رهبر قنبری نویسنده و کارگردان گفت : « پرنده باز کوچک » موضوع سیاسی دارد .

پرنده باز کوچک به کارگردانی رهبر قنبری و با تهیه کنندگی محمد رضا شرف الدین و با حضور رضا درستکار منتقد به نمایش درآمد .

کارگردان پرنده باز کوچک در پاسخ به سوال رضا درستکار منتقد سینما که انگیزه ساخت فیلم در وی از کجا آغاز شد گفت: در سال های ۷۶-۷۵ با وقوع زلزله ای در اردبیل، در واقع آغاز جرقه فیلم سازی در من ایجاد شد و مرا تحت تاثیر قرار داد.

از آن پس اولین فیلم کوتاه خود را با نام «صدای خاک» و فیلم های کوتاه دیگر «نوروز گلی» «زنگ ها برای چه» «در یک بازار ایرانی» را ساختم. در سال ۱۳۷۳ فیلم «پرنده باز کوچک» را نوشته و در سال ۱۳۷۹ با یاری شرف الدین ساختم .

وی به تاثیر آثار کارگردانی هایی چون عباس کیارستمی ، بهرام بیضایی و امیر نادری اشاره کرد و با تاثیر آن ها داستان خود را سرایش کرد اما با وجود آن وی سعی داشت که فیلم تکراری نسازد.

قنبری در پاسخ به شخصیت کودکان در فیلم و دلتنگی و عبوس بودن آنها گفت: فیلم «پرنده باز کوچک» موضوع سیاسی دارد من با به تصویر کشیدن پاسگاه ، سیم های خاردار ، مرزهای ایران - آذربایجان و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و زنجیر پهلوان به موضوعات سیاسی اشاره کردم از همه مهمتر در این فیلم بدلیل باز بودن مرزهای آستارا به پنج زبان تات، طالشی، فارسی و آذری صحبت می شود و تا زمانی که من قصه خود را بگویم این بهم ریختگی غیر قابل درک هستند .

محمدرضا شرف الدین تهیه کننده فیلم «پرنده باز کوچک» در موضوع همکاری با قنبری به همزاد پنداری و جذابیت کار برای خویش اشاره کرد و همچنین وی بر موضوع فقر و علاقه خود بر این موضوع اشاره کرده و انگیزه کار با قنبری را توصیف کرد .

«پرنده باز کوچک» تصاویر زیبایی از جنگل های شمال و در نهایت عشق زمینی از طریق نگاه های به اصطلاح عاشقانه است.روایت این فیلم به زندگی بهروز پسر بچه ای می پردازد که به دلیل زندانی بودن پدر، به همراه مادر، مادر بزرگ و خواهرش زندگی فقیرانه را می گذراند یکیاز دوستان پدر در مقابل پرداخت مقداری پول بهروز را به کار می گیرد کار بهروز این است که در زیر چرخ دستی پرنده فروشی قادر پنهان شود و با تقلید صدای پرندگان مردم را فریب دهد یک روز دختری هم سن و سال بهروز برای خرید می آید و متوجه بهروز می شود در رفت و آمدهای دیگر دختر و بهروز به هم علاقه مند می شوند اما مادر متوجه سختی کار قادر می شود و دیگر اجازه کار به او نمی دهد بهروز متوجه می شود که دختر از جمهوری آذربایجان به ایران آمده بود و حالا برگشته است بهروز با تلاش بسیار از مرز می گذرد و دختر را در بستر بیماری می یابد دختر با شنیدن صدای پرنده که توسط بهروز تقلید می شود بهبود می یابد.

رهبر قنبری نویسنده و کارگردان برگزیده بهترین کارگردانی برای فیلم او جشنواره بین المللی فیلم فجر دوره بیست و دوم در ایران بخش جنبی جشنواره روستا سال ۱۳۸۲ برگزیده بهترین فیلم نامه برای فیلم پرنده باز کوچک جشنواره بین الملی فیلم های کودکان و نوجوانان دوره هفدهم (بخش هیات داوران انجمن نویسندگان کودک و نوجوان سال ۱۳۸۱ است.

وی که متولد ۱۳۴۰ سبلان اردبیل است از سن ۴ سالگی به شهر تهران می آید. وی فارغ التحصیل از مرکز اسلامی آموزش فیلم سازی است و فعالیت سینمایی خود را از سال ۱۳۶۶ به کارگردانی در فیلم کوتاه آغاز می کند از دیگر فیلم های بلند وی به فیلم عروسی حسین می توان اشاره کرد.

از بازیگران این فیلم می توان به رضا ناجی، نسرین نکیسا، محمود نظر علیان، سیلوا آندریاسیان، مهدی شبانی فر، ویدا صیام، حسن خانی و یلدا کیانیان اشاره کرد .