قلب عراق امشب در نجف می تپد

فرهنگي,عراق,13 رجب,نجف اشرف

نجف اشرف - ایرنا - همزمان با سالروز میلاد امیرمومنان مولای متقیان امام علی (ع)، نجف اشرف امشب میعادگاه عاشقان و قلب عراق است.

به گزارش ایرنا، روز چهارشنبه به تقویم عراق روز 13 رجب المرجب است. روز میلاد امام عدالت و زهد و پرهیزگاری.
شهر نجف به رسم همه ساله از عصر امروز شاهد برگزاری جشن و سرور ویژه است. اطراف حرم مطهر و ایوان ها و صحن مطهر یکپارچه چراغان و گل آذین است مردم گروه گروه با شاخه های گل بدست وارد حرم مطهر می شوند و با ذکر 'لبیک یا علی' با امام خود تجدید پیمان کرده و همچنین میلاد امام علی (ع) را به یکدیگر تبریک می گویند.
مردم عراق عصر روز 13 رجب را روز ویژه زیارت امام علی (ع) می دانند و میلیون ها نفر از سراسر کشور به نجف می آیند و به همراه زائرینی از دیگر کشورها بویژه ایرانیان، این عید بزرگ را جشن می گیرند.
همزمان عتبه علوی نیز عصر چهارشنبه جشنواره ای بزرگ با شرکت شاعران، ادیبان، خطبا و مداحان از عراق، بحرین و پادشاهی عمان تدارک دیده بود که با اجرای برنامه های متنوع در مدح و ثنای امام علی (ع) و معرفی سیره و اندیشه های ناب آن امام همام، همراه بود.
یکی از مسئولان عتبه علوی در این مراسم ضمن تبریک عید میلاد امام علی (ع) به مراجع، علما و همه ملت های اسلامی، برای همه ملت ها آرزوی خیر و برکت و امنیت آرامش آرزو کرد.
در پایان این جشنواره نیز به برگزیدگان جوایزی تقدیم شد.
گزارش خبرنگار ایرنا از نجف اشرف حاکی است از چند روز پیش در آستانه حلول 13 رجب المرجب و میلاد امام متقین و امیرمومنین علی (ع) بارگاه علوی چراغانی و گل آذین شد و ضریح مقدس به تاج گل آراسته شده و خیابان و کوچه های شهر نجف اشرف آب و جارو و جای جای حرم غبارروبی شد.
به همین مناسبت صحن و ضریح مقدس به سنت هرساله با انواع شاخه ها و دسته های گل آذین بندی شده و جای جای شهر نجف اشرف از جمله مسجد مقدس کوفه نیز به همین مناسبت چراغانی شده و به زیور گل آراسته شده است.
همزمان عتبات عالیات کربلا، سامرا و کاظمین نیز شاهد برگزاری جشن های 13 رجب بود و مردمی که نتوانستند به نجف اشرف بروند، در سایر شهرهای مقدس عراق با چراغانی و آذین بندی، میلاد وصی رسول خدا (ص) را گرامی داشتند و جشن گرفتند.
برای برگزاری آیین های ویژه سالروز میلاد امام علی (ع) علاوه بر برنامه های فرهنگی و دینی و نیز استقبال و پذیرایی از زائران از سوی عتبه علوی و استانداری نجف، یک طرح ویژه امنیتی نیز برای تامین امنیت امکان زیارتی و مراسم های این چند روز اجرا شد.
عضو شورای تولیت عتبه علوی در همین راستا پیشتر در گفتگوی اختصاصی با ایرنا گفته بود که تمامی تدابیر امنیتی و خدماتی ضروری به منظور هرچه با شکوه برگزار کردن آیین 13 رجب در شهر نجف اشرف اتخاذ شده است.
«فائق الشمری» ادامه داد که ماه های مبارک رجب، شعبان و رمضان به دلیل اهمیت و مناسبت های مهمی که در این سه ماه وجود دارند، جزو ماه های عبادی به شمار می روند و عتبه علوی از ابتدای ماه رجب تلاش های مضاعفی برای استقبال از زائران در طول این ماه های مبارک تدارک دیده است.
به گفته وی، یکی از مهمترین برنامه های تدارک دیده شده مربوط به جشن میلاد امیرمومنان علی (ع) در 13 رجب است که تولیت عتبه علوی با همکاری و هماهنگی مدیریت استان و دستگاه های ذیربط امنیتی و نظامی این استان، تدابیر امنیتی و خدماتی ویژه ای برای استقبال و پذیرایی از زائران اتخاذ کرد.
خاورم*10*380**
کد N2120369