آفتاب
ظریف در مصاحبه با فاکس نیوز:

ترامپ بدون خواندن برجام، از این توافق کناره‌گیری کرد | فیلم

ترامپ بدون خواندن برجام، از این توافق کناره‌گیری کرد | فیلم

وزیر خارجه کشورمان در مصاحبه با شبکه آمریکایی فاکس نیوز تاکید کرد که اقدامات ترامپ بیش از هرچیز این واقعیت را اثبات می‌کند که آمریکا قابل اعتماد نیست.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در بخش هایی از مصاحبه خود با مجری برنامه فاکس نیوز ساندی که بر روی صفحه کاربری این برنامه در توئیتر منتشر شد، گفت: «بنابراین, پیام این است که آمریکا قابل اعتماد نیست. شاید او (ترامپ) به "اول آمریکا" اعتقاد دارد، اما آمریکا نمی تواند در فضای ناامن جهانی، اولویت داشته باشد. لازم است همه ما در فضای امن جهانی با یکدیگر همکاری کنیم و زندگی در فضای امن جهانی، فقط زمانی میسر است که شما برای خودتان و امضای خود (پای توافق ها) احترام قائل باشید.»

ظریف در بخش هایی از مصاحبه خود با فاکس نیوز ساندی گفت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران هرگز آمریکایی ها را نکشته است. موجودیت سپاه برای مبارزه با تروریستهاست. دیروز در عراق، مراسم یادبودی برای سیصد تن از کارکنان سپاه برگزار شد که در کنار عراقی ها با داعش مبارزه کردند و کشته شدند.
شخص رئیس جمهور ترامپ نیز در مناظره (انتخاباتی خود)-گمان کنم مجری این مناظره خود شما (کریس والاس، مجری فاکس نیوز ساندی) بودید- در پاسخ به هیلاری کلینتون گفت: ایران، داعش را می کشد.
مجری شبکه از ظریف پرسید: آیا انکار می کنید که شما تسلیحات در اختیار شبه نظامیان هوادار ایران قرار داده اید که این به مرگ 608 آمریکایی منجر شده است؟
ظریف پاسخ داد: این اتهام جدیدی است که آمریکا مطرح می کند و اتهامِ بسیار خطرناکی است زیرا باور دارم که «تیم ب» می خواهد ترامپ را اغوا کند و آمریکا را به سوی تقابلی بکشاند که ترامپ نمی خواهد.
اکنون بگذارید به مسئله دیگری بپردازیم: شما از پول صحبت کردید. شخص ترامپ گفته است که شما هفت تریلیون دلار در منطقه ما هزینه کردید. ما در منطقه خودمان هستیم. آمریکا به منطقه ما آمد و هفت تریلیون دلار هزینه کرد و تنها نتیجه اش این بود که ما تروریسم، ناامنی و بی ثباتی بیشتری داریم.»


خبرگزاری صدا و سیما
کد N2153506

وبگردی