۲هزار و ۶۲۴ عنوان کتاب در فروردین منتشر شد

کتاب و اندیشه,خانه کتاب,کتاب درسی,شهرستان,تهران,کتاب کودک,آمار نشر کتاب,کتاب ادبیات,آثار چاپ اول

با انتشار فهرست کتاب‌های منتشرشده در فروردین ماه ۹۸، ۲هزار و ۶۲۴ عنوان کتاب، در بازه زمانی مذکور، در کشور منتشر شده است.

به گزارش ایلنا، آمار نشر کتاب در فروردین ماه سال جاری، توسط خانه کتاب ایران منتشر شد. آمار نشر کتاب نشان می‌دهد در فروردین ماه امسال تعداد ۲هزار و ۶۲۴ عنوان کتاب منتشر شده که در مقایسه با ۳هزار و ۳۵۰ عنوان کتاب در دوره زمانی مشابه سال گذشته، ۲۲ درصد کاهش داشته است و تعداد کتاب‌های عمومی در بازه زمانی مورد مقایسه با کاهش ۲۷درصدی روبه رو شده است.

از مجموع کل کتاب‌های منتشر شده در فروردین ماه ۱۳۹۸، موضوع ادبیات، کودک و کمک‌درسی به ترتیب با ۵۸۰، ۵۷۲ و ۴۰۸ عنوان کتاب در صدر قرار دارند. در حوزه تالیف بیشترین تعداد کتاب‌ها به موضوعات کمک درسی، ادبیات و کودک اختصاص دارد و در حوزه ترجمه، موضوعات کودک، ادبیات و فلسفه در صدر قرار دارند.

ناشران تهرانی در فروردین ماه ۱۳۹۸، ۲هزار و ۴۵۲ عنوان کتاب منتشر کرده‌اند و سهم ناشران شهرستانی تنها ۱۷۲ عنوان کتاب بوده است. بیشترین کتاب‌های انتشار یافته در تهران و شهرستان به موضوع ادبیات، و کمترین کتاب‌های انتشار یافته در شهرستان، به موضوع زبان و علوم طبیعی و در تهران به ریاضیات اختصاص داشته است.

همچنین، از مجموع ۲هزار و ۶۲۴ عنوان کتاب منتشر شده در فروردین ماه۱۳۹۸، هزار و ۵۵۸ عنوان کتاب چاپ اول و هزار و ۶۶ عنوان کتاب باز چاپ هستند که بیشترین آثار چاپ اول به موضوع کمک درسی و  بیشترین کتاب های باز چاپ به موضوع کودک اختصاص پیدا کرده است.

از نظر جغرافیای نشر، ۹۳ درصد کتاب ها در تهران و ۴ درصد در خراسان رضوی، یک درصد در البرز و ۲ درصد در سایر استان‌ها شاهد انتشار کتاب هستیم.

تعداد کل کتاب ها در فروردین ماه سال جاری نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته کاهش ۲۲درصدی را شاهد بود و این کاهش در تعداد کتاب های عمومی در بازه زمانی مورد مقایسه، ۲۷ درصد و در تعداد کتاب های کودک و نوجوان ۱۵درصد بوده است.

همچنین بر اساس این آمار، تعداد کتاب های کمک درسی در فروردین ماه سال ۱۳۹۸، کاهش ۵درصدی را نسبت به فروردین ماه سال گذشته تجربه کرده است و میانگین شمارگان با کاهش ۲۷درصدی از هزار و ۴۸۱  نسخه به هزار و ۸۷ نسخه رسیده است.

میانگین قیمت هر کتاب نیز در اولین ماه بهار ۱۳۹۸ با افزایش ۳۶ درصدی از ۱۷هزار و ۴۰۷ تومان در فروردین ماه سال گذشته به ۲۳ هزار و ۷۱۱ تومان در فروردین ماه سال جاری رسیده است.

کتاب‌های منتشرشده در بازه زمانی یک‌ماهه فروردین ماه ۱۳۹۷ از سوی ۵هزار و ۴۰ پدیدآورنده انتشار یافته که از این تعداد هزار و ۵۱۹ نفر زن و مابقی مرد بودند. همچنین در همین دوره زمانی در سال ۹۸ تعداد ۳هزار و ۴۰۰ پدیدآورنده فعالیت داشته‌اند که از این تعداد ۲هزار و ۱۳۶ نفر مرد و هزار و ۲۶۴ نفر آن زن بودند.

در فروردین ماه ۱۳۹۸انتشارات چشمه، آوای نور، ماهواره، نسل نو اندیش، سازمان فناوری اطلاعات ایران، شرف‌زاده، آوای رها، بنیاد فرهنگ زندگی، فرانما و آنیما در فهرست پُرکارترین ناشر عمومی قرار گرفتند.

از جمله ناشران پرکار حوزه کودک در فروردین ماه سال جاری می‌توان به انتشارات قدیانی، پرتقال، شرکت انتشارات فنی ایران، هوپا، پلیکان، کتاب پرنده، به‌نشر، ذکر، افق و آبادیران اشاره کرد.

ناشرانی همچون مدرسان شریف، مدرسان برتر، اوج خرد، پیک گل واژه، چتر دانش، جنگل،  الگو، خط سوم، راه اندیشه و شرکت انتشارات فنی ایران در فهرست پُرکارترین ناشران آموزشی فروردین ماه سال جاری قرار گرفته‌اند.

از جمله کتاب‌هایی که در اول ماه بهار سال ۱۳۹۸توانستند در فهرست پرشمارگان ترین کتاب‌ها قرار بگیرند، می‌توان به «کتاب قرآن برای کودکان »از انتشارات ضریح آفتاب، «ایلیا، تولد یک قهرمان» از انتشارات ابراهیم، «بزرگترین فیل جهان» از انتشارات شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران، «تسلی بخشی‌های فلسفه» از انتشارات  ققنوس، «چمران مظلوم بود؛ خاطراتی از شهید مصطفی چمران» از انتشارات یا زهرا(س)، «برای خدا مخلص بود؛ خاطراتی از شهید محمد ابراهیم همت» از انتشارات یا زهرا(س)، «حضرت یار ۲: خاطرات خود گفته حضرت آیت الله سیدعلی خامنه‌ای» از انتشارات یا زهرا(س)، «جادوی کار پاره وقت: رشد و موفقیت در بازاریابی شبکه‌ای» از انتشارات ذهن آویز، «نیروی حال» از انتشارات ذهن آویز و  «پروانه» از انتشارات افق اشاره کرد.

 از جمله علت‌های کاهش تعداد عناوین کتاب در فروردین ۱۳۹۸ می‌توان به تعطیلات بیش از دو هفته در ماه فروردین، برگزاری زودهنگام سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و نوسانات قیمت کاغذ در سال جاری اشاره کرد.

کد N2190885