آئین اختتامیه نخستین نمایشگاه زنان سفالگر ایران عصر سه‌شنبه ۲۷ شهریور با حضور نماینده مردم قم، مشاور اجرایی معاون هنری وزیر ارشاد، آباد عضو شورای شهر تهران و حدود ۳۵۰ سفالگر در فضای باز فرهنگسرای نیاوران برپا شد.

در ابتدای این مراسم رئیس فرهنگسرای نیاوران نخستین نمایشگاه زنان سفالگر ایران را گامی بلند و حرکتی نوین در راستای شناساندن نوآوری‌های سفال و توانمندی زنان سفالگر ایران ارزیابی کرد و گفت: "تاریخ سفالگری ایران به یاد دارد هنگامی که دستان ظریف و اندیشه لطیف بانوی هنرمند سفالگر در کار شد، نقوشی مجسم کرد که هزاران‌بار از مردان پیشی گرفت و تأثیری ژرف بر روند هنر سفالگری بر جای گذاشت."

اصغر مهرآئین تأکید کرد: "افتخار امروز ما این است که در عرصه تبادل فرهنگ‌ها، پذیرای هنر بانوانی هستیم که به حق در عرصه پیشرو اندیشه بسیار نیک عمل کردند و چه از منظر تکنیک سفالگری و چه از نگاه حکمت هنر بر بسیاری از کسان زمانه خویش غالب آمدند تا اندیشه والا و توانمند زن ایرانی را در چشم جهانیان آشکار کنند."

سپس آیت پیمان مشاور اجرایی معاون وزیر ارشاد گفت: "هنر پرازرش‌ترین ودیعه الهی در نهاد انسان است و همه از این ودیعه الهی برخوردارند. اما هنرمند کسی است که این قوه در وجودش به فعل رسیده باشد و آثاری که هنرمندان خلق می‌کنند حاصل تبلور همان ودیعه الهی است. نام و آوازه پرشکوه ایران در دنیا بیش از هر قشری حاصل تلاش و مجاهدت و کوشش هنرمندان است که در عرصه‌های مختلف توان و استعداد ایرانی را در سراسر جهان متجلی و متبلور کرده‌اند."

منیژه آرمین دبیر هنری و عشرت سیروس دبیر اجرایی نمایشگاه نیز در سخنان کوتاهی از روند اجرایی این رویداد و استقبال شگرف هنرمندان سفالگر و نیز آحاد مختلف مردم از نخستین نمایشگاه زنان سفالگر گفتند.

در بخش پایانی آئین اختتامیه بر اساس آرا هیئت داوران شامل فریده تطهیری‌مقدم، هایده صیرفی، مرضیه قره‌داغی، منیر قان‌بیگی و فخری گلستان برگزیدگان ذیل معرفی شدند و جوایز خود را از دکتر میرمهدی نماینده مردم قم در مجلس و آیت پیمان دریافت کردند:

در بخش نقش برجسته و تابلو رحجانه حسینی به خاطر مجموعه "گذر تاریخ" اول شد و یک میلیون تومان جایزه گرفت. در این بخش برگزیده دوم و سوم معرفی نشد.

در بخش کاربردی هنری راضیه کیان‌نژاد به خاطر مجموعه "ظروف زرین‌فام" اول شد و یک میلیون تومان جایزه برد. ملیحه ژاله‌پور دوم شد و ۷۰۰ هزار تومان گرفت و مریم شیری‌فرد، ناهید ساده و شیرین کریم‌زاده ترابی سوم شدند و هر کدام ۵۰۰ هزار تومان جایزه نقدی بردند.

در بخش حجم آزاده شولی به خاطر مجموعه "باغ ایرانی و سروستان" اول شد و جایزه یک میلیون تومانی را گرفت. سنبل نفریه دوم شد و ۷۰۰ هزار تومان جایزه نقدی دریافت کرد و در این بخش هیئت داوران اثری را شایسته مقام سوم ندانست.

در بخش چیدمان مریم کوهستانی به خاطر مجموعه "نیایش" حائز رتبه برتر شد و جایزه نقدی یک میلیون تومانی دریافت کرد. سوسن خطایی به خاطر مجموعه "جوجه‌ها و آدم‌ها" دوم شد و جایزه نقدی ۷۰۰ هزار تومانی را برد.

در بخش پژوهش چهار بانوی سفالگر حائز رتبه برتر شدند و هر یک جایزه نقدی ۵۰۰ هزار تومانی دریافت کردند: ژیلا کامیاب و سهیلا کاظمی برای اجرای تکنیک راکو و سمیه شاه‌حسینی و زهرا محمدگنجی برای اجرای تکنیک لعاب نمکی.

در این مراسم از منیژه آرمین دبیر نمایشگاه، عشرت سیروس دبیر اجرایی نمایشگاه، شورای سیاستگذاری و هیئت داوران تجلیل به عمل آمد.