ماموران پلیس ضدمافیای ایتالیا موفق شدند پدرخوانده مافیای سیسیل را همراه سه عضو برجسته تشکیلات مافیایی دستگیر کنند. به گزارش گاردین سالواتوره لو پیکولو مرد ۶۵ ساله یی که موفق شده بود ۴۳ سال خود را از دسترس ماموران قانون دور نگاه دارد سرانجام در عملیاتی ویژه در حالی که همراه پسر ۳۲ ساله اش و دو تن از سران برجسته مافیا سوار بر ماشین اسپورت خود در حال رانندگی در خیابان های سیسیل بود به دام افتاد.

لو پیکولو از سال ۲۰۰۶ و در پی دستگیری رئیس بزرگ مافیای ایتالیا برناردو پرونزانو به عنوان پدرخوانده باندهای مافیایی سیسیل جای خالی این رئیس مقتدر را پر کرده و طی ۴۳ سال گذشته به عنوان یکی از شاخص ترین افرادی بود که تحت تعقیب پلیس ایتالیا قرار داشت. لو پیکولو از سن ۲۰ سالگی در زمره افراد شاخص مافیا قرار گرفت و در سنین جوانی به عنوان یکی از سران باندهای مافیایی فعالیت بین المللی خود را آغاز کرد. وی که از سوی سایر سران مافیا با لقب بارون خطاب می شود به خوشگذرانی، شیک پوشی و رفتارهایی مشابه جوانان در بین سایر روسای مافیا مشهور است و این نوع رفتارهای او سبب شده بود برخی او را دون خوشگذران بنامند.

شهرت و نفوذ این مرد ۶۵ ساله در میان سران مافیا به حدی است که زمانی که پرونزانو پدرخوانده بزرگ مافیا که از سال ۱۹۸۰ به عنوان رئیس بزرگ، سازماندهی و رهبری باندهای مافیای سیسیل را در دست داشت در سال ۲۰۰۶ توسط پلیس دستگیر و روانه زندان شد و پیکولو تنها گزینه یی بود که می توانست راه وی را ادامه دهد. از این رو او پس از دستگیری رئیس بزرگ جایگزین وی در سمت پدرخوانده باند موسوم به کورلئونه شد. همان باندی که فیلم معروف پدرخوانده درخصوص آن ساخته شده و از قدیمی ترین و مهمترین باندهای مافیایی دنیاست. باندی که علاوه بر تنظیم روابط مافیا در داخل ایتالیا، ارتباط گسترده یی با باندهای مافیایی امریکایی داشته و نقش مهمی در بسط سلطه مافیا در دنیا ایفا کرده است.

● پدرخوانده چگونه به دام افتاد

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که دستگیری پرونزانو - پدرخوانده سابق- ضربه مهلکی بر پیکره مافیا وارد کرد و جانشین او هیچ گاه نتوانست ابهت گذشته را به مافیا بازگرداند و نقش مهم او را به خوبی ایفا کند. دون خوشگذران گر چه یکی از مهمترین اعضای مافیا در ۲۰ سال اخیر بوده است ولی مهمترین عاملی که باعث شد تا وی جایگزین پدرخوانده مافیا شود دستگیری های گسترده سران مافیا توسط پلیس در سال های اخیر بوده که باعث شد وی به عنوان فردی که سال ها توانسته از چنگ ماموران برهد جایگزین پرونزانو شود.

در حالی که پدرخوانده پیشین باندهای مافیایی سیسیل پس از ۲۶ سال توسط پلیس دستگیر شد لو پیکولو تنها توانست ۱۸ ماه در این سمت باقی بماند. در پی دستگیری ۱۴ تن از سران مافیایی در آگوست سال جاری میلادی توسط پلیس امریکا اطلاعات جامعی درخصوص چگونگی رابطه این باندها با سردسته سیسیلی آنها به دست پلیس افتاد. با جمع آوری این اطلاعات با ارزش پلیس امریکا کارآگاهان گارد ویژه مبارزه با مافیای پلیس ایتالیا را در جریان دستگیری این افراد قرار داد و با بازجویی از این اشخاص و بررسی سوابق آنها جزئیات مفصلی درخصوص چگونگی فعالیت و مخفیگاه های سران مافیا در اختیار ماموران قرار گرفت.

افراد دستگیر شده که در قالب تجار برجسته، سران محلی مافیا و عده یی قاچاقچی مواد مخدر بودند پلیس را به پاتوق های رئیس خوشگذران مافیا فرستادند تا با سه ماه تحقیقات فشرده و شناسایی تمام مکان هایی که این مرد به آنجا رفت و آمد داشت پلیس موفق به دستگیری وی شود. دوشنبه شب پلیس پالرمو با گزارش یکی از ماموران مستقر در رستورانی که لو پیکولو هر از چندگاهی به آنجا رفت و آمد می کند متوجه شد که وی به همراه آندرآ آدامو و گاسپاره پولیتزی و پسر ۳۲ ساله اش الساندرو در حال ترک محل هستند. با اعلام خبر رویت رئیس بزرگ، مسیرهای منتهی به این مکان مسدود شد و زمانی که وی سوار بر ماشین قصد خروج از منطقه را داشت با شلیک های هوایی پلیس و بسته شدن راه ها خود را تسلیم ماموران کرد.

الساندروی جوان در حالی که در دستان ماموران پلیس گرفتار شده بود فریاد می زد پدر دوستت دارم. این جوان ۳۲ ساله در نخستین سخنان خود اظهار داشته که ما به زودی رها خواهیم شد. در حالی که وی مدعی شده کسی نمی تواند او و پدرش را در بند نگاه دارد این چهار عضو برجسته مافیا تحت تدابیر گسترده امنیتی به زندانی نامشخص منتقل شدند تا مقدمات برای محاکمه آنها آغاز شود. دستگیری لو پیکولو به حدی ارزشمند بود که روز گذشته رومانو پرودی نخست وزیر ایتالیا در این خصوص به اظهارنظر پرداخت و آن را دستاوردی بزرگ برای قانون و ماموران پلیس به عنوان حامیان قانون دانست. پیرو گراسو فرمانده نیروهای ویژه مبارزه با مافیای پلیس ایتالیا نیز با بیان اینکه لو پیکولو تنها کسی بود که می توانست بعد از پرونزانو مافیا را رهبری کند به خبرنگاران گفت؛ این مرد در بالاترین رتبه سازمان مافیا قرار داشت و با دستگیری او راه برای مبارزه با مافیا آسان تر خواهد شد.

● رئیس جدید کیست؟

در حالی که دستگیری بزرگ دوشنبه شب پلیس ایتالیا را به آینده خوشبین کرده گمانه زنی ها درخصوص رهبر آینده مافیا آغاز شده است. در این زمان بسیاری معتقدند ماتئو مسینا دنارو مرد ۴۷ ساله یی که سال ها در کنار دو پدرخوانده پیشین قرار داشته از سوی سایر شاخه ها به عنوان رئیس جدید انتخاب شده و از هم اکنون تلاش خود برای حفظ تشکیلات را آغاز کرده است. دنارو که قدرتمند ترین رئیس مافیا در منطقه تراپانی پالرمو است برای حفظ این باندهای تبهکاری بین المللی از آسیب های آتی راه دشواری پیش رو دارد. در عین حال روسای پلیس ایتالیا امیدوارند با ادامه روند حاضر موفق شوند بالاخره سایه شوم مافیا را از جزیره سیسیل بردارند و ثبات و امنیت را در این منطقه حاکم سازند.

امیرقباد فرهی