تهیه‌كنندگان مجموعه فیلم اكشن و ماجراجویانه «بورن» با وراث رابرت لودلوم نویسنده مجموعه كتاب «بورن» به یك توافق حقوقی رسیدند.

تهیه‌كنندگان مجموعه فیلم اكشن و ماجراجویانه «بورن» با وراث رابرت لودلوم نویسنده مجموعه كتاب «بورن» به یك توافق حقوقی رسیدند.

بنا بر این گزارش، كمپانی یونیورسال كه تا به حال سه فیلم سینمایی بر اساس قصه‌های كتاب‌های لودلوم تولید كرده، امتیاز ساخت فیلم‌های تازه بر اساس كاراكتر جیسن بورن را به‌دست آ‌ورد.

یونیورسال همچنین حقوق برگردان سینمایی بقیه كتاب‌های لودلوم را نیز از وراث این نویسنده متوفی خریداری كرد.

لودلوم فقط سه كتاب در ارتباط با شخصیت جیسن بورن نوشت كه در فیلم‌های «هویت بورن»، «برتری بورن» و «اولتیماتوم بورن» مورد استفاده قرار گرفتند، اما قرارداد جدید به تهیه كنندگان فیلم امكان آن را می‌دهد كه نویسندگانی را برای نگارش قصه‌های تازه‌ای در ارتباط با این شخصیت استخدام كنند.

از قبل قرار بود فقط سه فیلم با حضور كاراكتر بورن ساخته شود ولی موفقیت كلان این فیلم‌ها، سازندگان آن را به فكر ادامه تولید این مجموعه فیلم انداخت.

منتقدان سینمایی از مجموعه فیلم «بورن» یونیورسال به عنوان پاسخ آنها به نسخه جیمزباند شركت سونی اسم می برند.

پس از آن كه سه قسمت «بورن» در سطح بین‌المللی بیش از یك میلیارد دلار فروش كردند، یونیورسال دو روز قبل با «مت دیمون» قرارداد تازه‌ای امضا كرد تا در چهارمین قسمت فیلم دوباره در نقش «جیسن بورن» ظاهر شود.

فیلمنامه فیلم را «جرج نولفی» بر اساس قصه‌ای از خودش می‌نویسد كه حال و هوایی شبیه نوشته‌های لودلوم خواهد داشت.

«پل گرینگراس» كارگردانی فیلم را انجام می‌دهد و قرار است تابستان ۲۰۱۰ اكران عمومی شود.

تهیه‌كنندگان فیلم می‌گویند سه قسمت اول فیلم برای آنها خیلی پربار بوده و قصد دارند برای همیشه «جیسن بورن» را نزد خود نگه دارند و فیلم‌های متعددی در رابطه با او تولید كنند.

«جیسن بورن» كه با كاراكتر «جیمزباند» مقایسه می‌شود یك مأمور ضدجاسوسی بود كه در قسمت اول فیلم با بدن زخمی و در حالی كه گذشته‌اش را به یاد نمی‌آورد توسط یك ماهی‌گیر از آب دریا گرفته می‌شود. او به مرور گذشته را به یاد می‌آورد و می‌فهمد رؤسایش قصد كشتن او را داشته‌اند. وی ضمن فرار از چنگ همكاران قدیمی‌اش، سعی می‌كند علت این اتفاقات را پیدا كند و از مسؤول بالاتر خود انتقام بگیرد.

در هر یك از سه قسمت فیلم او به نوعی درگیر این مبارزه می‌شود و پایان تعلیقی قسمت سوم راه را برای تولید قسمت جدیدی از آن باز می‌گذارد.

فیلم با لحن افشاگرانه خود مورد توجه منتقدین جدی سینما هم قرار گرفت.

بخش مهمی از قصه فیلم درباره حركات خودسرانه برخی از مسئولین عالی‌رتبه امنیتی سازمان سیا و سوءاستفاده آنها از موقعیت ویژه خودشان است.

این مجموعه فیلم قبل از این از سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شده است.