«مایكل شابون» نویسنده چهل و پنج ساله آمریكایی موفق شد تا جایزه داستان‌های علمی تخیلی «هوگو» سال ۲۰۰۸ را از آن خود كند.

به نقل از روزنامه گاردین چاپ لندن، این نویسنده رمان‌های علمی-تخیلی بابت كتاب «مجمع پلیس‌های عبری» برنده این جایزه شده است.

«شابون» نویسندگی را از بیست و پنج سالگی شروع كرد و «اسرار پیتسبرگ» اولین كتاب او بود كه با استقبال خوبی از طرف خوانندگان داستان‌های علمی تخیلی آمریكا روبه‌رو شد.

«مایكل شابون» همچنین در سال ۲۰۰۱ جایزه معتبر ادبی پولیتزر را به خاطر رمان «ماجراهای شگفت‌انگیز كاوالیر و كلی» از آن خود كرده است.

كتاب «مجمع پلیس‌های عبری» جدیدترین كتاب این نویسنده آمریكایی است كه در سال ۲۰۰۷ منتشر شده است و امسال جوایز «هوگو» و «نبولا» را از آن نویسنده خوش‌اقبال خود كرده است.

مشخصه اصلی داستان‌های «شابون»، كاربرد بسیار استعاره و كنایه در آن‌ها است.

وی همچنین از دامنه وسیع لغات انگلیسی برخوردار است و این موضوع مورد توجه منتقدان ادبی آمریكا قرار گرفته است. طلاق، نوستالژی و خانواده، از موضوعات مورد علاقه «شابون» است.

وی همچنین به جز داستان‌های علمی تخیلی حوزه‌های دیگر ادبیات را نیز آزموده و رمان‌ها و داستان‌ كوتاه‌های زیادی را نیز منتشر كرده است.

گاردین «مایك شابون» را نویسنده فوق‌العاده‌ای توصیف می‌كند و از او در ردیف نویسندگان بزرگ داستان‌های علمی تخیلی از جمله ایزاك آسیموف، آرتور سی. كلارك و ری برادبری نام می‌برد.