سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور خبر داد:

صدور رایگان شناسنامه برای مردم مناطق سیل‌زده

انتظامی حوادث,استان گلستان,سیل,کارت ملی,سازمان ثبت احوال کشور

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور از صدور رایگان شناسنامه برای مردم مناطق سیل‌زده خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سیف الله ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور درباره جزئیات اوراق هویتی در مناطق سیل زده گفت: به دلیل سیلاب‌های اخیر برنامه‌هایی را اتخاذ کرده‌ایم تا شناسنامه افرادی که در سیل از بین رفته است، صادر شود.

وی ادامه داد: شناسنامه افرادی که در استان‌های سیل‌زده اسناد هویتی‌شان از بین رفته به صورت رایگان دوباره صادر خواهد شد. در هیمن راستا کتبا به تمام مدیران کشور ابلاغ کرده‌ایم.

ابوترابی در پاسخ به این سوال که افراد مناطق سیل زده برای گرفتن شناسنامه به کجا باید مراجعه کنند؟ گفت: به دلیل اینکه شهرستان آق‌قلا همچنان درگیر آبگرفتگی است، مردم این مناطق برای دریافت شناسنامه می‌توانند به گرگان و بندرترکمن مراجعه کنند، از این رو پرسنل شهرستان آق‌قلا در استان گرگان مستقر شدند و مردم می‌توانند از این خدمت بهره‌مند شوند. همچنین وضعیت آبگرفتگی در  استان لرستان نیز به حالت عادی برنگشته به همین دلیل مردم  شهرستان معمولان و پلدختر می‌توانند برای دریافت شناسنامه به شهرستان خرم رود بروند.

وی ادامه داد: به صورت ویژه اعلام کردیم که این کار خارج از زمانبندی انجام شود و درخواست این افراد مورد توجه قرار بگیرد.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در خصوص مدت زمان صدور شناسنامه گفت: تاکید ما این است که شناسنامه در هنگام مراجعه فرد و در طول همان روز صادر و تحویل افراد داده شود.

ابوترابی در پاسخ به این سوال که آیا شناسنامه‌های افراد سیل زده به صورت المثنی صادر خواهد شد یا نه؟ گفت: چون افراد نقشی در مفقود شدن شناسامه نداشته‌اند، شناسنامه آنها عادی صادر خواهد شد، اما اگر از قبل شناسنامه المثنی داشته‌اند همان المثنی صادر می‌شود.

وی درباره برنامه‌های سازمان ثبت احوال برای کارت ملی افراد سیل زده گفت:  کارت ملی برخلاف شاسنامه ضریب ایمنی بالاتری دارد و در آبگرفتی آسیب نمی‌بیند اما اگر افرادی هستند که کارتشان از بین رفته یا گم شده است، ما در این مورد هم تلاش می‌کنیم که بتوانیم کارها را سریع انجام دهیم و تسهیلات لازم ارائه شود.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور  گفت: تلاش کردیم بدون دغدغه این کارها انجام شود. فعلا آماری از شناسنامه‌های صادر شده نداریم زیرا در حال  انجام مراحل صدور آنها هستیم.

سخنگوی اسازمان ثبت اژحوال کشور درخصوص زمان صدور کارت ملی افرادی که سال گذشته مهلت دریافت کارت ملی‌شان به پایان رسید، گفت: کلیه کارت‌های صادره ۲۹/۱۲/۹۷ از تاریخ اعتبار ساقط است و قابل تمدید هم نیست. طی روزهای آینده نشست‌هایی داریم تا بتوانیم تدابیری در این زمینه اتخاذ کنیم. ساخت بدنه کارت ملی باید تولید داخل باشد، از همین رو فعلا با تاخیر صادر می‌شود.

کد N2139972