تکرار زیاده‌خواهی‌های آمریکا از زبان لودریان

آمريكا,ايران,توافق هسته ای,ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه,فرانسه,کاهش تعهدات برجامی ایران

در حالی که از زمان اجرای برجام تاکنون فرانسه به هیچ کدام از تعهدات برجامی خود پایبند نبوده است و در یک سال خروج آمریکا از برجام نیز اقدامی در برابر آن نداشته، وزیر امور خارجه این کشور واکنش ایران به خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌ها را واکنشی بد خوانده و از ایران خواست که از خود بلوغ سیاسی نشان دهد.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری فرانسه ۲۴، ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه، در گفت‌وگو با نشریه آنلاین لو پاریزیان در اقدامی رو به جلو و برای پنهان سازی نقش منفی فرانسه در برجام و با اشاره به آن چه آن را تهدید ایران علیه تداوم توافق هسته‌ای و تخلف ایران از تعهدات برجامی خود خواند به توافق هسته‌ای که در وین به امضا رسید، اشاره  و ادعا کرد: ایران در مواجهه با یک تصمیم بد آمریکا برای خارج شدن از معاهده‌ وین و اعمال تحریم‌ها، واکنش بدی نشان داد.

وی با تکرار زیاده‌خواهی‌های آمریکا که نشانگر عدم استقلال کشورش است و با بیان این که تأسف بار است که آمریکا تعهدات خود را رعایت نمی‌کند، افزود که  ایران نیز باید بلوغ سیاسی از خود نشان دهد.

به گزارش ایسنا، این درخواست لودریان در حالی مطرح می‌شود که  فرانسه با عدم اجرای تعهدات برجامی و همراهی با آمریکا و صهیونیست‌ها عدم بلوغ سیاسی‌اش را اثبات کرده است. حفظ منافع ملی و تحقق مطالبه ملت برگرفته از بلوغ سیاسی است که از سوی ایران در برابر نقض عهدهای طرف‌های برجامی صورت گرفته است.  سرکوب مطالبات مردمی توسط دولت فرانسه در طول 26 هفته اعتراض‌های ضد سرمایه‌داری و نیز عدم پذیرش خواست مردم برای عدم ارسال سلاح برای سعودی خود سندی دیگر بر عدم بلوغ سیاسی فرانسه است.

لودریان همچنین با تاکید بر "مسئولیت‌پذیری" آمریکایی‌ها و اهمیت مذاکره با ایران درباره "روندی جنگ‌ افروزانه" هشدار داد.

به گزارش ایسنا،  ایران بر اساس منافع ملی‌اش و در چارچوب تکلیف و حقوق رفتار برجامی خود را تنظیم می کند نه خوشایند سایر کشورها و لذا هر زمان صلاح بداند اقدامات برجامی را طبق برنامه پیش می‌برد.
 مخالفت‌ها با اقدامات ضد ایرانی آمریکا و اروپا نشان می دهد که اقدام ایران واکنش خوب و برگرفته از بلوغ سیاسی است چنانکه نخست وزیر عراق مانند بسیاری از شخصیت‌های عراقی تاکید کرده این کشور بخشی از سیستم تحریم‌های آمریکا علیه ایران نخواهد بود. وزارت خارجه روسیه با انتشار بیانیه ای در شامگاه پنجشنبه (۱۹ اردیبهشت) اعمال تحریم‌های آمریکا علیه صادرات فلزات ایران را شدیدا محکوم کرد و از همه کشورها خواست به خرید نفت ایران علیرغم تحریمهای آمریکا ادامه دهند. وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد که تحریم‌های آمریکا علیه ایران به همه منطقه غرب آسیا آسیب خواهد زد.
اروپا باید تصمیم جدی در بازنگری در رفتارهایش در قبال برجام صورت دهد و ادعاهایی مانند سخنان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که با ابراز نگرانی شدید درباره توقف اجرای برخی اقدامات ایران ذیل برجام، خواستار تداوم نظارت‌ها بر پایبندی تهران به تعهداتش در توافق هسته‌ای شد نمی تواند کمکی به حفظ برجام نماید بلکه تنها گزینه اجرای تعهدات برجامی است که لغو تمام تحریم‌ها گام نخست آن است.  اروپا نمی تواند با ادعای کانال مالی تعهدات برجامی خود را پنهان و کم رنگ سازی بلکه تعهد اروپا لغو تمام تحریم‌هاست.
 یک جانبه‌گرایی دیگر در برجام معنا ندارد و طرف مقابل باید همچون ایران به تمام تعهداتش عمل نماید و واکنش اتحادیه اروپا که «ضرب‌الاجل» هسته‌ای شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران را رد کرد و خواستار پایبندی تهران به تعهداتش ذیل برجام شد غیر واقع گرایانه و ادامه زیاده خواهی غیر منطقی و به دور از بلوغ سیاسی است.

انتهای پیام

کد N2166015