مدیرمسوول هفته‌نامه‌ی توقیف‌شده "مبین" با حضور در شعبه‌ی ۱۰۸۳ دادگاه عمومی به دفاع از خود در برابر اتهامات مطرح‌شده در كیفرخواست پرداخت.

آذرتاش نماینده‌ی مدعی‌العموم در تشریح شكایت مطرح شده با اشاره به این‌كه شكایت‌ها قبل از احیای دادسراها بوده، اظهار داشت: موارد اتهامی مدیرمسوول و صاحب امتیاز نشریه‌ی مبین شامل تضعیف و زیر سوال بردن قوه‌ی قضاییه و مجلس شورای اسلامی، زیر سوال بردن شورای نگهبان، زیر سوال بردن نظام است.

قاضی حسینیان در ادامه با بیان این‌كه هیچ كدام از شاكیان با وصف ابلاغ و ارسال دعوت‌نامه در جلسه حضور ندارند، از منشی دادگاه خواست شكایت آن‌ها را قرائت كند.

در شكایت سازمان قضایی نیروهای مسلح آمده است كه هفته‌نامه‌ی مبین در سوم بهمن‌ماه سال ۷۸ با چاپ مطلبی پیرامون «قتل‌های زنجیره‌ای» به رییس این سازمان توهین و افترا وارد كرده است.

در بخش دیگر از شكواییه روابط عمومی سازمان قضایی نیروهای مسلح آمده است كه هفته‌نامه مبین در سوم دی ماه سال ۷۹ طی مقاله‌ای با عنوان "قوه‌ی قضاییه در برابر آزمون دیگر" و در دهم دی‌ماه سال ۷۹ طی مقاله‌ای با عنوان "وقایع‌نگاری قتل‌های زنجیره‌ای" اقدام به شایعه پراكنی درباره‌ی قتل‌های زنجیره‌ای كرده و موجبات تشویش افكار عمومی را فراهم كرده لذا تقاضای رسیدگی داریم.

در شكواییه رییس ستاد مشترك سپاه آمده است كه در هفته‌نامه‌ی مبین در دهم مهرماه سال ۸۷ طی مطلبی با عنوان "نظامیان علیه كودتا" مطالبی علیه سپاه و بسیج آورده است.

قاضی حسینیان افزود: برخی از شكایات مورد رسیدگی واقع شده و چهار شكایت از رییس كل دادگستری استان تهران، سازمان قضایی نیروهای مسلح، ستاد مشترك سپاه پاسداران انقلاب اسلامی باقی مانده است كه از كمال مرادی مدیرمسوول و صاحب امتیازاین هفته نامه اعلام شكایت شده است.

وی گفت: كمال مرادی تا مقطعی در این نشریه حضور داشته سپس استعفاء كرده كه دادگاه تاكنون دسترسی به او نداشته و از طریق جراید او را احضار كرده كه امروز در دادگاه حضور پیدا نكرده لذا رسیدگی غیابی انجام می‌شود.

قاضی حسینیان، علی محمد غریبانی، صاحب امتیاز نشریه‌ی مبین و نماینده‌ی سابق مجلس شورای اسلامی را فراخواند؛ بعد از قرائت ماده‌ی ۱۲۹ قانون آیین دادرسی كیفری اتهامات تبلیغ علیه نظام مقدس، درج شایعات و مطالب خلاف واقع و نشر اكاذیب، افترا علیه سازمان قضایی نیروهای مسلح و افترا علیه بسیج، سپاه و برخی از فرماندهان را به او تفهیم كرد.

غریبانی، صاحب امتیاز نشریه‌ی توقیف‌شده‌ی مبین با تبریك فرا رسیدن دهه‌ی مبارك فجر، گفت: از تاریخ چاپ مطالب و توقیف نشریه ۷ سال می‌گذرد كه این توقیف برای یك نشریه تنبیه بزرگی است.

وی گفت: محل كار نشریه اجاره‌ای بوده و به محض توقیف، مالك آن‌جا را تخلیه كرده است و پرسنل ناامید از فك توقیف، كلیه‌ی اموال نشریه را از بابت مطالبات بین خود تقسیم كردند و تمام اسناد و مدارك، سیستم اطلاعاتی نشریه از بین رفته است و تاكنون به مداركی دسترسی پیدا نكرده‌اند و این مدارك اكنون وجود خارجی ندارد.

