بزرگداشت روز جهانی نور در موزه ملی علوم و فناوری

علمي آموزشي,موزه علوم وفناوري,روز جهاني نور

تهران- ایرنا- معاون پژوهشی پژوهش و فناوری موزه ملی علوم و فناوری گفت: این موزه فردا 26 اردیبهشت همزمان با روز جهانی نور ویژه مراسمی به همین مناسبت برگزار می کند.

«سیامک خادمی» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) سال 2015 را به مناسبت هزارمین سال تالیف کتاب «المناظر» توسط «ابن هیثم» دانشمند ایرانی اسلامی به عنوان سال جهانی نور انتخاب کرد.
وی افزود: به همین مناسبت در سال 2015 مراسم متعددی برای معرفی ابن هیثم، کارهایی که انجام داده و سهمی که در توسعه علم اپتیک یا نور داشت، برگزار شد.
خادمی خاطرنشان کرد: پس از این رویداد، یونسکو روز 16 ماه مه را به عنوان روز بین‌المللی نور (International Day of Light) نام‌گذاری کردند که هدف از آن تاکید بر اهمیت نقش نور و فناوری‌ های نورپایه در پیشبرد علوم، فرهنگ، ‌هنر، آموزش،‌ انرژی ‌های پاک، بهداشت و توسعه پایدار عنوان شده است.
معاون پژوهشی پژوهش و فناوری موزه ملی علوم و فناوری گفت: به همین مناسبت قرار است در این روز یا روزهای نزدیک به آن، برنامه‌هایی برای نمایش توانمندی‌ ها و اهمیت نور در زندگی بشر به صورت هماهنگ در سراسر دنیا برگزار شود.
خادمی ادامه داد: موزه ملی علوم و فناوری به مناسبت روز جهانی نور که امسال روز پنجشنبه 26 اردیبهشت است، برنامه هایی ویژه ای را برای شناخت نور و کاربردهای نور در زندگی و نشان دادن نقش دانشمندان ایرانی اسلامی در توسعه دانش نور برگزار می کند.
وی بیان داشت: در این رویداد با ارائه چند سخنرانی در حوزه های مختلف نور تلاش می کنیم با مخاطبان ارتباط برقرار کرده و نشان دهیم که چگونه این دانش توسط دانشمندان ایرانی توسعه پیدا کرده و دیگر اینکه امروزه نور چه کاربردهایی دارد.
در این مراسم از ساعت 18 تا 20 پنجشنبه 26 اردیبهشت، سه سخنرانی در زمینه نقش ابن هیثم در توسعه علم و فناوری، نقش نور در معماری ایرانی و اسلامی و نقش نور در علوم پزشکی ارائه خواهد شد.
علمی**2038** 1055
کد N2169187