آفتاب

واکنش مکزیک به تهدید تجاری آمریکا

واکنش مکزیک به تهدید تجاری آمریکا

مقامات مکزیکی و آمریکایی در پی تهدید دونالد ترامپ برای وضع تعرفه‌های تنبیهی روی کالاهای کشور همسایه خود بر سر مشکل مهاجرت غیرقانونی، برای جلوگیری از اختلاف تجاری بزرگ پای میز مذاکره می‌نشینند.

به گزارش ایسنا، گراسیلا مارکز، وزیر اقتصاد مکزیک اظهار کرد که وی با ویلبر رأس، وزیر بازرگانی آمریکا در واشنگتن دیدار خواهد کرد.

رئیس جمهور آمریکا پنج شنبه گذشته اعلام کرد که اگر مکزیک موج مهاجرت غیرقانونی را متوقف نکند، تعرفه تنبیهی را از ۱۰ ژوئن روی واردات کالاهای مکزیکی وضع خواهد کرد.

دونالد ترامپ تهدید کرد از ۱۰ ژوئن تعرفه پنج درصدی روی واردات کالاهای مکزیکی وضع خواهد کرد و این تعرفه هر ماه افزایش خواهد یافت و تا اول اکتبر به ۲۵ درصد می‌رسد.

چنین تعرفه‌هایی به اقتصاد مکزیک که ۸۰ درصد از صادراتش را به آمریکا روانه می‌کند ضربه خواهد زد.

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهور مکزیک ابتدای هفته جاری اعلام کرد که دولتش ممکن است با تشدید کنترل‌های مهاجرت موافقت کند تا مانع عملی شدن تهدید ترامپ شود.

وی گفت که نتایج خوبی از مذاکرات هفته جاری در واشنگتن انتظار دارد.

مارسلو ابرارد، وزیر خارجه مکزیک در رأس هیأتی به آمریکا می‌رود که مارکز نیز در آن حضور دارد.

هشدار ترامپ به دارایی‌های مالی مکزیک و بازارهای سهام جهانی ضربه زد اما با مقاومت از سوی مدیران تجاری و قانون گذاران آمریکایی روبه رو شد که نگران تأثیر هدف قرار گرفتن مکزیک هستند که اکنون یکی از بزرگترین شرکای تجاری آمریکا به شمار می‌رود.

دونالد ترامپ روز یکشنبه در توئیتر خود دوباره به مکزیک تاخته و مکزیک را سو استفاده کننده از آمریکا خوانده بود که هرگز چیزی نداده بلکه گرفته است و تهدیدهای خود را تکرار کرده بود.

رئیس جمهور مکزیک شنبه هفته جاری اظهار کرد که مکزیک وارد جنگ تجاری نمی‌شود اما اگر ترامپ تعرفه‌ها را اجرایی کند، دولتش برنامه‌ای آماده دارد اما به جزئیات آن اشاره نکرد. وی همچنین خاطرنشان کرد که مکزیک این حق را برای خود محفوظ می‌کند که برای حل این اختلاف به داوری حقوقی بین‌المللی مراجعه کند.

بر اساس گزارش رویترز، گروه‌های تجاری مکزیک از دولت این کشور خواستند در برابر تعرفه‌های ترامپ به اقدام متقابل دست بزند. گروه لابی کشاورزی مکزیک روز جمعه گفته بود اگر ترامپ تهدید خود برای تنبیه مکزیک را اجرا کند، دولت باید کالاهای کشاورزی از ایالت‌هایی که از حزب ترامپ حمایت کرده‌اند را هدف بگیرد.

انتهای پیام

کد N2181957

وبگردی