صاحب امتیاز نشریه‌ی توقیف‌شده‌ی مبین با تأكید بر این‌كه هیچ عمد و سوءنیتی در جهت تضعیف نظام و اركان مهم آن چون قوه‌ی قضاییه وجود نداشته، افزود: اشتباهاتی صورت گرفته اما من این اتهامات را رد می‌كنم.

غریبانی به سوابقش در جمهوری اسلامی ایران اشاره كرد و افزود: به عنوان صاحب امتیاز این هفته نامه از نظر نگرش و جهت‌گیری‌های سیاسی با كمال مرادی مدیرمسوول هفته‌نامه‌ی مبین اختلاف نظر داشتم كه به او تذكراتی دادم.

قاضی حسینیان از متهم سوال كرد: متن نامه‌ی استعفای مدیرمسوول یا درخواستتان برای مدیرمسوولی نشریه یا متن تذكرات اعلامی به سردبیر را دارید كه به دادگاه ارائه كنید.

غریبانی خطاب به دادگاه گفت: نامه‌ی استعفایی به من داده نشده است و درخواستم برای مدیرمسوولی نیز در دسترس نیست.

وی در ادامه مدعی شد: رایزنی‌هایی برای اخذ رضایت از سازمان‌ها و نهادهای شاكی انجام داده و از دادگاه یك هفته وقت خواست كه رضایت‌ها را ارایه كند.

قاضی حسینیان تبلیغ علیه نظام، درج شایعات و مطالب خلاف واقع، افترا علیه سازمان قضایی نیروهای مسلح را به غریبانی جهت اخذ آخرین دفاع تفهیم كرد كه صاحب امتیاز نشریه‌ی توقیف‌شده‌ی مبین در بیان آخرین دفاع گفت: اشتباهی صورت گرفته اما این اتهامات به من نمی‌چسبد. اگر مدیرمسوولی این نشریه بر عهده من بود تأمل بیشتری در چاپ مطالب داشتم، از اعضای هیأت منصفه و دادگاه تقاضای نظر اغماضی دارم. از نیروهای انقلابی هستم و می‌خواهم انقلابی بمانم.

قاضی حسینیان ختم جلسه را اعلام كرد و از هیأت منصفه خواست پس از انجام شور نظرشان را اعلام كنند.

بعد از پایان جلسه كمال مرادی، مدیرمسوول نشریه‌ی توقیف‌شده‌ی مبین خود را به دادگاه رساند و طی لایحه‌ای تقاضای انجام دفاع كرد كه قاضی حسینیان با هیأت منصفه مشورتی انجام داد سپس اعلام كرد با توجه به اعلام ختم جلسه، انجام دفاع وجاهت قانونی ندارد لذا لایحه‌ی تقدیمی در پرونده لحاظ می‌شود.

وی خطاب به كمال مرادی گفت: اگر رضایت را فراهم كردید برای شما قرار موقوفه تعقیب صادر و در غیر این‌صورت تفهیم اتهام صورت می‌گیرد.

قاضی حسینیان خطاب به اعضای هیأت منصفه، گفت: اعضای هیأت منصفه در بخش شكایات مربوط به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تا تعیین تكلیف نهایی اظهارنظر نكنند.

هیات منصفه مطبوعات پس از جلسه دادگاه، مدیرمسوول مبین را در مورد شكایت‌ نماینده‌ی مدعی‌العموم مبنی بر تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران، مجرم تشخیص داد.

هیات منصفه‌ی مطبوعات پس از استماع دفاعیات صاحب‌امتیاز نشریه مبین در مورد شكایت سازمان نیروهای مسلح با موضوع نشر اكاذیب، با اكثریت آرا، وی را مجرم دانست و به دنبال آن با اكثریت آرا، وی را مستحق تخفیف در مجازات ندانست.

در این جلسه دادرسی، به علت عدم حضور یكی از متهمان، وی به صورت غیابی مورد محاكمه قرار گرفت.