و جمعی از مسئولان استانی در ارومیه به بهره برداری رسید.

این پروژه ها شامل ۱۵۹ طرح عمرانی، تولیدی و خدماتی با صرف اعتباری بالغ بر ۴۴۰۰ میلیارد ریال در سطح استان اجرا شده اند كه به میمنت دهه مبارك فجر، همزمان با سراسر كشور، با دستور رییس جمهور توسط ویدئو كنفرانس در آذربایجان غربی افتتاح شدند.

شهردار خوی در خصوص ترمینال خوی گفت: پایانه مسافربری سردار شهید حاج محمد حنیفه درستی به عنوان بزرگترین پایانه مسافربری شمال غرب و غرب كشور با اعتباری بیش از۵۰ میلیارد ریال،در مدت ۴ سال با همكاری و تعامل خوب شورای اسلامی و شهرداری این شهر تكمیل شده است.

یوسف كربلای خلیلی با بیان این كه كل مساحت این پروژه ۹۴ هزار و ۱۷۸ هزار متر مربع است، تصریح كرد: زیربنای این پروژه ۸ هزار و ۱۴۲ مترمربع با ۱۶ غرفه تجاری است.

وی، با اشاره به طراحی منحصر به فرد این پایانه مسافربری اظهار كرد: با توجه به شرایط اقلیمی منطقه و استفاده از نورخورشید در تابستان، غلبه بر باد غالب و مزاحم زمستان طراحی شده تا بیشترین میزان استفاده از گرمایش خورشیدی به عمل آمده و بادهای مزاحم زمستانی محیط درون را با مشكل مواجه ساخته و از استهلاك ساختمان جلوگیری به عمل آید.

شهردار خوی، ظرفیت روزانه این ترمینال مسافربری را برای جابجایی مسافر را ۴هزار و۵۰۰ نفراعلام كرد و افزود: در طراحی و ساخت این مجموعه از نظرات مهندسین و كارشناسان بومی و محلی بهره گیری شده است.

حامد کاظم زاده خوئی