واشنگتن بار دیگر برای ایران شرط گذاشت!

مورگان اورتاگوس ,سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا ,نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه آمریکا,روابط ایران و آمریکا,مذاکره ایران و آمریکا

در ادامه رویکرد خصمانه واشنگتن در قبال کشورمان، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا برخلاف ادعای رئیس جمهور این کشور که می‌گوید مایل به مذاکره با ایران است، گفت: اگر تهران ۱۲ شرط آمریکا را جدی بگیرد مذاکره خواهیم کرد.

مورگان اورتاگوس سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به سوالی درباره موضع وزیر امورخارجه عراق که به تازگی گفته است، بغداد با تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران مخالف است و در کنار ایران می‌ایستد و به‌علاوه این تحریم‌ها را بی اثر می‌داند، گفت: ما روابط نزدیکی که با دولت عراق داریم را تحسین می‌کنیم اما تحریم‌های ما مؤثر است و ما می‌دانیم که تحریم‌هایمان بر ایران اثر داشته است. بنابراین، ما با این اظهار نظر موافق نیستیم.
بنابر گزارش پایگاه اینترنتی وزارت امورخارجه آمریکا، اورتاگوس در پاسخ به این سوال که آیا موضع عراق مبنی بر اینکه در کنار می‌ایستد واشنگتن را رنجانده است، بیان کرد: خیر، ما در اینجا به تمام اظهارات و اتهاماتی که یک وزیر خارجه مطرح می‌کند، پاسخ نمی‌دهیم.
وی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر  ترامپ در ژاپن که گفته به دنبال تغییر نظام در ایران نیست و خواهان مذاکره با تهران است و اگر ایرانی‌ها مذاکره نکنند چه خواهد شد، گفت: تحریم‌های اقتصادی و کمپین فشار حداکثری به قوت خود باقی خواهد ماند. هر زمان که وقت مذاکره باشد، همان‌طور که رئیس جمهور و وزیر خارجه گفته‌اند، زمانی که ایرانی‌ها بخواهند گفت‌وگو کنند ما نیز مایل به مذاکره هستیم. اما تا آن زمان ما در اجرای تحریم‌ها و کمپین فشار حداکثری پابرجا و ثابت قدم خواهیم بود. این سیاست ماست.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا ترامپ در سفر قریب‌الوقوع خود به اروپا قصد دارد کاری برای فراهم شدن زمینه مذاکرات مستقیم با ایران انجام دهد؟ اظهار داشت: ما پیش از این درباره این موضوع صحبت کردیم. ما آشکارا به ایرانی‌ها نشان داده‌ایم که مایل به مذاکره هستیم اما تحریم‌ها و کمپین فشار حداکثری کماکان روی میز است. اگر آنها به‌طور جدی نگاهی به ۱۲ شرطی که وزیر خارجه‌مان حدوداً یک سال پیش مشخص کرده بود، بیندازند ما آماده مذاکره خواهیم بود.
مورگان اورتاگوس ادامه داد: ما در دیدار با اروپایی‌ها درباره یک سری مسائل رایزنی خواهیم داشت و به‌طور قطع با طرف‌های اروپایی درباره ایران گفت‌وگو می‌کنیم. ما همچنان از آنها (اروپا) می‌خواهیم تا برای کاهش تنش کمک کنند و مهم‌تر از آن از متحدان اروپایی‌مان می‌خواهیم تا با ما کمک کنند تا ایران از طریق این ۱۲ شرط به مسیر عادی سازی برود و آن را درک کند.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا واشنگتن پیام خود را از طریق کانال خصوصی همچون سوئیس یا مسکو به تهران منتقل کرده است، گفت: خیر. پیام ما به ایران کاملاً آشکار و علنی است. هیچ کانال پشت پرده‌ای با ایران وجود ندارد.

ایسنا
کد N2179531