آفتاب

موافقت ترامپ با حذف تعرفه واردات فلزات همسایگانش

موافقت ترامپ با حذف تعرفه واردات فلزات همسایگانش

رییس جمهور آمریکا اعلام کرد تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم کانادا و مکزیک حذف خواهد شد.

به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ در رویدادی اعلام کرد خوشحالم که اعلام کنم ما با کانادا و مکزیک به توافق رسیده‌ایم و محصولاتمان را به این کشورها بدون وضع تعرفه یا عوارض بالا به فروش خواهیم رساند. امیدوارم کنگره توافق تجارت آمریکای شمالی را سریعاً تأیید کند.

کانادا در بیانیه مشترکی اعلام کرد در راستای این توافق، تعرفه‌های تلافی‌جویانه روی محصولات آمریکایی را حذف خواهد کرد و این اقدام تا دو روز دیگر اجرایی می‌شود. خسوس سئاده، معاون وزیر خارجه مکزیک در پیامی در توئیتر از حذف تعرفه‌های ترامپ استقبال و اعلام کرد این اقدام زمینه برای تأیید توافق تجاری جدید از سوی قانونگذاران مکزیکی را هموار می‌کند.

با این اقدام، تعرفه ۲۵ درصدی روی واردات فولاد و تعرفه ۱۰ درصدی روی واردات آلومینیوم که از سوی آمریکا به بهانه امنیت ملی، روی واردات کانادا و مکزیک وضع شده بود برچیده می‌شود. تعرفه‌های آمریکا به وضع تعرفه‌های تلافی‌جویانه کانادا و مکزیک روی محصولات کشاورزی و سایر محصولات آمریکایی منجر شده بود و مانعی برای قانونگذاران سه کشور برای تصویب توافق تجارت آزاد سه جانبه میان آمریکا، مکزیک و کانادا بود.

تحت این توافق، اگر اقدامی برای جلوگیری از افزایش واردات فلزات فراتر از سطح تاریخی انجام نگیرد آمریکا قادر خواهد بود تعرفه روی فلزات را مجدداً وضع کند. منابع آگاه به بلومبرگ گفتند: این کشورها همچنین موافقت کردند تلاش‌ها برای رصد مبدا فلزات را افزایش دهند تا مانع از دور زدن تعرفه‌ها از سوی کشورهای دیگر شوند.

این سیستم مزیت تولیدکنندگان فولاد و آلومینیوم سه کشور را مد نظر قرار دارد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، ارزش سهام فولادسازان و تولیدکنندگان آلومینیوم آمریکایی با این خوش بینی که تدابیر مذکور مانع از سرازیر شدن سیل عرضه به بازارهای داخلی آنها خواهد شد، بهبود یافت.

این تعرفه‌ها مانع از تصویب شدن توافق تجاری جدید آمریکای شمالی توسط کنگره آمریکا شده بود. سناتورهای جمهوریخواه بر فوریت تصویب توافق جدید ترامپ و همچنین اهمیت حذف تعرفه‌های فعلی و اجتناب از وضع تعرفه‌های جدید تاکید کردند.

گروه‌های تجاری آمریکایی و برخی از قانونگذاران از این اقدام دولت ترامپ تمجید و اعلام کردند توافق اخیر به کشاورزان کمک خواهد کرد و زمینه را برای تصویب توافق تجارت آزاد جدید آمریکای شمالی تسریع می‌کند.

انتهای پیام

کد N2171280

وبگردی