اهمیت خط تماس اضطراری بین تهران و واشنگتن

روابط آمریکا و ایران,پیشنهاد مذاکره آمریکا,روابط ایران و آمریکا,تحریمهای اقتصادی آمریکا,تحریم های ضد ایرانی,تحریم ایران,توافق هسته ای,برجام,خروج آمریکا از برجام,خط تماس ایران و آمریکا

در روزهای گذشته ایالات متحده در پاسخ به آنچه بصورت نامعلوم و مبهمی تحریک های ایران نامیده، تصمیم به اعزام دو ناو جنگی، استقرار سیستم پاتریوت و همینطور چهار فروند بمب افکن B52 در خلیج فارس گرفته است.

هیچکدام از این جابه جایی ها غیرمعمول نیستند اما در دوران اوج گرفتن تنش ها میان دو کشور که ممکن است بزودی پاسخی متناسب از سوی ایران به همراه داشته باشد، استعداد اشتباه محاسباتی را در شرایطی که کانال های ارتباطی ایران و آمریکا تقریباً مسدودند، افزایش می دهد.


بعد از حادثه مشکوک در بندر فجیره، می توان حدس زد که انگیزه عربستان سعودی، اسرائیل و حتی افرادی در ایالات متحده برای نسبت دادن آن حادثه به ایران و تلافی افزایش پیدا کرده باشد. اتفاقات اخیر در عراق شامل ادعای آمریکا در جابه جایی موشک هایی توسط شبه نظامیان منسوب به ایران به جایی رسید که بریتانیا چاره ای جز تکذیب آن ادعا ندیده است. بالا گرفتن این تنش ها همزمان با جدا شدن ناوچه اسپانیا از ناوگان تحت امر ایالات متحده در خلیج فارس، می باید نشانه ای از خطرات پیش بینی نشده در آینده نزدیک باشد.


جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده بنا به گفته عالی ترین مقامات خود، خواستار آغاز جنگ نیستند اما بدین معنا نیست که امکان افتادن در دام جنگ تصادفی وجود ندارد. بعلاوه، ممکن است بروز شکلی از نرمش محتمل از جانب دونالد ترامپ که مشتاق تماس با طرف ایرانی است، اسرائیل، عربستان سعودی و حتی منافقین و یا جنگ طلبان در ایالات متحده را تشویق به طراحی توطئه ای کند که هدف از آن مشتعل کردن جنگ پیش از هرگونه گشایش سیاسی میان ایران و آمریکاست.


تهران و واشنگتن کنترل کاملی بر طرف های سوم ندارند و نمی توانند مطمئن باشند که آنها نخواهند کوشید با یک حادثه جعلی در خلیج فارس، سوریه، افغانستان و یا هر نقطه دیگری که نیروهای آمریکایی و ایرانی در مجاورت هم حضور دارند، دو کشور را در برابر عمل انجام شده و تلافی جویی های نظامی قرار دهند. ایران و آمریکا شاید روزی چاره ای جز جنگ نداشته باشند اما باید اطمینان کسب کنند که هزینه های چنین جنگ ویرانگری را به خاطر جاه طلبی و بد طینتی طرف های سوم و یا یک خطای قابل چشم پوشی از سوی طرفین متحمل نخواهند شد.


به همین دلیل، راه اندازی یک خط تلفن مستقیم میان طرف های نظامی ضروری است. یک ابتکار عمل مشابه، پیش از این و برای نخستین بار در طول دوران جنگ سرد در خرداد 1342 میان اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده به آزمایش درآمد و در چندین نوبت مانع از رویارویی نظامی ناخواسته میان آن دو کشور شد. امروز این خطوط تماس میان کشورهای بیشتری مانند کره شمالی و جنوبی و همینطور هند و پاکستان که در معرض برخوردهای نظامی تصادفی هستند و حتی میان کشورهایی با رابطه دوستانه تر مانند چین و ویتنام و یا روسیه و چین نیز برقرار است.


چنین پیشنهادی از سوی ایران با دکترین نظامی ایران در پرهیز از آغاز تهاجم نظامی سازگار است و همینطور سیاست اعلام شده از سوی فرماندهی کل قوا مبنی بر عدم آغاز جنگ با آمریکا از جانب جمهوری اسلامی ایران را هم حمایت می کند. در صورت رد این پیشنهاد از طرف واشنگتن، جمهوری اسلامی ایران به دلیل صلح دوستی، در موضع بالاتر اخلاقی قرار می گیرد و در آینده ایالات متحده را مسئول هرگونه برخورد احتمالی ناخواسته میان دو کشور معرفی خواهد کرد. در طرف دیگر، اگر آمریکا این پیشنهاد را بپذیرد، علاوه بر دستیابی به اهداف فوق، به بهانه جویی های تکراری که ممکن است دستاویزی برای سوء استفاده و آغاز جنگ از سوی ایالات متحده باشد، پایان خواهد داد.


دیاکو حسینی

خبرآنلاین
کد N2169894